از گرانی سفر مشهد تا پیش بینی ورود 7 میلیون مسافر

15 مارس 2016 - 14:00 dsfr.ir/4s6qw

از گرانی سفر مشهد تا پیش بینی ورود 7 میلیون مسافر
www.madarim.travel
حرم مطهر امام رضا در مشهد

خراسان رضوی آماده ی ورود هفت میلیون مسافر نوروزی است.

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ حسین زارع صفت، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی با بیان این که نوروز گذشته شش میلیون و 200 هزار مسافر به این استان سفر کردند، بیان کرد: پیش بینی شده است، امسال هفت میلیون مسافر نوروزی به خراسان رضوی که مقصد بیشتر آن ها مشهد است، سفر کنند و همه مجموعه ها آماده پوشش این حجم مسافر هستند.

وی اضافه کرد: اداره پایانه های خراسان رضوی نوروز گذشته اعلام کرده بود یک میلیون و 950 هزار نفر برای سفر به این استان، از حمل و نقل عمومی استفاده کرده اند. پیش بینی نوروز 95 بر ورود دو میلیون نفر از این طریق است، برای همین مجموعه های ریلی و جاده ای با احتمال این افزایش خود را آماده ی خدمات رسانی به مسافران و گردشگران نوروزی کرده اند.

وی با یادآوری این که ستاد هماهنگی خدمات سفر در استان خراسان رضوی از ابتدای سال تا کنون 16 جلسه برگزار کرده که چهار جلسه آن به نوروز اختصاص داشته است، افزود: کمیته های این ستاد با شعار «تلاش حداکثری، هماهنگی حداکثری و استفاده حداکثری برای حضور و جذب حداکثری مسافران» فعال شده اند که برای ارائه خدمات اقامتی، بهداشتی، درمانی، تنظیم بازار، اورژانس، ترافیک، حمل و نقل، توسعه بوم گردی و افزایش ماندگاری مسافران در شهرهایی غیر از مشهد برنامه ریزی کرده اند.

او همچنین با بیان این که در برنامه های امسال تمرکز بر تقویت طبیعت گردی در استان خراسان رضوی است، اظهار کرد: این استان از حیث جاذبه های طبیعی، تاریخی و مذهبی کامل است، بنابراین در بخش تأمین نیاز مسافران برای اقامت در سایر شهرهای گردشگرپذیر این استان، واحدهای رسمی، موقت و اضطراری ساماندهی شده اند.

به گفته ی او، 390 هزار نفر شب اقامت در بیش از دو هزار و 950 واحد اقامتی "رسمی" و "موقت" و 27 هزار نفر شب اقامت اضطراری برای اسکان مسافران نوروز این استان در نظر گرفته شده است.
آمار خانه های غیرمجاز مشهد

زارع صفت درباره ی ساماندهی اقامتگاه های غیررسمی که پیش تر رییس اتحادیه هتل داران خراسان رضوی به فعالیت هفت هزار واحد غیرمجاز فقط در شهر مشهد معترض شده بود، اظهار کرد: موضوع اعتراض خانه مسافرها بوده است که از قدیم در مشهد و سایر شهرهای ایران فعال بوده اند. سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری این خانه ها را پذیرفته و آیین نامه ای را برای آن ها تدوین کرده است. در شمال و برخی نقاط کشور که اقامتگاه رسمی به تعداد کافی وجود ندارد، تعداد این خانه ها بیشتر است. در هر حال، اصل این موضوع رسمی و پذیرفته شده است.

وی اضافه کرد: 7 هزار واحد اقامتی که رییس اتحادیه هتلداران از آن سخن گفته، یک برآورد است و این تعداد خانه شناسایی نشده است. اداره میراث فرهنگی و گردشگری خراسان رضوی تاکنون چهار هزار واحد اقامتی را شناسایی کرده است که از بین آن ها نزدیک به 450 واحد مجوز موقت دریافت کرده اند. سرجمع اقامت در مجموعه این خانه ها آنچنان که برآورد شده 7 تا 9 هزار تخت نفر شب است، در حالی که اقامت رسمی در واحدهای اقامتی حدود 82 هزار نفر شب برآورد شده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی ادامه داد: تعداد اقامت در واحدهای غیررسمی در مقابل واحدهای رسمی عدد قابل توجهی نیست. البته ما موضوع را در استان خراسان رضوی دنبال می کنیم و هدف مان ساماندهی واحدهای اقامتی است و نه توسعه آن ها.

او تأکید کرد: واحدهای اقامتی غیرمجاز باید حتما مجوز فعالیت از اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی دریافت کنند. این مجوز "موقت" است که در صورت دریافت نکردن آن، واحد مربوطه غیرمجاز دانسته می شود و باید از سوی دستگاه مسؤول برخورد شود. ما در صورت اطلاع از موجودیت آن ها، فعالیت غیرمجاز این واحدها را به مراجع ذی ربط اعلام می کنیم.

زارع صفت همچنین گفت: عرضه، یک طرف قضیه است؛ در سوی دیگر ماجرا، تقاضاکنندگان قرار دارند. پس مردم باید از مراجعه به واحدهای اقامتی غیرمجاز به شدت پرهیز کنند، چون هر لحظه ممکن است اتفاقاتی در این خانه ها رخ دهد که غیرقابل پیگیری باشد.

سرانه حوادث رخ داده در اقامتگاه های خراسان رضوی بالا نیست

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی درباره پیگیری حوادث و اتفاقاتی که در واحدهای اقامتی رسمی این استان رخ داده است، توضیح داد: حوادثی که تاکنون در اقامتگاه های رسمی مشهد رخ داده، طبیعی بوده و در مقایسه با تعداد حوادث رخ داده در واحدهای اقامتی کل کشور، سهم بالایی نبوده است.

وی اضافه کرد: 52 درصد واحدهای اقامتی مشهد در خراسان رضوی متمرکز شده اند که اگر سرانه آن را به نسبت کل کشور در نظر بگیریم، حوادث آن زیاد نبوده، ولی متأسفانه همان سه اتفاق رخ داده را هم بسیار پررنگ کرده اند.

او ادامه داد: در هر حال با کنترل ما و رعایت بخش خصوصی سعی می شود ضوابط به نحو مناسبی اجرا و تعداد حوادث به نسبت گذشته کمتر شود.

چرا هزینه سفر به مشهد در نوروز گران تر است؟

زارع صفت سپس درباره کنترل قیمت ها بویژه در بخش سفرهای هوایی که با توجه به آزادسازی نرخ بلیت در پیک نوروز افزایش می یابد، اظهار کرد: در همه دنیا حمل و نقل سهم مشخصی در سفر دارد و به میزانی که سفر لوکس باشد، این سهم افزایش می یابد. وقتی از هواپیما استفاده می شود طبیعتا سفر گران تر خواهد شد، اما آنچه در نوروز اتفاق می افتد مربوط به خرید های لحظه ای و سریع می شود. معمولا مردم دو روز مانده به تاریخ سفر برای تهیه بلیت اقدام می کنند، درحالی که اگر از قبل رزرو کنند هزینه ها کمتر می شود. پس رفتار مصرف کننده عامل تعیین کننده ای در هزینه تمام شده ی سفر، است.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر برخی شرکت های چارترکننده متناسب با زمان سفر و میزان استقبال مسافران، قیمت هایی را تعیین می کنند که گاهی نصف قیمت مصوب و گاهی برای جبران آن تخفیف، سقف آن قیمت است. اگر چارترکننده در تمام سفرها با آهنگ مناسبی از پُر شدن صندلی ها روبرو شود، دیگر تمایل به افزایش قیمت ندارد.

او تأکید کرد: در هر حال سازمان هواپیمایی کشور و دفاتر خدمات هوایی مکلف اند بر این جریان نظارت کنند. ما هم اگر مواردی منعکس شد که نرخ و سود آن بیش از حد متعارف بود، حتما برخورد می کنیم.

زارع صفت، شماره تلفن 7283001- 051 را برای موارد اضطراری و دریافت شکایات مسافران از مجموعه های خدمات اقامتی، پذیرایی و گردشگری خراسان رضوی اعلام کرد و افزود: شماره تلفن 09629 برای اعلام شکایت های کشوری در نظر گرفته شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1