ثبت 11 اثر معنوی استان گلستان در فهرست آثار ملی

14 مارس 2016 - 11:20 dsfr.ir/s11c3

ثبت 11 اثر معنوی استان گلستان در فهرست آثار ملی
seeiran.ir
توف بافی و ابریشم بافی از مواریث معنوی شهرستان علی آباد کتول هستند.

11 اثر معنوی استان گلستان در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

به گزارش روابط عمومی وامور فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان؛ مدیرکل این دستگاه اجرایی با اعلام این خبر گفت: با توجه به اهمیت ثبت مواریث استان گلستان به خصوص مواریث معنوی این استان در فهرست آثار ملی کشور، 11 اثر معنوی دیگر از این استان در جلسه شورای ثبت میراث معنوی که در سازمان مرکزی در تهران برگزار شد، به ثبت رسید.

ابراهیم کریمی با اشاره به ثبت این آثار افزود: کشتی میاوندی (از انواع کشتی با شال در گرگان وحومه)، سمنوپزان و آیین وابسته آن در استان گلستان، فن و مهارت ساخت دوتار قزلباش شهرستان رامیان، مهارت بافت پلاس ترکمن، توف بافی (نواربافی علی آباد کتول) و نمدمالی قوم قزلباش از جمله این آثار ثبت شده است.

وی همچنین ادامه داد: مراسم سینه زنی کمر به کمر رامیان، نان زنجفیلی (نان شیرین سنتی (نان عیدی) گرگان)، سیاه دوزی (رودوزی منطقه روستایی شاهکوه)، حلوا گردویی بندرگز، نان پادرازی (نان شیرینی سنتی (نان عیدی) گرگان از دیگر آثار ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور است.

رییس شورای ثبت این اداره کل همچنین خاطرنشان کرد: بررسی مقدماتی این 11 موضوع جهت تشکیل پرونده پیشنهادی ثبت در فهرست آثار ملی کشور صورت گرفت و پس از تایید نظریه اولیه کارشناسی نسبت به آماده سازی و تشکیل پرونده اقدام شد و سپس پرونده تکمیل و به دفتر ثبت آثار ارسال شد. پس از تشکیل پرونده و تایید نهایی آثار پیشنهادی در شورای ثبت آثار و تعیین حریم،  نسبت به ثبت ملی این 11 اثر اقدام شد.

کریمی در ادامه افزود: با ثبت این 11 اثر در فهرست آثار ملی کشور، تعداد آثار ثبتی استان به 665 اثر افزایش یافت.

مدیرکل میراث فرهنگی گلستان در پایان اظهار امیدواری کرد: با ثبت آثار فرهنگی، تاریخی، طبیعی، صنایع دستی و میراث معنوی این استان و معرفی هرچه بهتر این آثار، گام های ارزنده ای جهت حفظ و احیای این مواریث ارزشمند برداشته شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1