کمیته ملی ژئوپارک های ایران تشکیل شد

14 مارس 2016 - 12:20 dsfr.ir/8h8fv

کمیته ملی ژئوپارک های ایران تشکیل شد
وبلاگ هوافضا
دره ستارگان قشم

کمیته ملی ژئوپارک های ایران به منظور شناسایی‏، ساماندهی، معرفی و ثبت میراث زمین شناختی کشور با مصوبه دولت تشکیل کند.

«علیرضا امری کاظمی»، رییس گروه میراث زمین شناختی و ژئوتوریسم در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی در گفت و گو با خبرنگار گردشگری ایسنا، اظهار کرد: کمیته ای بر اساس مصوبه هیات محترم دولت تشکیل داده ایم که اعضای آن شامل سازمان زمین شناسی به عنوان محور و سازمان میراث فرهنگی، سازمان حفاظت از محیط زیست، جنگل ها و مراتع و کمیسیون ملی یونسکو است. وظیفه این کمیته، شناسایی، ساماندهی، معرفی و ثبت ژئوپارک های ملی ایران تعریف شده است.

به گفته او، ژئوپارک ها نخست باید در این کمیته بررسی و تایید و سپس برای پیوستن به شبکه جهانی معرفی شوند. به این ترتیب دیگر کسی نمی تواند به طور مستقیم و مستقل منطقه ای را به شبکه جهانی ژئوپارک ها معرفی کند.

وی در ادامه توضیح این روند گفت: نخست باید منطقه مورد نظر در کمیته ملی بررسی و ثبت شود و پس از گذشت یک سال از عملکرد موفق، پرونده جهانی را تشکیل داده و به شبکه ژئوپارک ها فرستاده شود.

رییس گروه میراث زمین شناختی و ژئوتوریسم در سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور ادامه داد: تاکنون چندین جلسه برای تدوین آیین نامه اجرایی این کمیته برگزار شده است. پس از تدوین و تصویب آئین نامه، این کمیته به صورت رسمی کارش را آغاز خواهد کرد.

وی بیان کرد: این همکاری و همگرایی بین سازمان های مرتبط با موضوع ژئوپارک در کشور موجب خواهد شد، در آینده مشکلاتی از قبیل تداخل مدیریت در مناطق حفاظت شده یا سایت های میراث جهانی با ژئوپارک ها به وجود نیاید.

امری کاظمی درباره محدوده و قلمرو برنامه های این کمیته گفت: در آئین نامه اجرایی پیشنهاد شده که مناطق آزاد هم در محدوده اثر این آیین نامه قرار گیرند و بنابراین کل مناطق کشور در آینده از مزایای برنامه های این کمیته بهره مند خواهند شد.

ایران تا کنون موفق به تشکیل و معرفی یک ژئوپارک در منطقه قشم شده که تنها ژئوپارک خاورمیانه نیز به شمار می آید. این ژئوپارک تا سال 1391 ثبت جهانی بود که به دلیل پاره ای از کاستی ها و ناتوانمندی در اجرای برنامه ها، از فهرست شبکه جهانی ژئوپارک ها خارج شد، اما به تازگی و پس از بازدید رییس این شبکه جهانی از تنها ژئوپارک خاورمیانه، حمیدرضا مومنی (مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم) از پذیرش دوباره پرونده ژئوپارک قشم توسط این شبکه جهانی خبر داده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1