22 نوامبر 2019 - 16:43

راه اندازی مرکز نظارت تصویری در فرودگاه مهرآباد و هاشمی نژاد

15 مارس 2016 - 09:40 dsfr.ir/j25b6

راه اندازی مرکز نظارت تصویری در فرودگاه مهرآباد و هاشمی نژاد
mohiti.com
فرودگاه مهرآباد

با حضور مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور و رحمت الله مه آبادی مدیر شرکت فرودگاه های کشور رسما از 14 طرح فرودگاهی به ارزش 40 میلیارد تومان بهره برداری شد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در این مراسم که عصر امروز 24 اسفند ماه و در ترمینال شماره 2 فرودگاه مهرآباد برگزار شد پروژه هایی چون مرکز کنترل دوربین های مداربسته، طرح ساماندهی محوطه های ترمینال یک و دو فرودگاه مهرآباد، بهره برداری از ایستگاه مترو این فرودگاه و طرح بهسازی ترمینال های داخلی فرودگاه مشهد به بهره برداری رسید و همچنین پروژه هایی در فرودگاه های تبریز، زاهدان، کرمان، شیراز و اصفهان رسما آغاز به کار کردند.

در این مراسم مسعود سلطانی فر معاون رئیس جمهور رئیس سازمان میراث فرهنگی ، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به این که ستاد هماهنگی خدمات سفرهای نوروزی از 4 ماه پیش کار خود را آغاز کرده است، گفت: برای خوب سپری شدن سفر یک گردشگر خارجی در ایران باید 27 سازمان، نهاد و دستگاه با هم هماهنگ باشند.

وی ادامه داد: در حال حاضر از نظر تعداد مسافر خارجی که به ایران می آیند جایگاه ایران با ارتقایی که پیدا کرده به چهل و هفتم جهان رسیده است. ما امیدواریم این رقم که در حال حاضر حدود 5 میلیون مسافر در سال را شامل می شود تا افق 1404 با رشد سالانه 10 تا 12 درصدی به حدود 20 میلیون گردشگر برسد.

معاون رئیس جمهور با بیان اینکه یکی از اصلی ترین حوزه های برنامه ریزی در حوزه گردشگری باید به افزایش درآمد ایران از این محل اختصاص پیدا کند عنوان کرد: در حال حاضر ما با کسب درآمد 8 میلیارد دلار در سال در رتبه 36 جهان قرار داریم. ما قصد داریم با برنامه ریزی های انجام گرفته این سهم که حدود نیم درصد از کل گردشگری جهان به حساب می آید را به حدود 2 درصد افزایش دهیم. ایران چه از نظر گردشگران طبیعی و تاریخی و چه از نظر گردشگران مذهبی و زیارتی جایگاه مناسبی دارد و ما باید این جایگاه را ارتقاء بخشیم.

رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با اشاره به دخیل بودن حدود 27 دستگاه در حوزه گردشگری تصریح کرد: اگر که ایران قصد دارد جایگاه خود را در این عرصه بهبود ببخشد، باید تمام این دستگاه ها از فرودگاهِ ورودی مسافر تا آخرین مقصد وی به شکلی یکپارچه عمل کنند و شرایط را برای افزایش تمایل برای سفر به ایران فراهم آورند.

سلطانی فر به طرح وزارت راه و شهرسازی و شرکت فرودگاه ها برای بهسازی شرایط فرودگاهی کشور اشاره کرد و گفت: خوشبختانه با لغو تحریم ها، این فضا به وجود آمده تا ما بتوانیم صنعت هوایی خود را چه در نوسازی ایرلاین ها و چه در بهبود اوضاع فرودگاهی ارتقاء دهیم. با توجه به برنامه هایی که وزارت راه تدوین کرده، تنها ظرفیت فرودگاه امام (ره) تا سال آینده دو برابر می شود و این افق روشنی را پیش روی ما باز می کند.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به تاکید جدی رییس جمهوری مبنی بر لزوم ارتقای سهم صنعت گردشگری در درآمدهای کشور از زمان آغاز به کار دولت یازدهم، تاکنون اقدامات بسیار مثبتی در این حوزه صورت گرفته و ما امیدواریم در آینده نیز با همکاری بخش هایی مانند شرکت فرودگاه ها مقدمات بهبود و ارتقای جایگاه کشور در این حوزه مهم به وجود بیاید.

همچنین در جریان این مراسم مدیر کل شرکت فرودگاه های کشور با بیان اینکه پس از آغاز به کار طرح تحول ساختاری فضای کشور در هفته گذشته شرکت فرودگاه ها طرح تحول خدمات فرودگاهی کشور را نیز اجرایی کرده که در حال حاضر بخش اصلی آن حول محور دو فرودگاه مهرآباد در تهران و هاشمی نژاد در مشهد قرار دارد.

به گفته رحمت اله مه آبادی طرح های نهایی شده در این فرودگاه ها قریب به 40 میلیارد تومان هزینه داشته و احتمالا تا نهایی شدن آن ها در سال آینده حدود 10 میلیارد تومان نیز هزینه جدید به وجود خواهد آمد.

وی با اشاره به راه اندازی مرکز نظارت تصویری در فرودگاه مهرآباد اظهار کرد: این طرح که می تواند برای دریافت اطلاعات دقیق از محوطه های فرودگاهی، شناخت و کنترل گلوگاه های ترافیکی و همچنین نظارت دقیق بر نحوه آمد و شدها نقشی مهم ایفا کند در حالی در فرودگاه مهرآباد آغاز به کار کرده که در برنامه بلندمدت باید به تمام فرودگاه های کشور برسد. طبق برنامه ریزی های صورت گرفته امیدواریم تا پایان سال آینده امکان راه اندازی این مرکز نظارت در تمام فرودگاه های ایران به وجود بیاید.

رحمت الله مه آبادی در مراسم بهره برداری همزمان 14 پروژه فرودگاهی در تهران و مشهد اظهار کرد: حدود 10 روز پیش طرح تحول ساختار فضای کشور با ایجاد 7 هزار و 100 کیلومتر راه هوایی جدید، یک طرفه شدن راه های هوایی و استفاده از راه های هوایی مبتنی بر فناوری ماهواره ای در فاز اول به بهره برداری رسید.

وی تصریح کرد: در همین قالب پروژه هایی در فرودگاه های مهرآباد و هاشمی نژاد به صورت پایلوت به بهره برداری رسید.

مدیرکل فرودگاه های کشور با اشاره به اینکه علاوه براینکه فرودگاه های مهرآباد و مشهد پروژه های دیگری در تبریز، کرمان، زاهدان، شیراز و اصفهان به بهره برداری می رسد ادامه داد: برای اجرای این طرح ها تاکنون حدود 40 میلیارد تومان هزینه شده که تا مبلغ 50 میلیارد تومان افزایش خواهد یافت.

وی با اشاره به بهره برداری از مرکز نظارت تصویری فرودگاه بین المللی مهرآباد، گفت: مرکز نظارت تصویری کل فرودگاه های کشور نیز تا پایان سال آینده به بهره برداری می رسد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1