ناراضیان از سفرهای گروهی نوروزی چه راهکاری دارند؟

15 مارس 2016 - 12:10 dsfr.ir/qy1w2

ناراضیان از سفرهای گروهی نوروزی چه راهکاری دارند؟
amlashcity.ir
سفرهای نوروزی

اگر در طول سفر مشکلی رخ داد از برخورد مستقیم با مجری و یا راهنمای تور خودداری کرده و موضوع سریعا از طریق متولی پرونده پیگیری شود.

انتشار آگهی در روزنامه‌ ها دلیلی بر معتبر بودن عامل تبلیغ‌ کننده نیست. روزانه آگهی‌ های پرطمطراقی از تورهای مسافرتی در روزنامه‌ های پرتیراژ و معتبر داخلی منتشر می‌ شود که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری برای تبلیغ‌کننده‌  آن مجوزی صادر نکرده است و تبلیغ آن را معتبر نمی‌ داند.

به گزارش  ایسنا، سازمان میراث فرهنگی و گردشگری دو سال پیش طی مکاتبه‌ ای با معاونت مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، فهرست کاملی از آژانس‌ های مسافرتی دارای مجوز را اعلام کرد،‌ درخواست برای ممنوع کردن تبلیغات دروغین تورهای گردشگری بدون مجوز و غیرقانونی در مطبوعات کشور، تا کنون چندین بار مطرح شده، اما روزنامه‌ ها به سیاق قبل و بدون مانع این تبلیغات را منتشر می‌ کنند تا همین حالا که ظاهرا دیگر کسی با محتوای این تبلیغات کاری ندارد، مخصوصا آن‌که ورود ابزارها و شبکه‌ های اجتماعی جدید، دایره‌ی چنین فعالیت‌ هایی را وسیع‌ تر و کنترل را از محدوده اختیار یک دستگاه خارج کرده است.

در چنین شرایطی، شاید بهترین کار رجوع به همان شیوه‌ های سنتی کنترل و مراقبت شخصی باشد. در نخستین گام، پیش از آن‌که هر محصولی از این مبلغان و یا آژانس‌ های مسافرتی خریده شود، بهتر است از مجاز بودن فعالیت آژانس مورد نظر خود اطمینان حاصل شود، چرا که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری درصورت بروز مشکل، به شکل قانونی می‌ تواند احقاق حق و متخلف را بازخواست کند.

درصورتی‌که فروشنده تور غیرمجاز باشد، باید از مراجع قضایی پیگیر ماجرا شد که حتما زمان و هزینه بیشتری صرف خواهد شد. معمولا در اداره‌ های میراث فرهنگی و گردشگری هر استان واحدی وجود دارد که با دریافت نام فروشنده تور، می‌ تواند صحت مجوز آن را تایید و یا رد کند. ضمن آن‌که همه آژانس‌ های مسافرتی موظف‌اند مدارک و مجوزهای معتبر خود را در دید عموم قرار دهند.

در مرحله‌ بعدی، لازم است هنگام خرید تور و یا هر خدمت دیگری از آژانس، قراردادی نوشته شود که در آن تمام تعهدات آژانس حتی اگر قبلا شفاهی وعده‌ آن را داده و خدمات قابل اجرا در تور با جزئیات کامل ذکر شود تا در صورت تخلف و بدتعهدی آژانس، خریدار بتواند حقوق خود را پیگیری کند.

با آن‌که سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و تشکل‌ های خصوصی گردشگری، پیش از فرا رسیدن نوروز و یا به بهانه‌ های دیگر، روی نوشتن چنین قراردادی تاکید می‌ کنند، اما این موضوع همچنان هنگام معامله‌ تور، مورد بی‌توجهی قرار می‌گیرد، در حالی‌ که شاید تنها سند قانونی که می‌ توان از طریق آن حقوق خریدار را پیگیری کرد، همین چند برگ قرارداد باشد که بسیاری تکمیل کردن آن را خارج از حوصله می‌ دانند و از نوشتن آن صرف‌ نظر می‌ کنند.

همچنین لازم است مشتریان تور بدانند، بر اساس مقررات سازمان میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری بیمه کردن تمام مسافران تور الزامی است و این مورد باید در قرارداد "شفاف" لحاظ شود.

همراه داشتن راهنمای تور دارای کارت معتبر از سازمان میراث فرهنگی و گردشگری از ضروریات سفرهای گروهی است که این بند نیز باید در قرارداد ذکر شده باشد.

در قراداد، هر آنچه آژانس به صورت شفاهی و یا در تبلغات وعده داده، الزاما باید قید شود؛ از جمله؛ تاریخ، روز و ساعت رفت و برگشت و محل حرکت، ‌نوع وسیله حمل و نقل، مشخصات هتل با ذکر درجه و ستاره و ظرفیت اتاق، وعده‌ های غذایی و محل سرو آن، مکان‌های مورد بازدید و چگونگی پرداخت هزینه‌ ها در این بخش، تعداد ترانسفرها و حمل و نقل‌های درون‌ شهری.

براساس مقررات سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، چنانچه مسافر از کیفیت تور و یا نوع خدمات ناراضی بود، می‌ تواند به اداره‌های این استان در محل اقامت خود مراجعه و طرح دعوی کند.

پیشنهاد می‌ شود، اگر در طول سفر مشکلی رخ داد از برخورد مستقیم با مجری و یا راهنمای تور خودداری کرده و موضوع سریعا از طریق متولی پرونده پیگیری شود. طرح شکایت در نوروز به صورت شفاهی و با شماره تماس 09629 امکان‌پذیر است.

علاوه‌بر این، با مراجعه به ‌سازمان متبوع باید فرم شکایت از قبل طراحی شده، تکمیل و رسیدگی به مشکل تقاضا شود.

این شکایت‌ها در کمسیون مربوطه، رسیدگی و درصورت تشخیص تخلف، موضوع در جلسه‌ ای با حضور مسوولی از آژانس، مسافر یا وکیل قانونی او، نماینده حقوقی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری، مسؤول امور دفاتر و دو نفر از کارشناسان انجمن‌ های صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران و استان پیگیری و پس از انجام بررسی‌های کارشناسی، رأی لازم صادر می‌ شود.

در چنین شرایطی وجود قرارداد کتبی (تیپ سازمانی) می‌تواند شاهدی مستند برای تخلف و جبران خسارت وارده باشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1