27 می 2020 - 09:50

ثبت ملی یک دریاچه و دو آبشار در مازندران

14 مارس 2016 - 10:00 dsfr.ir/3i8pg

ثبت ملی یک دریاچه و دو آبشار در مازندران
yphc.ir
دریاچه الندان

دریاچه الندان، آبشار اسبه او، آبشار سمبی به عنوان سه اثر شاخص طبیعی مازندران ثبت ملی شد.

"مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری مازندران"

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی استان مازندران؛ دلاور بزرگ نیا افزود: این آثار پس از رسیدن به ثبت ملی، از هر جهت تحت نظارت، مراقبت و حمایت سازمان میراث فرهنگی کشور قرار خواهند گرفت و هرگونه اقدام و عملیاتی که منجر به تخریب یا تغییر در اصالت اثرشود از نظر قانونی ممنوع است.

وی گفت: قرار گرفتن این آثار طبیعی در فهرست میراث ملی تأثیر به سزایی در معرفی این آثار به عنوان بخشی از جاذبه های گردشگری استان خواهد داشت. اثر طبیعی دریاچه الندان بخش چهاردانگه ساری با قدمت کواترنری به شماره 263 مورخ 23 آبان ماه امسال در دهستان پنج هزاره بین روستاهای پاسند و ولم بهشهر در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی بیان کرد: این دریاچه در پنج کیلومتری کیاسر در قسمت جنوبی ساری قرار دارد که دریاچه نیز پس از طی سه کیلومتر جاده آسفالته و عبور از روستا و همچنین هشت کیلومتر خاکی به آن می رسیم.

بزرگ نیا با اشاره به اینکه دریاچه الندان در میان انبوه درختان جنگلی واقع شده است، افزود: به نظر می رسد در اثر ارتباط آب های زیرزمینی منطقه با گسل راست گردی که در این ناحیه واقع شده به وجود آمده است. آب این دریاچه در فصل کشت برنج به وسیله اداره کل منابع طبیعی استان به سمت شالیزارهای روستاهای پایین دست هدایت می شود.

مدیرکل میراث فرهنگی مازندران تصریح کرد: از جمله جاذبه های طبیعی این روستا جنگل های سرسبز و خوش آب و هوای آن است و می توان از چشمه و آبشار اسبه او به عنوان یکی از شگفتی های طبیعت و نعمت های طبیعی این منطقه نام برد. قسمت هایی از این مسیر از داخل رودخانه می گذرد و پیمایش مسافت تقریبا دو ساعته این آبشار بسیار مفرح و لذت بخش است.

وی با اعلام اینکه آبشار اسبه او به صورت پلکانی و کاسه ای بوده و منظره بسیار بی نظیری دارد، افزود: صدها حوضچه آهکی در هفت طبقه که در طول سالیان متمادی ایجاد شده موجب ایجاد آبشار شده اند؛ این آبشار زیبا و دیدنی با ارتفاع بیش از 30 متر، از چشمه ای از دل کوه سیاخانی سرچشمه می گیرد و به رودخانه نکا رود می ریزد. آبشار سمبی در روستای یخ کش بهشهر به شماره 262 در تاریخ 23 آبان ماه امسال در فهرست آثار ملی ثبت شد.

وی اظهار کرد: این آبشار دز نزدیکی روستای یخ کش از توابع شهرستان بهشهر قرار دارد؛ جنگل های انبوه این روستا با داشتن درختان سر به فلک کشیده ای از جمله سوردار و سرخ دار، موزی، انجیلی و کچب مناظر زیبایی ایجاد کرده است.

وی یادآور شد: منطقه دارای حیات وحش بسیار غنی از جمله پلنگ، خرس، گرگ، روباه، شغال و پرندگانی از قبیل تیرنگ، کبک و کبوتر صحرایی است. آبی که از داخل ارتفاعات اطراف سرچشمه می گیرد بعد از 200 متر جاری شدن در جنگل از ارتفاع 30 متری از جند مسیر به پایین می ریزد و در پایین دست آبشار برکه زیبایی نیز ایجاد شده که از دیگر جذابیت های این منطقه است.

وی خاطرنشان کرد: تا کنون 19 اثر طبیعی در استان مازندران ثبت ملی شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1