6 دسامبر 2023 - 04:40
فعالیت مرغداری و کارگاه های دیگر موجب شد:

فراری شدن گردشگران از کاروانسرای تاریخی پاسنگان

21 ژوئن 2015 - 08:50 dsfr.ir/w16re

فعالیت مرغداری های متعدد، کارگاه تولید کود ورمی کمپوست، ذوب سرب و تولید ذغال در نزدیکی کاروانسرای تاریخی پاسنگان باعث شده تا گردشگران این بنای تاریخی و اقامتی از بوی بد ناشی از چنین فعالیت هایی فراری شوند.

سعید ابراهیمی پور، سرمایه گذار کاروانسرای تاریخی پاسنگان در استان قم گفت: این کاروانسرا یکی از 999 کاروانسرای تاریخی شاه عباسی در کشور است که در جاده قم-کاشان قرار گرفته و تا چند سال اخیر از آن به عنوان مرکز نگهداری دام استفاده می شد تا اینکه در سال 84 به بخش خصوصی واگذار شد ولی حمایتی از آن صورت نگرفت تا اینکه در سال 85 سرقفلی 30 ساله آن را خریدم و شروع به مرمت آن برای تبدیل به مرکز اقامتی و گردشگری کردم. بنابراین مکانی که در آن 700 گاو  و گوسفند نگهداری می شد به محل گردشگری تبدیل شد تا اینکه در ماه آخر سال 93 خبردار شدیم یک مجوز دامداری علاوه بر صنوف مزاحم در اطراف کاروانسرا صادر شده است.

وی افزود: در فاصله 400 متری این کاروانسرا قرار است یک دامداری ساخته شود این در حالی است که 4 دامداری دیگر و یک واحد تولید کود مرغ در اطراف آن فعالیت می کند. 2 مرغداری در فاصله 10 متری و 60 متری کاروانسرا از سال 60 به بعد احداث شده و یکی از این مرغداری ها به تولید کود کمپوست می پردازد. چند نفر دیگر در فاصله 100 متری سرب را ذوب می کنند و عده ای دیگر کوره ذغال زده اند. همین فعالیت ها در اطراف کاروانسرا موجب شده تا مسافران و گردشگران کاروانسرای پاسنگان از بوی بد این مرغداری ها ناراضی باشند چرا که بوی مشمئز کننده ای در داخل این کاروانسرا پیچیده است.

ابراهیمی پور درباره پیگیری هایش از اداره کل میراث فرهنگی استان قم خبر داد و گفت: به من اعلام کرده اند که این صنوف مزاحم در حریم درجه یک کاروانسرای تاریخی پاسنگان قرار ندارند از سوی دیگر قانونی برای برخورد با این فعالیت ها آن هم در نزدیکی یک مرکز گردشگری نیست. هنوز هیچ یک از نهادهای مرتبط از جمله نمایندگی های وزارت بهداشت، اصناف برای پیگیری این موضوع به ما مراجعه نکرده اند از طرف دیگر گردشگران این کاروانسرا از بوی بد آن فراری هستند.

وی در پایان گفت: همین اتفاقات برای کاروانسرای تاریخی صدری در استان قم نیز افتاد و آن را به یک مکان پائین دست تبدیل کردند.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری مهر » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1