6 اکتبر 2021 - 23:51
محسن سلیمانی روزبهانی خبر داد:

برنامه های 6 سال آینده کنوانسیون رامسر تصویب شد

21 ژوئن 2015 - 15:10 dsfr.ir/y31oj

مدیر طرح حفاظت از تالاب های ایران گفت: برنامه های 6 سال آینده کنوانسیون رامسر در دوازدهمین اجلاس کشورهای متعهد به این کنوانسیون با حضور اعضا تصویب شد و تا 9 سال نیز قابل تمدید است.

کنوانسیون رامسر قدیمی ترین معاهده محیط زیستی دنیا است؛ این کنوانسیون پیمانی بین المللی برای حفاظت از تالاب ها و حیوانات و گیاهان وابسته به آن ها به ویژه پرندگان آبزی است که در سال 1971 در شهر رامسر به تصویب رسید و اکنون 160 کشور جهان عضو این پیمان هستند.

محسن سلیمانی روزبهانی افزود: مهم ترین مساله در راستای حفاظت از تالاب ها، مدیریت صحیح منابع آبی است از این رو در برنامه 6 ساله کنوانسیون رامسر بر این موضوع تاکید زیادی شده است. در دوازدهمین اجلاس کشورهای متعهد به کنوانسیون رامسر که 1 تا 9 ژوئن (11 تا 19 خردادماه جاری) در اروگوئه برگزار شد، نشست های دوجانبه با برخی سازمان های بین المللی مانند اتحادیه بین المللی حفاظت از طبیعت (IUCN) درباره تالاب ها برگزار شد. همچنین با کشورهایی مانند آلمان و سویس که حمایت کننده مالی کنوانسیون رامسر هستند، جلساتی دوجانبه برگزار شد و زمینه های همکاری بیشتر مورد بررسی قرار گرفت.

سلیمانی روزبهانی گفت: یکی از پیامدهای اصلی خشک شدن تالاب ها بروز ریزگردها است که طی سال های اخیر چندین استان کشور را درگیر کرده است و در این بین سهم عراق در بروز این مشکل در ایران بسیار پررنگ است از این رو در حاشیه این اجلاس کارگروه مشترکی میان ایران و عراق با محوریت تالاب هورالعظیم برگزار شد. در این کارگروه اطلاعات و دستاوردهای خوبی رد و بدل شد.

تالاب ها محیط هایی هستند که مشخصات آنها چیزی میان خشکی و آب است؛ تالاب ها ممکن است همواره دارای آب باشند یا اینکه گاه خشک و گاه آبدار باشند. برخی تالاب های نزدیک دریا با جزر و مد تغییر وضعیت می دهند. مشخصه اصلی تالاب ها ماندگاری نسبی آب در آن ها است. آب تالاب ها ممکن است شور یا شیرین باشد.

حدود 250 تالاب در کشور وجود دارد که از این تعداد 84 تالاب دارای اهمیت بیشتری است و 24 تالاب بین المللی است و در ردیف کنوانسیون رامسر قرار دارد. ورود فاضلاب های خانگی، صنعتی، سموم شیمیایی و برداشت بی رویه از منابع بالادستی تالاب ها مواردی است که این حوضه های آبی را تهدید می کند.

اکنون تالاب های شورگل، یادگارلو، انزلی، شادگان، خورموسی، نیریز، پریشان، ارومیه، کمیجان و هامون از جمله تالاب هایی هستند که در معرض خطر تغییرات اکولوژیکی قرار دارند و به همین دلیل در فهرست مونترال قرار گرفته اند. تالاب هایی که در شرایط بد زیست محیطی قرار دارند در فهرست مونترال که کنوانسیونی در مورد حفاظت از تالاب ها است، قرار می گیرند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1