مخالفت غیرمنتظره مجلس با لایحه «ارزیابی زیست محیطی ایران»

8 مارس 2016 - 13:20 dsfr.ir/4x71c

مخالفت غیرمنتظره مجلس با لایحه «ارزیابی زیست محیطی ایران»
rouhani.ir
مجلس شورای اسلامی

ابتکار ضمن ابراز تاسف از رد لایحه ارزیابی زیست محیطی در مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد مجلس آینده این لایحه را تصویب کند.

نمایندگان مجلس، با وجود توصیه رئیس مجلس برای رای دادن به کلیات لایحه «ارزیابی زیست محیطی ایران» کلیات این لایحه را رد کردند.

به گزارش خبرنگار مهر، در جلسه علنی روز سه‌شنبه لایحه «ارزیابی زیست محیطی ایران» که پیش از این در کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس بررسی و تصویب شده بود، در دستور کار صحن علنی قرار گرفت که پس از سخنان مخالفان و موافقان و نماینده دولت، کلیات این لایحه رد شد.

این لایحه در ۱۳ ماده تهیه شده و هدف از آن، ایجاد توازن و تعادل میان پروژه‌های عمرانی و صنعتی با الزامات زیست محیطی است.

در هنگام بررسی این لایحه، مهرداد بائوج لاهوتی نماینده لنگرود و ابوذر ندیمی نماینده لاهیجان به عنوان مخالف و کمال‌الدین پیرموذن نماینده اردبیل به همراه سیدحسین نقوی حسینی نماینده ورامین به عنوان موافق لایحه صحبت کردند.

در نهایت با توجه به فضای پرتنش جلسه و تذکرات و اخطارهای مختلفی که از سوی نمایندگان نسبت به این لایحه ابراز می‌شد، رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه این لایحه بر اساس سیاست‌های کلی ابلاغی رهبر انقلاب در حوزه محیط زیست تهیه شده است، گفت: اگر نمایندگان نگرانی‌هایی هم در رابطه با توقف پروژه‌های صنعتی و عمرانی دارند، می‌توان کلیات این لایحه را تصویب کرد و جزئیات آن را به کمیسیون ارجاع داد تا این نگرانی‌ها برطرف شود؛ با وجود این راهکار لاریجانی، اما نمایندگان با ۸۹ رای موافق، ۶۹ رای مخالف و ۷ رای ممتنع از مجموع ۱۹۷ نماینده حاضر در صحن، این لایحه زیست محیطی را رد کردند؛ ۳۰ نماینده نیز در رای‌گیری شرکت نکردند.

به نظر می‌رسد نگرانی‌های تعجب‌برانگیز برخی نمایندگان نسبت به توقف پروژه‌های عمرانی و صنعتی حوزه‌های انتخابیه آنها که پیوست‌های زیست محیطی ندارند، باعث رای ندادن به این لایحه شده است.

در هنگام بررسی این لایحه، تنش‌هایی میان برخی نمایندگان پیش آمد؛ از جمله پس از آنکه لاهوتی نماینده لنگرود به عنوان مخالف صحبت کرد، پیرموذن نماینده اردبیل در موافقت با لایحه از سخنان لاهوتی با عنوان «مزخرفات» یاد کرد که این مسئله باعث واکنش نمایندگان شد؛ همچنین وقتی که نادر قاضی‌پور نماینده مردم ارومیه برای اخطار قانون اساسی درباره این لایحه درخواست وقت کرد اما مطلب روشنی را بیان نکرد، رئیس مجلس به شوخی خطاب به وی گفت شما که معمولا مطالب مهمی می‌گویید، نباید این طوری اخطار بدهید.

در همین رابطه معاون رئیس جمهوری ضمن ابراز تاسف از رد لایحه ارزیابی زیست محیطی در مجلس شورای اسلامی، ابراز امیدواری کرد که مجلس آینده این لایحه را تصویب کند.

معصومه ابتکار در گفت و گو با مهر گفت: ارزیابی زیست محیطی از ساز و کارهای بسیار موثر برای توسعه کشور برخوردار است. اگر کشور بخواهد توسعه پیدا کند ساز و کار فنی که در همه دنیا رایج است، ارزیابی زیست محیطی است.

وی افزود: ما از قانون سوم برنامه و در همه قوانین بعدی قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم و با قوت هم آن را اجرا می کنیم.

به گفته ابتکار، تمام طرح های بزرگ کشور مشمول ارزیابی زیست محیطی هستند، اما دولت این لایحه را ارائه کرده بود تا ماده واحده دائمی شود.

رئیس سازمان محیط زیست تاکید کرد: جهت گیری این لایحه برای رشد اقتصادی کشور بود. مخصوصا در شرایط کنونی با رفع تحریم ها که می توانست به برنامه ریزی و کارآمدی بالا بدل شود.

ابتکار در پایان تاکید کرد: ما هم اکنون هم قانون ارزیابی زیست محیطی را داریم، آن را با قدرت اجرا می کنیم و دولت هم در اجرای آن مصمم است و امیدواریم مجلس آینده این قانون را تصویب کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 15 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1