24 ژوئیه 2024 - 12:59
اولین روز اعمال قیمت های جدید بنزین

عرضه گازوئیل ناوگان عمومی بر اساس مسافت از امروز

22 ژوئن 2015 - 11:40 dsfr.ir/hl4ch

معاون برنامه ریزی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای از اجرای طرح توزیع سوخت گازوئیل بر اساس پیمایش ناوگان عمومی از امروز اول تیرماه در جایگاه های سوخت سراسر کشور به صورت آزمایشی خبر داد.

شهرام آدم نژاد گفت: پس از مشخص شدن جدول سهمیه بندی جدید بر مبنای گروه های مختلف ناوگان که براساس ظرفیت بار و مسافر تهیه و تدوین شده است، از امروز اول تیر اطلاعات تبادلی پیمایش بین سازمان راهداری و شرکت پخش فراورده های نفتی به تمامی جایگاه های سوخت ارسال می شود و رانندگان ناوگان حمل و نقل عمومی بین شهری در جایگاه های سوخت باتوجه به کارت هوشمند از وضع سهمیه سوخت خود آگاه می شوند.

آدم نژاد با اشاره به اینکه این طرح نیاز به آزمون و کاهش ریسک اجرا دارد، افزود: در طرح های قبلی برای برخط بودن جایگاه های سوخت نیازی نبود در حالی که در این طرح برخط بودن جایگاه ها از ضرورت های اجرایی طرح است. برخی از جایگاه های سوخت کشور برخط نیست که شرکت پخش در حال برخط کردن این جایگاه هاست تا رانندگان بتوانند به طور لحظه ای و آنلاین از سهمیه های خود آگاه شوند.

سخنگوی کارگروه سامانه نظارت و پایش هوشمند تردد ناوگان عمومی کشور با بیان اینکه 400 هزار کامیون، 20 هزار اتوبوس و 36 هزار مینی بوس بین شهری وجود دارد، تاکید کرد: این طرح به طور همزمان در تمامی جایگاه های سوخت اجرا خواهد شد و تا اطمینان کامل از بازخورد داده های شبکه جایگاهی شرکت پخش و آزمایش کاملی از اجرا که مورد تایید کارگروه باشد جدول قبلی سهمیه ها پابرجا خواهد بود. مرحله دوم طرح از اول مهر 95 آغاز می شود و میزان سوخت برای همه ناوگان اعم از درون شهری و برون شهری و تردد بر اساس سامانه موقعیت یاب جغرافیایی (جی پی اس) محاسبه و سوخت ارائه می شود.

وی ادامه داد: عملکردها بر اساس پیمایش ثبت می شود و این پیمایش ملاک ارائه سوخت خواهد شد. اطلاعات همه ناوگان اعم از کامیون، اتوبوس و مینی بوس در سامانه متمرکز سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای؛ ثبت و پس از پایش و راستی آزمایی با توجه به مدارک و اطلاعات، بارنامه، پلاک خودرو و صورت وضعیت؛ این داده ها به شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای تخصیص سوخت اعلام می شود.

آدم نژاد در پایان هدف از اجرای این طرح را توزیع عادلانه سوخت، جلوگیری از قاچاق سوخت و نظم بیشتر حمل و نقل عمومی اعلام کرد و گفت: این طرح بر اساس مصوبه هیات وزیران و طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز اجرایی می شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1