چند گام دیگر تا جهانی شدن ژئوپارک قشم

12 مارس 2016 - 17:20 dsfr.ir/qg2g9

چند گام دیگر تا جهانی شدن ژئوپارک قشم
س.م حسینی
ژئوپارک قشم

با اظهار رضایت مسئولان بلندپایه یونسکو از پیشرفت های ایجاد شده در ژئوسایت های ژئوپارک قشم، اکنون چند گام بیشتر، تا جهانی شدن این ژئوپارک باقی نمانده است.

"مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم"

به گزارش فرینا، حمیدرضا مومنی در دیدار پاتریک مک کیور رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو و مارگارت پاتزاک رئیس بخش علوم زمین این نهاد بین المللی با وی در ساختمان کلاه فرنگی قشم، گفت: طی یک سال گذشته تلاش مستمری برای ایجاد همگرایی بین سنت و مدرنیته با هدف جهانی کردن ژئوپارک قشم انجام داده ایم.

وی ادامه داد: دوره های مختلف آموزشی برای جوامع محلی را با ایجاد زیرساخت های لازم برای ورود ژئوپارک قشم به فهرست جهانی ژئوپارک ها با جدیت دنبال کردیم.

به گفته مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم، طرح جامع ژئوپارک قشم به گونه ای تدوین شده که با تغییر مدیریت ها در این منطقه، هیچ خللی در ساختار مسیر رو به پیشرفت آن ایجاد نخواهد شد.

وی با اشاره به برنامه توسعه پایدار قشم، گفت: براساس آموزش های ارائه شده به جوامع محلی خوشبختانه جذب گردشگر در بعضی از روستاهای قشم از طریق اینترنت انجام میشود و بانوان جزیره هنگام نیز با تولید زیورآلات بسیار زیبا، چشم گردشگران را مبهوت تولیدات خود کرده اند.

مومنی گفت: براساس سیاست دولت تدبیر و امید تلاش گسترده ای را برای قرارگرفتن نام ژئوپارک قشم در فهرست جهانی با حفظ قوانین و مقررات مورد نظر یونسکو، نگاه به توسعه پایدار این جزیره و رعایت ارزش های محیط زیست با جدیت انجام شد و امیدواریم خبر جهانی شدن ژئوپارک قشم در نیمه نخست سال 95 تیتر اصلی رسانه های کشور شود.

بنا به این گزارش، پاتریک مک کیور رئیس شبکه جهانی ژئوپارک های یونسکو و مارگارت پاتزاک رئیس بخش علوم زمین این نهاد بین المللی روز یکشنبه 16 اسفند به اتفاق حمیدرضا محسن پور مدیر َژئوپارک قشم از ژئوسایت های ژئوپارک این جزیره بازدید و رضایت خود را از پیشرفت های ایجاد شده به اطلاع مدیرعامل سازمان منطقه آزاد قشم رساندند.

ژئوپارک منطقه ای است با وسعت کافی که مرزهای آن به وضوح مشخص شده و چندین پدیده بارز زمین شناسی در محدوده آن قرار دارد و میراث زمین شناختی آن ناحیه با مدیریتی دقیق و دایمی حفظ و نگهداری شود و این محدوده باید بتواند در توسعه اقتصادی جوامع پیرامون خود نقش مؤثری ایفا کند.

با ورود ژئوپارک قشم به شبکه جهانی ژئوپارک ها، این ژئوپارک نخستین ژئوپارک خاورمیانه و شمال آفریقاست که ثبت جهانی می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
10 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1