معاون صنایع دستی مطرح کرد

نگرانی از تبدیل جشن نوروز به کارناوال

14 مارس 2016 - 16:50 dsfr.ir/sh0ak

نگرانی از تبدیل جشن نوروز به کارناوال
فلیکر
سفره نوروزی در آرامگاه فردوسی

معاون صنایع دستی کشور گفت: واهمه داریم که نوروز تبدیل به یک کارناوال شود.

به گزارش ایسنا، بهمن نامورمطلق در نشست خبری پایان سال 94 درباره آیین نوروز بیان کرد: نوروز آیین طبیعت و هویت ماست، نوروز تعطیلات نیست بلکه آیینی است که ما را با چیزهایی مثل طبیعت و جامعه معنویت پیوند می زند.

او افزود: ما به نوعی در آیین نوروز فرصت استثنایی داریم که با هویت و طبیعت پیوند بخوریم. اینکه پدران ما آیینی مثل نوروز را برای مان به یادگار گذاشتند، مایه افتخار است.

معاون صنایع دستی اضافه کرد: نوروز تمدن های دیگر در فصل های دیگر برگزار می شود. اما نوروز ما و برگزاری آن در فصل بهار ذکاوت ایرانیان است که نشان دهنده نگرش آن ها به هستی است که این روز را به عنوان نخستین روز بهار انتخاب کردند و ما ایرانیان توانسته ایم نوروز را به خوبی تا کنون حفظ کنیم.

این اسطوره شناس بیان کرد: ما در دوره معاصر معنای زندگی را گُم کرده ایم و این آیین ها می تواند آن را به ما برگرداند. به خصوص که ما رابطه بحرانی با طبیعت داریم. نوروز ما را به طبیعت پیوند می زند.

نامورمطلق گفت: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری برای این آیین تلاش بسیاری می کند. سفرها، موزه ها، سایت های باستانی پیوند ما با هویت ماست و یکی از بخش هایی است که می تواند نوروز را با ما پیوند بزند. هنرهای سنتی و صنایع دستی نیز یکی از این هویت ها است.

او با بیان اینکه واهمه داریم این آیین ها تبدیل به کارناوال شود، افزود: برخی فکر می کنند نوروز فرصت خوبی است که به کشورهای خارجی سفر کنند. در جایی که پایگاه و خاستگاه نوروز هست بد است که ایرانیان برای نوروز به کشورهای خارج از ایران سفر کنند.

معاون صنایع دستی بیان کرد: آیین نوروز می تواند یکی از جاذبه های گردشگری ما باشد یک نوع گردشگری آیینی که مردم دنیا با عمق فرهنگ ما و پیام نوروز که ارتباط با دیگران و طبیعت است آشنا شوند. یکی از مهم ترین آیین های ما دید و بازدید حتی با مُردگان است. نوروز آمده که بر رابطه ما با دیگران تحکیم ببخشد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1