17 آوریل 2024 - 13:42

گزارش دیلی تلگراف از وضعیت هتلداری ایران

6 مارس 2016 - 15:50 dsfr.ir/dq3s5

گزارش دیلی تلگراف از وضعیت هتلداری ایران
هتل ترنج
هتل دریایی ترنج در کیش

بعد از گروه هتل های آکور، روتانا و جمیره، "ملیا" هم به ایران می آید.

روزنامه معتبر دیلی تلگراف چاپ انگلستان در گزارشی با بررسی وضعیت هتلداری ایران، مدعی شده است پس از اجرای برجام، گروه ها و شرکت های بزرگ هتل سازی جهان برای ورود و سرمایه گذاری در ایران بسیار مشتاق هستند.

در این گزارش آمده است: ایران در حال گشودن درهای خود به روی اتباع و تجار و گردشگران خارجی است. کشور ایران از سال 1979 که انقلاب اسلامی به پیروزی رسید از وجود هتل های بین المللی محروم مانده است. انقلاب؛ هتل های پنج ستاره بین المللی را مظهر فرهنگ منحط غرب قلمداد می کند و هرگز اجازه حضور آن ها را در کشور نمی داد. اما با روی کارآمدن حسن روحانی بر مسند ریاست جمهوری ایران، این نگرش رو به تغییر نهاد.

مسعود سلطانی فر، رئیس سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی و گردشگری ایران در همین زمینه سال گذشته در مصاحبه با خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت: در دوران پساتحریم، گردشگری صنعتی است که بیش از سایر بخش ها شاهد رونق خواهد بود. توریسم ایران یک بازار رو به ترقی و پیشرفت برای سرمایه گذاران است. ما یک سونامی گردشگران به دنبال لغو تحریم ها را پیش بینی می کنیم.

انتظار می رود در طول سال 2016 تعداد 125 باب هتل توسط شرکت های خارجی و داخلی در ایران افتتاح شود.

از زمان امضاء توافق هسته ای در ژوئیه گذشته، تقاضا برای سفر به ایران افزایش چشمگیری پیدا کرده است. لغو تحریم ها و رونق قابل پیش بینی اقتصاد ایران؛ امکان دارد بر حجم سفرهای درون کشوری بیفزاید. کشور ایران دارای تنوع اقلیمی چشم نوازی است که از کوهستان ها گرفته تا بیابان و جنگل و سواحل متنوع است.

ایران در برنامه دارد که تا سال 2025 سالانه بیش از 20 میلیون گردشگر خارجی جذب کند. این آمار در حال حاضر 5 میلیون توریست است. ظرف شش ماه گذشته چند باب هتل که به دست ایران ساخته شده اند نیز یکی پس از دیگری افتتاح شده اند.

تا قبل از انقلاب اسلامی ایران مجموعه ای از هتل های بین المللی همچون هتل "اینترکنتینانتال" و چند باب هتل زنجیره ای در سطح کشور داشتند، اما دولت یک سری مقررات دست و پاگیر و دلسرد کننده را بر مدیریت هتل تحمیل کرد و به دنبال آن هم تحریم های بین المللی متوجه ایران شد و در نتیجه شرکت های غربی هم کشور را ترک کردند.

اما از اکتبر گذشته یک گروه از هتل های زنجیره ای فرانسوی به نام "آکور"، دو باب هتل "نووتل" و "ایبیس" را نزدیک فرودگاه بین المللی امام خمینی تهران دایر کرد. این هتل یکی از اولین گروه هتل های خارجی در جمهوری اسلامی ایران بود.

کرانه های دریای خزر در ایران نیز یکی از اماکن گردشگری کشور به شمار می رود. این سواحل بیش از آنکه محل رفت و آمد گردشگران بین المللی باشد، غالبا تفرجگاه تهرانی های ثروتمندیست که از دود و هیاهو و سرو صدای پایتخت می گریزند.

در کشوری که اصولا اثری از هتل های مرغوب و با استانداردهای بالا در آن یافت نمی شود، اشتیاق استقبال از ورود هتل های بین المللی بسیار بالاست. گروه هتل های "ملیا" از جمله این هتل های زنجیره ای است که با نام "گراند ملیا قو" در سلمان شهر واقع در سواحل دریای خزر در دست احداث است. این هتل اولین هتل پنج ستاره ایران است که مالک آن یک گروه از هتل های زنجیره ای خارجی است. این هتل دارای 319 اتاق خواهد بود و در یک مجتمع تفریحی گردشگری تاسیس خواهد شد.

مالک این هتل اسپانیایی ها هستند و هتل 130 متر ارتفاع خواهد داشت و دارای 319 اتاق مجلل (دولوکس) خواهد بود. این هتل یک سوئیت مخصوص ریاست جمهوری به وسعت بیش از 500 متر مربع خواهد داشت و دارای 7 باب رستوران و بار و دو استخر شنا و یک چشمه آب معدنی خواهد بود. سازندگان هتل می گویند که تمام خدماتی که در این هتل ارائه می شود لوکس و منطبق با استاندارد هتل های 5 ستاره خواهد بود.

هتل "روتانا"، که مقر آن در امارات است هم 4 هتل در حال احداث در ایران دارد که دو باب از آن ها در تهران است و دو باب هم در شهر مشهد دایر خواهد شد. گروه هتل های زنجیره ای "جمیره" هم در حال طراحی هتل هایی در سطح کشور است. هتل "آرامیس بوتیک" نیز در تهران واقع است و دارای 84 اطاق است که غذای ایرانی و قهوه ایتالیایی عرضه می کند.

در ایران صنعت تعطیلات ساحلی شهروندان رشدی فزاینده داشته است. هتل دریایی "ترنج" واقع در جزیره کیش در خلیج فارس، اولین ویلاهای روی آب را در ایران عرضه می کند. این هتل ماه گذشته افتتاح شد و دارای 100 سوییت و یک باب رستوران است که کف آن شیشه ای است. هتل "ترنج" در فوریه 2016 افتتاح شد و امکان دارد گردشگران زیادی را به این سواحل زیبای ایران جذب کند.

هتل "سالار دره" واقع در کوهپایه رشته کوه های البرز با جنگل هایی که آن را احاطه کرده است به طور معمول ورزشکاران را به خود جذب می کند. این تفرجگاه چشم اندازی زیبا به رشته کوه های البزر دارد و دارای کلبه های ییلاقی مصنوعی به سبک کلبه های واقعی در کشور سوییس است و دارای 45 اطاق، یک استخر شنا و یک زمین بسکتبال است.

در این امتداد؛ هادی جانسوز مالک یک آژانس مسافرتی در تهران می گوید: ما کشور پارس هستیم. ورود صاحبان تجارت از خارج به کشور باعث می شود تا صنعت توریسم ایران هم شکوفا شود. شرکت های خارجی با خود رقابت می آورند و تجارت توریسم ایران را به رقابت و مبارزه دعوت می کنند. همین رقابت باعث می شود تا شرکت های ایرانی هم برای قابل رقابت بودن با همتایان خارجی خود؛ کیفیت خدمات دهی خود را بالا ببرند. اگر یک شرکت خارجی ملکی در ایران داشته باشد، این موضوع فی نفسه برای کشور هم تبلیغ بزرگی خواهد بود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1