چشم مصنوعی کشف شده در شهر سوخته بازسازی شد

7 مارس 2016 - 16:20 dsfr.ir/4a88x

چشم مصنوعی کشف شده در شهر سوخته بازسازی شد
مهر
چشم مصنوعی کشف شده در شهر سوخته

با تلفیق هنر و علم باستان شناسی، چشم مصنوعی و اسکلت زن صاحب آن که در شهر سوخته کشف شده، بازسازی شد.

"رئیس هیات کاوش در شهر سوخته"

به گزارش خبرگزاری مهر، سیدمنصور سیدسجادی رییس هیأت کاوش های باستان شناسی شهر سوخته در چهاردهمین گردهمایی باستان شناسی ایران که روز هفدهم اسفند ماه برگزار شد، گفت: از زمان کشف چشم مصنوعی متعلق به زنی 32-28 ساله در سال 1385 در شهر سوخته همواره در تلاش برای بازسازی چهره این زن و ساخت نمونه ای شبیه به چشم مصنوعی اش بودیم تا سرانجام بعد از 5 سال کوشش موفق شدیم با کمک یک گروه هنرمند و تلفیق هنر و علم کار بازسازی این اسکلت را انجام دهیم.

وی با بیان گوشه ای از ویژگی های گوری که چشم مصنوعی در آن کشف شده است تصریح کرد: این گور متعلق به یک زن میانسال بوده که با توجه به ظروف ساده ای که در آن کشف شده می توان حدس زد این زن فرد ثروتمندی نبوده است. او با بیان اینکه چشم مصنوعی کشف شده از موم و نوعی چربی حیوانی ساخته شده خاطرنشان ساخت که یک قاب چرمی متعلق به چشم مصنوعی نیز در گور این زن کشف شده است.

نگار نادری پور مجسمه ساز در ادامه با اشاره به نحوه ساخت این مجسمه گفت: ساخت این نوع نمونه و باز سازی چهره ها سالهاست در دنیا رواج دارد اما در ایران برای نخستین بار است که صورت می گیرد.

او با بیان اینکه از سه نوع شیوه دو بعدی دستی، سه بعدی دستی و سه بعدی یارانه ای برای بازسازی چهره در جهان استفاده می شود تصریح کرد: برای ساخت این نمونه از روش سه بعدی دستی بهره گرفتیم که در دنیا بیشتر طرفدار دارد. اسکن های زیادی از اسکلت کشف شده در دست بود که کمک زیادی به گروه کرد و توانستیم با استفاده از تری دی جمجمه یک پرینت سه بعدی از آن تهیه کنیم.

نادری پور تصریح کرد: تعیین ضخامت میزان بافت نرم بر روی اسکلت مرحله مهمی بود که طبق سن، جنس، نژاد، نوع تغذیه و ... صورت گرفت و بر اساس آن جدولی تهیه شد که مشخصات یک زن سی ساله با اندام معمولی را نشان می داد. تمامی این شاخص ها توسط بافت نرمی روی جمجمه پیاده شد و سایر ریزه کاری ها از جمله رنگ پوست، مو، شکل بینی و ... که توسط انسان شناس گروه تعیین شده بود بر روی جمجمه پیاده شد.

وی با اشاره به دقت و ظرافتی که در ساخت چشم مصنوعی توسط گروه رعایت شد تصریح کرد: برای دستیابی به جنس و ساختار چشم اسکن های زیادی انجام شد تا توانستیم نمونه بسیار شبیه آن را از جنسی شبیه خودش بسازیم. رنگ و جنس پارچه لباس مجسمه از روی نمونه های شناسایی شده در شهر سوخته تهیه و نحوه آرایش موی سر مجسمه نیز بر اساس پیکرک کشف شده در شهر سوخته انتخاب شد.

او با اشاره به نوع زیورآلاتی که برای این مجسمه در نظر گرفته شده است تصریح کرد: گردنبندی که مجسمه به گردن دارد نمونه شبیه سازی شده خودش است و گره ای که به موهایش زده نیز طبق نمونه های یافته شده در شهر سوخته طراحی شده است.

در ادامه این نشست سیدسجادی به بیان گوشه ای از عملیات کاوش در شهر سوخته و کشفیات آن پرداخت و گفت: پژوهش های باستان شناسی در سال 93 بر 6 محور کاوش در بخش مسکونی، کاوش در گورستان، مطالعات انسان شناسی، یافته های انگل شناسی، مرمت آثار و طراحی سامانه اطلاعای استوار بود. طی این فصل در میان ده گونه ساختار قبری شناخته شده تنها 4 نوع ساده، دو قسمتی، سردابه ای و کاسه سفالی مخصوص نوزادان پیدا شد و بیشترین گورها از گونه های دو قسمتی به تعداد 54 عدد بود.

وی تعداد قبور یافت شده را مجموعا 77 و اسکلت های پیدا شده را 84 عدد اعلام کرد و افزود: از این گورها جمعا 519 شی به دست آمد که از خصوصیات قبور این فصل نبود بقایای قربانی در قبور و تعداد بسیار اندک مهر ها بوده است.

او با اشاره به کاوش ها در بخش مسکونی شهر سوخته گفت: کاوش های اصلی گروه باستان شناسی در منطقه مسکونی در کارگاه شماره 26 در شمال منطقه مسکونی مرکزی انجام گرفت و کاوش در منطقه یاد شده با هدف دست یابی به ساختارهای معماری و دست یابی به بنایی از دوره چهار استقرار شهر سوخته شروع شد.

چهاردهمین گردهمایی سالانه باستان شناسی ایران که توسط پژوهشکده باستان شناسی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار می شود از روز گذشته کار خود را شروع کرده و تا هجدم اسفندماه ادامه دارد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1