5 اکتبر 2021 - 04:58
مرتضی رحمانی موحد خبر داد:

کارشناسان ویژه WTO به ایران می آیند

22 ژوئن 2015 - 11:30 dsfr.ir/pn09v

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری از میزبانی ایران در سال آینده برای اجلاس کارشناسان Task Force سازمان جهانی گردشگری خبر داد.

مرتضی رحمانی موحد که به تازگی از اجلاس وزرای گردشگری کشورهای جاده ابریشم و همچنین هفتمین نشست گردشگری جاده ابریشم که در چین برگزار شده بود بازگشته، گفت: موضوع جاده ابریشم برای ایران اهمیت زیادی دارد، ما می خواهیم برنامه ریزی و ساختارهایی را برای جاده ابریشم داشته باشیم که به دنبال آن نیز در سال آینده ایران میزبان ششمین اجلاس کارشناسان ویژه Task Force سازمان جهانی جهانگردی خواهد بود.

او تأکید کرد: جاده ابریشم فرصت توسعه همکاری ها در عرصه روابط خارجی را فراهم می کند و زمینه ای برای تعاملات ایران با 32 کشور در مسیر جاده ابریشم است و ما نمی خواهیم این فرصت را از دست بدهیم، چرا که این یک فرصت استثنایی است و از طریق آن می توان با 32 کشور اروپایی و آسیایی ارتباط برقرار کرد. اگر در اجرای این برنامه خوب عمل کنیم، می توانیم پل ارتباطی اروپا و آسیا باشیم. البته برای رسیدن به این هدف به تعریف برنامه ها و پروژه های ویژه و همچنین حمایت مالی و معنوی نیاز داریم.

رحمانی موحد درباره دو اجلاس جاده ابریشم که در چین برگزار شد، توضیح داد: یکی از برنامه های مصوب سازمان جهانی جهانگردی درباره جاده ابریشم است تا از این طریق 32 کشور عضو مسائل مربوط به احیای این جاده را برای توسعه به کار ببرند. صرف نظر از این موضوع کشورهایی که در مسیر جاده ابریشم قرار دارند نگاه مختلفی به این فرصت دارند و بر همین اساس فعالیت هایی را انجام می دهند که به پررنگ شدن آن ها منجر شود. بنابراین سعی می کنند با میزبانی فعالیت های تخصصی در این باره نقش آفرینی داشته باشند.

وی در ادامه گفت: هفتمین نشست گردشگری جاده ابریشم طبق برنامه جاری سازمان جهانی جهانگردی در کشور چین برگزار شد که در کنار آن نخستین نشست وزرای گردشگری کشورهای جاده ابریشم با موضوع پیشنهادی چین «کمربند اقتصادی» برگزار شد. چین این پیشنهاد را داد تا فعالیت جدیدی در این حوزه اتفاق افتد. این کشور در موضوع جاده ابریشم تاکنون بسیار پیش قدم بوده و سرمایه گذاری های مختلفی کرده و فعالیت های بازاریابی خود را نیز آغاز کرده است.

معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری همچنین از برگزاری نمایشگاهی با موضوع جاده ابریشم در شهریور و مهرماه امسال در کشور چین خبر داد و افزود: ایران نیز به دلیل اهمیت این موضوع برنامه ریزی هایی درباره جاده ابریشم دارد که بزودی آن ها را اعلام خواهد کرد.

او سپس به اجلاس وزرای گردشگری جاده ابریشم که برای نخستین بار در کشور چین برگزار می شد، اشاره کرد و گفت: 27 نماینده از کشورهای عضو در این اجلاس با موضوع «کمربند اقتصادی» حضور داشتند که ایران در روز دوم در کنار چین و روسیه درباره "تعمیق همکاری های منطقه ای و ارتقاء سطح خدمات و مدیریت گردشگری" سخنرانی داشت.

رحمانی موحد درباره دستاورد و یا نتیجه این اجلاس ها توضیح داد: در این اجلاس ها معمولا تصمیم گیری نمی شود، چرا که اجلاس ها مشورتی و تبادل نظر است و مصوبه و خروجی ندارد و تنها بیانیه ای صادر می شود که در اجلاس چین این اتفاق افتاد.

وی اضافه کرد: ایران در آن اجلاس دو پیشنهاد مطرح کرد که یکی به تسهیل ویزا در بین کشورهای مسیر جاده ابریشم مربوط بود، چرا که برخی از این کشورها تسهیلات خوبی در بخش ویزا ندارند و دیگری ابراز نگرانی درباره اتفاقاتی است که در عراق و سوریه به عنوان دو کشور مهم در مسیر جاده ابریشم به خاطر حضور داعش رخ داده و میراث فرهنگی و تاریخی آن ها را در معرض تخریب قرار داده است. هر دوی این پیشنهادها مورد تأکید دبیرکل سازمان جهانی جهانگردی قرار گرفت و در بیانیه نیز به آن ها اشاره شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1