معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد خبر داد:

دستکند مهریان در فهرست آثار ملی ثبت شد

14 مارس 2016 - 12:50 dsfr.ir/kx3bi

دستکند مهریان در فهرست آثار ملی ثبت شد
مهر
کشف یک تونل باستانی در منطقه "مهریان" یاسوج

معاون میراث فرهنگی کهگیلویه و بویراحمد از ثبت ملی دست کندهای معماری منطقه مهریان یاسوج مرکز استان به عنوان یک اثر تاریخی در فهرست آثار ملی کشور خبر داد.

به گزارش روابط عمومی ادره کل میراث فرهنگی استان کهگیلویه و بویراحمد، مسعود شفیعی با بیان اینکه با تلاش تیم کارشناسان میراث فرهنگی استان این اثر تاریخی که مریوط به دوره اشکانی در فهرست آثار ملی ثبت شد گفت: بر اساس یافته های اولیه باستان شناسی آثار تاریخی کشف شده در منطقه تحقیقات مهریان یاسوج مربوط به 220 سال قبل از میلاد و دوره اشکانیان بوده است.

وی با اشاره به اینکه آثار کشف شده در منزل شخصی و منطقه مسکونی مهریان بود گفت: بعد اتمام تیم کارشناسی ما جهت حفاظت از این آثار تاریخی اقدام به فنس کشی و ساماندهی در این محوطه کردیم.

وی تصریح کرد: اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان در نظر دارد تا با تدبیر و برنامه ریزی دقیق زمینه استفاده و بهره مندی مناسب از این ظرفیت ها و رخدادهای مهم تاریخی را به عنوان کانونهای مهم گردشگری فراهم کنند.

بر پایه این گزارش، کارگران ساختمانی یک منزل مسکونی چندی پیش در منطقه مهریان یاسوج در حین حفر چاه به مقداری اشیای تاریخی برخورد کردند که با اطلاع رسانی آنها، اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کهگیلویه و بویراحمد به محض اطلاع عملیات کاوشگری و باستان شناسی را در این منطقه آغاز کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1