6 اکتبر 2021 - 01:26

خشکسالی دامان تالاب پیرسلمان همدان را فرا گرفت

20 ژوئن 2015 - 15:50 dsfr.ir/sg74e

تالاب فصلی پیرسلمان اسدآباد در استان همدان به دلیل خشکسالی، کاهش بارندگی و برداشت غیراصولی و رعایت نکردن الگوی مصرف خشک شد.

تالاب سه هکتاری پیرسلمان در فاصله 20 کیلومتری از شهر اسدآباد قرار گرفته و با افت آب های زیرزمینی مدت زمان خشک شدن این تالاب فصلی نیز افزایش یافت. این تالاب از آب های زیرزمینی و چشمه ها تغذیه می شود و عمق آب موجود در آن در زمان بارندگی تا یک متر هم رسیده است. بررسی وجه تسمیه این تالاب گویای این است که نام آن از مرقد مطهر امامزاده پیرسلمان که در نزدیکی آن قرار دارد گرفته شده است.

رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان اسدآباد در این باره گفت: تالاب زیبای پیرسلمان از تالاب هایی است که همه ساله میزبان پرندگان مهاجر است.

رامین رمضانی افزود: خشکسالی اخیر منجر به کاهش حضور پرندگان مهاجر شد تا جایی که پرندگان بومی نیز این منطقه را ترک کردند. کاهش نزولات جوی باعث شد که مدت زمان خشک شدن این تالاب فصلی افزایش یابد به گونه ای که اینک آبی در این تالاب جریان ندارد. وی علاوه بر عوامل طبیعی نظیر کاهش باران عوامل انسانی نظیر حفر چاه های غیرمجاز و بهره برداری بی رویه از منابع آبی زیرزمینی را در خشک شدن تالاب پیرسلمان موثر دانست.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اسدآباد یادآوری کرد: به منظور احیای پیرسلمان 500 میلیون ریال اعتبار از محل اعتبارات ملی به این تالاب در سال گذشته اختصاص یافت. این اعتبار برای اجرا و احداث آب بند هزینه شد تا بتوان خروجی آب تالاب را کنترل کرده و از هدر رفت آب و اضافه برداشت جلوگیری کرد. وی تنها راه جلوگیری از خشک شدن تالاب ها را رعایت الگوی مصرف، استفاده صحیح از آب برای مصارف کشاورزی، مجهز کردن مزارع به آبیاری قطره ای، مسدود کردن چاه های فاقد مجوز و جلوگیری از کشت های پرآب بر دانست.

استان همدان دارای 27 تالاب طبیعی و مصنوعی است و تالاب پیرسلمان با سه هکتار مساحت در 20 کیلومتر شهر اسدآباد واقع شده است. تالاب پیرسلمان در 10 سال گذشته دو بار در سال های 88 و 92 به طور کامل خشک شده است و سال گذشته دوباره این تالاب زیبا احیا شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1