اولین های تهران جهانی می شوند

خیلی ها هنوز نمی دانند تهران کجاست!

14 مارس 2016 - 17:00 dsfr.ir/sk93h

خیلی ها هنوز نمی دانند تهران کجاست!
حمید املشی
افتتاح نمایشگاه «تهران، کهن شهر من»

تا زمانی که موزه باستان شناسی تهران ایجاد نشود، آثار به نمایش درآمده از یافته های باستان شناسی تهران را در تالار پیش از تاریخ نگه می داریم. این نشان از نیاز میراث تهران به وجود یک موزه باستان شناسی دارد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، مدیرکل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران برای حوزه ی مدیریتی خود در تهران درخواست های زیادی را مطرح کرد؛ از ایجاد موزه باستان شناسی تهران گرفته تا ایجاد اداره کل میراث فرهنگی شهرستان تهران و نگاه حمایتی که میراث فرهنگی تهران نیازمند آن است.

رجبعلی خسروآبادی که صبح امروز (دوشنبه 24 اسفند) در مراسم افتتاح نمایشگاه «تهران، کُهن شهر من» در تاریخ پیش از تاریخ موزه ی ملی ایران سخن می گفت، با اشاره به مدت زمان مدیریتش در این اداره کل که به گفته خودش تا امروز دو سال و سه ماه و 17 روز از انتصابش برای این پست گذشته، گفت: در این مدت تلاش کردیم یک سری اتفاقات که مغفول مانده بودند و شان آنها رعایت نشده بود و در برخی از موارد مسئولان به صورت مستقیم آنها را در نظر نگرفته بودند را سامان دهیم.

وی افزود: چرا ما نباید در شهر تهران یک فضای مخصوص آثار کاوش شده متعلق به مناطق مختلف تهران داشته باشیم؟ این یک غفلت است. چرا در تهران یک اداره میراث فرهنگی نداریم؟ این نیز یک غفلت است. اما خوشبختانه اقدامات لازم برای ایجاد هر کدام از این دو نهاد آغاز شده است. او سپس به شوخی خطاب به معاون میراث فرهنگی کشور گفت: تالار نمایشگاه های موقت بخش ایران باستان موزه ملی ایران را به این موزه تحویل نمی دهیم تا زمانیکه موزه باستان شناسی تهران را در اختیار بگیریم.

خسروآبادی در ادامه به صدور مجوز ایجاد سه اداره میراث فرهنگی شمیرانات ، تهران و شهر ری اشاره کرد و افزود: گرفتن این مجوزها یک حرکت با تداوم و با پیگیری های زیاد بود که در دو سال و اندی گذشته توانستیم آن را به نتیجه برسانیم. از سوی دیگر با شهرداری در یک روند حرکتی شکل گرفته از میدان امام خمینی (ره) تا موزه استاد صنعتی و حتی میدان بهارستان موفق شدیم با هزینه کردن اعتباری بالغ بر چند 10 میلیارد تومان توسط شهرداری و با نظارت میراث فرهنگی مرمت و ساماندهی شده است.

او افزود: تهران نیازمند هویت سازی نیست، بلکه کافی است تا این هویت را ارائه دهیم. هیچ گاه نتوانستیم تاریخ را به خوبی معرفی کنیم. امیدوارم نمایشگاه «تهران، کُهن شهر من» بتواند این اتفاقات را سامان دهد و نگاه حمایتی به نقطه های ثمر بخش برسد.

محمدحسن طالبیان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و گردشگری خبر داد: اولین های تهران و آن چه در دوره ی معاصر در تهران ایجاد شده اند، در قالب پرونده ای برای جهانی شدن در دست تدوین است.

او با بیان این که این نمایشگاه نشان می دهد تهران کجاست و چه ارزش های مهم و برجسته ای دارد، گفت: بسیاری افراد به دنیا آمدند و از دنیا رفتند، اما هنوز نمی دانند تهران کجاست؟ برنامه ریزان، تصمیم سازان و مدیران شهری باید بهره بگیرند که ما چه می کنیم و تهران به چه سمت می رود، نه اینکه بخواهیم فقط به بخش های قاجاری تهران توجه کنیم. بلکه می توان رد انسان را از دوره پیش از اسلام در تهران به دست آورد که کوچکترین نمونه آن اسکلت زن هفت هزار ساله در خیابان مولوی است.

وی با تاکید بر اینکه یک پرونده جهانی از تهران با نام اولین ها در دوره معاصر در دست تعریف است گفت: دانشگاه ها، بیمارستان ها، خیابان ها و هر آنچه که برای نخستین بار در ایران و در واقع در تهران ایجاد شدند، محور پرونده ای است که اولین های دوره معاصر را نشان می دهد.

طالبیان بیان کرد: اگر تهران را خوب بشناسیم، حتما رفتار امروز نسبت به منطقه و معماری های بی هویتش کمتر اتفاق می افتد. چون ریشه های تاریخی را نمی شناسیم. اتفاقات کنونی گریبان تهران را گرفته است. او سپس قول داد اقدامات لازم برای ایجاد موزه باستان شناسی تهران را در اولویت های کاری اش قرار دهد.

وی همچنین از ایجاد پایگاه میراث فرهنگی و گردشگری تهران خبر داد و گفت: با وزارت راه وارد بحث شدیم تا مرکز آرشیو و مستندات طرح های این دو سازمان را ایجاد کنیم.

«جبرئیل نوکنده»، مدیرکل موزه ملی ایران نیز در سخنانی با اشاره به نمایش 112 قلم شیء از هزاره ششم تا قرون میانه اسلامی در این نمایشگاه گفت: هرچه که در موزه ملی ایران و متعلق به تهران بود را در ویترین ها قرار دادیم تا بتوانیم فرهنگ تهران را به نمایش بگذاریم. زمانیکه این یافته ها را در کنار هم می گذاشتیم، احساس کردیم موزه ملی ایران یک موزه باستان شناسی برای کشور است.

او سپس با تاکید بر این که ظرفیت ایجاد موزه جدید در حوزه باستان شناسی برای تهران وجود دارد، افزود: تا امروز با استان های مختلف و موزه هایشان دیدار داشته ایم و قصد داریم در آینده نزدیک با موزه های جهان هم ملاقات کنیم.

«نوکنده» در ادامه از برپایی نمایشگاهی از آثار موزه ملی ایران در موزه ملی دهلی نو خبر داد.

به گزارش ایسنا، در افتتاح نمایشگاه «تهران، کُهن شهر من»، از بلیت الکترونیک موزه ملی ایران رونمایی شد.

همچنین دو نرم افزار «نخستین شبکه اجتماعی جهانگردی ایران» شامل اپلیکشن همه موزه های تهران است و «تور مجازی» توسط محمدحسن طالبیان تست شدند و طالبیان درباره ی نرم افزار تور مجازی تاکید کرد: اطلاعات متن ها و عکس ها در این نرم افزار باید به روز شوند، همچنین تصاویر قرار گرفته در این تور باید وضوح بیشتری داشته باشند.

این نمایشگاه که آثار شاخص به دست آمده در کاوش های باستان شناسی در سطح استان تهران را شامل می شود از امروز 24 اسفند تا 25 فروردین در تالار پیش از تاریخ موزه ملی ایران در معرض نمایش هستند. در این 114 قلم، زن هفت هزار ساله نیز قرار دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 12 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1