احتمال تعطیلی جایگاه های CNG در نوروز

12 مارس 2016 - 13:30 dsfr.ir/1763n

احتمال تعطیلی جایگاه های CNG در نوروز
niopdc.ir
جایگاه اختصاصی 166 تهران

احتمال تعطیلی بخش عمده ای از جایگاه های CNG در ایام نوروز وجود دارد و در صورت تثبیت نرخ کارمزد تعطیلی جایگاه های گاز قطعی است.

"رئیس انجمن صنفی سی. ان. جی کشور"

اردشیر دادرس با اشاره به قوت گرفتن احتمال تعطیلی گسترده جایگاه های عرضه CNG در ایام نوروز، گفت: قطعا تعطیلی و توقف عرضه CNG در جایگاه ها منجر به افزایش مصرف بنزین در ایام نوروز خواهد شد.

رئیس انجمن صنفی سی. ان. جی کشور در تشریح مهم ترین دلایل توقف جایگاه های عرضه CNG در ایام نوروز، تصریح کرد: در شرایط فعلی جایگاه های CNG با مشکلات شدید مالی دست و پنجه نرم می کنند و به دلیل افزایش بدهی ها برخی از این جایگاه ها تعطیل خواهند شد.

وی با اشاره به عدم افزایش نرخ کارمزد فروش CNG و وضعیت بلاتکلیف تصویب کارمزدها، اظهار داشت: در صورتی که نرخ کارمزد فروش CNG تا چند روز باقی مانده از سال جاری توسط دولت تصویب و ابلاغ نشود قطعا بخش عمده ای از جایگاه های CNG در شهرهای مختلف کشور تعطیل خواهند شد.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه از ابتدای فروردین ماه سال جاری تاکنون هیچ گونه افزایشی در نرخ کارمزد فروش CNG اعمال نشده و این در حالی است که افزایش نرخ کارمزد فروش بنزین در دولت مصوب و ابلاغ شده است، تاکید کرد: بر این اساس شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی تاکنون به وعده های افزایش نرخ کارمزد عمل نکرده و این موضوع منجر به افزایش بدهی و مشکلات شدید مالی در جایگاه های CNG کشور شده است.

وی با بیان اینکه هم اکنون نرخ کارمزد فروش CNG حدود 80 تومان به ازای هر مترمکعب است، تبیین کرد: این در حالی است که بر اساس وعده شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی قرار بود مطابق با نرخ تورم در طول دو سال گذشته این نرخ حدود 25 درصد افزایش یابد.

مرتضی ابراهیمی انجمن صنفی سی. ان. جی کشور هم با اشاره به تبعیض شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی در تثبیت نرخ کارمزد CNG و افزایش کارمزد فروش بنزین، گفت: در 2 سال گذشته جایگاه های CNG شاهد افزایش هزینه هایی همچون تورم سال 93 به میزان 15.6 درصد (طبق اعلام بانک مرکزی)، تورم سال 94 به میزان 12.6 درصد (طبق اعلام بانک مرکزی)، افزایش دستمزد به میزان 25 درصد سال 93 و 17 درصد سال 94 و افزایش قیمت برق به میزان 20 درصد بوده اند.

وی تاکید کرد: چنانچه افزایش کارمزد جایگاه های CNG در روزهای باقی مانده اسفند ماه سال جاری عملیاتی نشود، با توجه به هزینه های پایان سال جایگاه ها شامل عیدی، دستمزد و پاداش کارکنان و مشکلات مالی موجود، احتمالا جایگاه های CNG قادر به ارائه خدمات به ایام نوروز نخواهند بود.

در حال حاضر تعداد کل جایگاه های عرضه گاز کشور به بیش از دو هزار و 300 ایستگاه افزایش یافته و از ابتدای سال جاری تاکنون مصرف سی.ان.جی با ثبت رشدی پنج درصدی به 21 میلیون مترمکعب در روز رسیده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1