تهیه پرونده ثبتی مراسم آیینی "چشم آرو" در فهرست آثار ملی ناملموس

12 مارس 2016 - 16:10 dsfr.ir/hz299

تهیه پرونده ثبتی مراسم آیینی "چشم آرو" در فهرست آثار ملی ناملموس
theater.ir
اجرای مراسم چشم آرو در نمایشگاه نمایش های آیینی و سنتی

پرونده ثبتی "چشم آرو" همزمان با جشن نوروزگاه از سوی دفتر ثبت اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی تهیه و تدوین و به دفتر ثبت آثار کشور ارسال شد.

به گزارش روابط عمومی اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان رضوی؛ ابوالفضل مكرمی فر مسئول ستاد برگزاری طرح ملی نوروزگاه در خراسان رضوی با اعلام این خبر گفت: این مراسم آیینی از مراسم آیینی بسیار قدیمی می باشد است که در کهن ترین آثار مکتوب خراسان و از جمله اسرار نامه عطار از آن نام برده شده است.

وی افزود: ثبت این پرونده پس از تایید در دفتر ثبت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور همزمان با برگزاری جشن نوروزگاه در مشهد اعلام و در فهرست آثار ملی قرار خواهد گرفت.

به گفته مكرمی فر، مراسم چشم آرو از جمله مراسمی است که معمولا مربوط در روزهای پایانی سال در شهرستان سبزوار از شهرهای استان خراسان رضوی برگزار می گردد.

theater.ir

مكرمی فر اضافه كرد: از جمله مهم ترین بخش آیین این مراسم که در چهارشنبه پایانی سال برگزار می گردد، مرسوم است که بر روی کوزه و یا سبویی سفالین نقش آدمی را با چشم و رویی زیباتر رسم می کنند و قسمت پشت که منقش نیست را با پارچه های رنگی می پوشانند و برای دفع چشم زخم درون آن سکه های سفید و سیاه می ریزند و در شب چهارشنبه سوری پیش از آتش بازی آن را از بام به کوچه می افکنند. چشم آرو در هم می شکند و و از سکه های سفید و سیاهش منتظران و گذرندگان برخوردار می شوند.

وی خاطرنشان كرد: این مراسم امروزه در روستاهای بژدن و گنبذ و سرمزار به صورت خودجوش و مردمی برگزار می شود و همچنین توسط گروه هایی ویژه به صورت نمایشی در مناسبت ها و جشن ها نیز به روی صحنه می رود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1