تامین بسترهای گردشگری در 500 روستای کشور

8 مارس 2016 - 16:10 dsfr.ir/d47zk

تامین بسترهای گردشگری در 500 روستای کشور
میثم رودکی
یک زن محلی (روستای کندوان) در حال شست و شوی پشم

بسترهای گردشگری در 500 روستای کشور فراهـم شده است.

محمد علی فیاضی مدیر کل طبیعت گردی میراث فرهنگی کشور در همایش اقتصاد مقاومتی و توسعه گردشگری روستایی در اردوگاه شهید فهمیده مینودشت، با اعلام این خبر، افزود: دستور العمل بوم گردی کشور تدوین شده است و گردشگری روستایی می خواهد داشته ها و تنوع قومی و فرهنگی و همچنین ویژگی های منحصر به فرد روستاها را معرفی کند.

وی با تأکید بر این که گردشگر به دنبال هتل نیست، یادآور شد: در اقامت بوم گردی، صنایع دستی منسوخ شده که به دلیل اقتصادی نبودن اتفاق افتاده می تواند جاذبه های بسیاری برای جذب گردشگر در روستاها داشته باشد و فقط 205 اقامتگاه بوم گردی از معماری، اقلیم و فرهنگ های مختلف در کشور وجود دارد که نشان از نبود توجه کافی به این حوزه دارد.

فیاضی با اشاره به امضای تفاهمنامه تامین بسترهای گردشگری در 500 روستا تا پایان برنامه ششم بین وزارت کشور و سازمان میراث فرهنگی، افزود: در این طرح سهم خوبی به استان گلستان و شهرستان مینودشت اختصاص یافته است.

به گفته وی همچنین تفاهمنامه دیگری برای ارائه بسته های آموزشی فیلم و مولتی مدیا در 9700 دفتر آی سی تی روستایی کشور به امضا رسیده است.

او در ادامه از امضای تفاهمنامه میراث فرهنگی با بنیاد مسکن خبر داد و گفت: هم در حوزه دولتی و هم در گشایش اعتبارات، اقدام هایی انجام شده است تا بتوانیم اتفاقات میمون و مبارکی را در روستاها رقم بزنیم.

فیاضی همچنین، با اشاره به 7 محور توسعه در هر منطقه از جمله محور توسعه سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فناوری، گفت: هر یک از این محورها می تواند منشا تحولات در یک منطقه باشند اما توسعه محیط زیست و گردشگری مسئولانه می تواند با حفظ و صیانت از طبیعت و محیط زیست که دغدغه جهانی است، شادابی و نشاط و رونق اقتصادی را به همراه داشته باشد.

ابراهیم کریمی مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان نیز در این همایش اعلام کرد: استان گلستان 37 روستای هدف گردشگری دارد که باید در سال های اخیر تعداد آن ها بیشتر می شد.

وی با اشاره به ظرفیت ها و پتانسیل های بالای گردشگری شهرستان های مینودشت، کلاله، گالیکش و مراوه تپه، گفت: توسعه و تقویت بوم گردی و برگزاری کارگاه های آموزشی یکی از برنامه های اصلی اداره کل میراث فرهنگی استان گلستان در این حوزه است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان گلستان با تأکید بر این که صنایع دستی می تواند توسعه گردشگری با نگاه ویژه به اقتصاد مقاومتی را رقم زند، گفت: به زودی 4 خانه صنایع دستی در استان ایجاد می شود و بنا داریم تا در صورت مهیا شدن فــضا، در تمامی روستاها خانه صنایع دستی دایر شود و آن ها را تجهیز و پشتیبانی کنیم و مواد اولیه رایگان در اختیار تولید کنندگان قرار دهیم.

کریمی با اعلام این که میراث فرهنگی استان گلستان هیچ پروژه معطل مانده برای اعتبارات در حوزه گردشگری ندارد، افزود: اعتبارات امسال تکمیل هتل ها و مراکز اقامتی استان برابر با اعتبارات این بخش در 10 سال گذشته است و این امر نشان دهنده عزم جدی میراث فرهنگی در توسعه مراکز اقامتی و هتل ها در استان گلستان است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه اطلاعات » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
16 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1