فردا؛ آخرین مهلت ایرلاین ها برای پرداخت بدهی

7 مارس 2016 - 13:30 dsfr.ir/o56yu

فردا؛ آخرین مهلت ایرلاین ها برای پرداخت بدهی
toorina.com
چندین هواپیمای ایران ایر در فرودگاه

تا کنون بیشتر ایرلاین ها با ارسال نامه مکتوب آمادگی خود را برای پرداخت بدهی خود تا زمان تعیین شده اعلام کردند.

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران با بیان اینکه فردا سه شنبه 18 اسفند آخرین مهلت ایرلاین ها برای پرداخت بدهی خود به شرکت فرودگاه ها است گفت: به هیچ عنوان مهلت دیگری به ایرلاین ها داده نمی شود چراکه طی 3 تا 4 سال گذشته توافق های زیادی بین طرفین صورت گرفته اما ایرلاین ها به تعهدات خود پایبند نبودند.

غلامحسین باقریان، با اشاره به اینکه میزان بدهی ایرلاین ها به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به 730 میلیارد تومان رسیده است گفت: با وجود برگزاری جلسات مکرر در دو سال گذشته با ایرلاین ها بابت پرداخت بدهی خود به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران، آن ها هنوز اقدام جدی در راستای پرداخت بدهی خود انجام نداده اند. وی افزود: طبق آخرین مذاکرات صورت گرفته فردا سه شنبه (18 اسفند) آخرین مهلت ایرلاین ها برای پرداخت بدهی خود به شرکت فرودگاه ها تعیین شد و در صورت عدم پرداخت بدهی، اقدام لازم انجام می شود.

وی با تاکید بر این که فردا (سه شنبه 18 اسفند) آخرین مهلت ایرلاین ها برای پرداخت بدهی های خود به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران است، افزود: در صورت عدم وصول مطالبات شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران از ایرلاین ها تا فردا، قطعا از روز چهارشنبه محدودیت های لازم اجرا می شود؛ چراکه درآمد شرکت فرودگا ه ها از حقوق بیت المال محسوب می شود بنابراین ما هم موظف هستیم در صورت عدم وصول این مطالبات در مقابل آن اقدامات حقوقی لازم صورت گیرد.

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران درباره اینکه آیا با توجه به هشدارهای داده شده اقدام خاصی از سوی ایرلاین ها برای پرداخت بدهی خود انجام داده اند گفت: تا کنون بیشتر ایرلاین ها با ارسال نامه مکتوب آمادگی خود را برای پرداخت بدهی خود تا زمان تعیین شده اعلام کردند. شرکت فرودگاه ها نیز به لحاظ حرفه ای قطعا به دنبال ایجاد تعامل با ایرلاین ها است اما در صورت عدم پرداخت بدهی، طبق دستور مقامات سازمان های نظارتی و همچنین احکام قانونی، ما موظف به رعایت الزامات قانونی برای وصول مطالبات شرکت هستیم.

باقریان با تاکید بر اینکه مطالبات شرکت فرودگاه ها از ایرلاین ها از حدود 3 تا 4 سال گذشته انباشته شده است، گفت: در این مدت طی بازه های زمانی مختلف با پیگیری شرکت فرودگا ه ها، ایرلاین ها نسبت به پرداخت بخشی از بدهی خود اقدام می کردند اما مجدد به بهانه پرداخت بخشی از بدهی خود بقیه بدهی آنها به تعویق می افتاد که در نهایت از سال گذشته و امسال پیگیری های شرکت فرودگاه های کشور برای وصول مطالبات خود تشدید شد.

وی با بیان اینکه از دو سال گذشته حساسیت نهادهای نظارتی نسبت به وصول مطالبات شرکت فرودگاه ها از ایرلاین ها بیشتر شد ادامه داد: سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات کشور به عنوان نهادهای نظارتی از شرکت فرودگاه ها پیگیری می کنند که چرا حقوق دولت وصول نمی شود بنابراین شرکت فرودگاه ها هم باید تبعیت کند. از طرف دیگر قانون به شرکت فرودگاه ها اختیارات لازم برای هر گونه اقدام در جهت دریافت مطالبات خود از ایرلاین ها را داده است اما با توجه به اینکه به مشکلات ایرلاین ها واقف هستیم به منظور تعامل با شرکت های هواپیمایی تلاش کردیم با مذاکرات و تفاهم طرفین نسبت به وصول مطالبات خود اقدام کنیم. از آنجا که هیچ همتی از سوی ایرلاین ها برای پرداخت بدهی های خود به شرکت فرودگاه ها صورت نگرفته است مجبور شدیم از الزامات حقوقی و قانونی برای وصول مطالبات استفاده کنیم.

وی افزود: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران برای وصول مطالبات خود تکلیف قانونی دارد ضمن اینکه برخی از موارد بدهی ایرلاین ها مربوط به مواردی است که ایرلاین ها به مجرد انجام پرواز بلافاصله باید سهم شرکت فرودگاه ها را به آن ها پرداخت کنند چراکه بخشی از این مطالبات تصرف غیرقانونی در اموال دولتی است.

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران افزود: جلسات متعددی با شرکت های هواپیمایی برگزار شد که در نتیجه آنها تفاهم نامه های مختلفی برای پرداخت بدهی خود به امضا رسیده و زمان های بسیاری را برای پرداخت بدهی خود اعلام کردند اما متاسفانه به تعهدات خود پایبند نبودند.

وی در پاسخ به این سوال که در صورت عدم وصول مطالبات شرکت فرودگاه ها از سوی ایرلاین ها چه تصمیمات و اقداماتی در قبال ایرلاین ها صورت می گیرد گفت: شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران به هیچ عنوان خدمات خود را برای پروازهای برنامه ای ایرلاین ها محدود نمی کند اما هیچ مجوزی برای انجام پرواز فوق العاده به ایرلاین های بدهکار داده نمی شود چراکه در این صورت خدمات بیشتری دریافت می کنند و در قبال آن بدهی آنها بیش از پیش افزایش می یابد.

عضو هیأت مدیره و معاون برنامه ریزی و نظارت شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران گفت : سایر اقدامات قانونی از جمله ممنوع الخروج كردن مسئولان مقصر، توقیف و بستن حساب های بانكی و محدود كردن خدمات به ایرلاین های بدهکار در سطح فرودگاه ها از سوی دستگاه های نظارتی و حقوقی مربوطه پیگیری می شود.

باقریان در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر اینکه آیا امکان تمدید مهلت به ایرلاین ها برای پرداخت بدهی های خود به شرکت فرودگاه ها وجود دارد گفت: به هیچ عنوان مهلت دیگری به ایرلاین ها داده نمی شود چراکه طی 3 تا 4 سال گذشته توافقات زیادی بین طرفین صورت گرفته که اما ایرلاین ها به تعهدات خود پایبند نبودند.

وی همچنین گفت: در حال حاضر تمام ایرلاین ها بابت دریافت خدمات فرودگاهی به شرکت فرودگاه ها و ناوبری هوایی ایران بدهکار هستند اما میزان بدهی آنها متفاوت است به طوریکه میزان برخی ایرلاین ها خوش حساب تر هستند و یقینا محدودیت های شرکت فرودگاه ها برای این ایرلاین ها نسبت به ایرلاین هایی که بدهی زیادی دارند و خوش حساب نیستند کمتر است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « تین نیوز » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
9 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1