2 مارس 2024 - 08:00
حسن باصفا خبر داد:

کشف ظروف مرمری 5 هزار ساله در نیشابور

21 ژوئن 2015 - 12:10 dsfr.ir/jq58i

محوطه «قاراچشمه» در نیشابور در هزاره سوم قبل از میلاد برای طبقه ویژه جامعه ظروف سنگی از جنس مرمر تولید می کرد.

کشف آثار مربوط به دوره مس و سنگ، مفرغ و برنز مانند ابزار آلات صنعتی و سرباره های فلز در محوطه باستانی «قاراچشمه (کلاته شوری)» معرف این محدوده تاریخی به عنوان مرکزی تخصصی برای تولید ظروف سنگی از جنس مرمر بوده که در هزاره سوم قبل از میلاد کالایی با ارزش برای مردم منطقه بوده است.

«حسن باصفا»، سرپرست هیات کاوش های باستان شناسی در محوطه باستانی قارا چشمه و عضو هیات علمی دانشگاه نیشابور با اعلام این خبر گفت: گروه باستان شناسی دانشگاه نیشابور در بهار سال جاری موفق به کشف یکی از مهم ترین محوطه های استقراری پیش از تاریخی و آغاز تاریخی در دشت نیشابور از هزاره پنجم قبل از میلاد تا هزاره اول شد.

او مهم ترین هدف کاوش فصل جاری را شناخت دوره های فرهنگی استقرار دانست که در این زمینه در نخستین فصل کاوش دوره های فرهنگی مس و سنگ، مفرغ و آهن شناسایی شد. بر اساس ارزیابی مواد فرهنگی وسعت محوطه حدود 14 هکتار بوده است.

باصفا «قاراچشمه» را با توجه به مواد فرهنگی کشف شده از دو بُعد صنعتی و کشاورزی دارای اهمیت زیادی دانست و افزود: حجم زیادی از ادوات کشاورزی و وسایل آرد کردن غلات گواه وجود کشاورزی پیشرفته در بازه زمانی مذکور و همچنین دانه های گیاهی نشان از اقتصاد معیشتی مبتنی بر کشاورزی دارد. اهمیت دوم قاراچشمه بُعد صنعتی آن است و ابزار آلات متعدد و سرباره های فلز در کنار کوره های متعدد گواه این مدعا است.

به گفته او، براساس مواد فرهنگی به دست آمده می توان نتیجه گرفت «کلاته شوری» مرکزی تخصصی برای تولید ظروف سنگی از جنس مرمر بوده که در هزاره سوم قبل از میلاد کالای با ارزشی به شمار می رفته و در اختیار طبقه ویژه جامعه بوده است.

محوطه «کلاته شوری» در حوالی روستایی به همین نام در شهرستان فیروزه استان خراسان رضوی و در کنار رودخانه شوری قرار گرفته است، کاوش های باستان شناسی دانشگاه نیشابور در محوطه باستانی قاراچشمه (کلاته شوری) که با مجوز رییس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از یک ماه گذشته آغاز شده است تا 18 تیرماه ادامه دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1