جهانگیری در گردهمایی هیأت تجاری ترکیه:

باید کاری کنیم که مردم ترکیه هم به ایران بیایند

6 مارس 2016 - 13:00 dsfr.ir/vp3uk

باید کاری کنیم که مردم ترکیه هم به ایران بیایند
فرج صمدی
برگزاری گردهمایی هیأت تجاری ترکیه در اتاق بازرگانی ایران

ترکیه را کشوری امن می دانیم و اکنون تعداد قابل توجهی گردشگر به ترکیه سفر می کنند، اما باید کاری کنیم که گردشگران آن هم به ایران بیایند، چرا که ایران گنیجنه ای شناخته نشده است.

"معاون اول رئیس جمهور"

معاون اول رئیس جمهور با اشاره به مواردی که دشمنان در راستای اهمیت گردشگری ترکیه مطرح می کنند، گفت: ترکیه را کشوری امن می دانیم و اکنون سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر به ترکیه سفر می کنند، اما باید کاری کنیم که گردشگران آن هم به ایران بیایند، چرا که ایران گنیجنه ای شناخته نشده است.

به گزارش خبرگزاری فارس؛ اسحاق جهانگیری بعدازظهر دیروز در گردهمایی هیأت تجاری ترکیه که با حضور داود اوغلو نخست وزیر این کشور در اتاق بازرگانی ایران برگزار شد، اظهار داشت: بخش خصوصی در دو کشور میان دار توسعه اصلی و همکاری های ما خواهد بود و ایران و ترکیه کشورهای بزرگ و تأثیرگذاری هستند که در همسایگی یکدیگر قرار دارند و روابط خوب و روبه رشد ایران و ترکیه می تواند در سرنوشت منطقه تأثیرگذار باشد به ویژه در مقطعی که جهان اسلام با گرفتاری های زیادی روبه رو است و همه باید به روابط دوجانبه بیندیشیم.

جهانگیری با تأکید بر اینکه در سال های گذشته حجم تجارت 30 میلیارد دلاری بین دو کشور هدف گذاری شده تصریح کرد: متأسفانه به دلایل متعدد از جمله تحریم ها روابط آن گونه که باید توسعه نیافته تا حدی که در سال 2015 حجم مبادلات نسبت به 2014 و 2013 بسیار پایین تر بوده است و به 13 میلیارد دلار رسیده است.

وی گفت که ما به نقش تأثیرگذاری ترکیه در مذاکرات و در دوران تحریم واقف هستیم و همواره قدردان بود و تشکر خود را اعلام کردیم، اکنون در دوران پساتحریم این گونه نیست که دوستان دوران سخت را فراموش کرده باشیم.

معاون اول رئیس جمهور به ظرفیت منابع طبیعی ایران و قشر جوان تحصیل کرده اشاره کرد و افزود: موقعیت جغرافیایی ایران و دسترسی به منابع آبی از جمله خلیج فارس در جنوب و دریای شمال سبب شده که ظرفیت خوبی برای مبادلات وجود داشته باشد. وی همچنین به این نکته اشاره کرد که در حوزه نفتی و در وزارت نفت طرح هایی آماده کرده ایم که زمینه سرمایه گذاری 200 میلیارد دلار فراهم است.

معاون اول رئیس جمهور کشورمان بر این نکته تأکید کرد که باید سالانه یک میلیون شغل در ایران برای جوانان ایجاد کنیم و باید در این زمینه شرکای مهمی پیدا کنیم که کار سرمایه گذاری مشترک انجام دهیم و از آنجایی که ایرانی ها فرهنگ مشترکی با ترکیه دارند علاقه مند هستند با سرمایه گذاران ترک کار کنند.

جهانگیری تأکید کرد که باید نقشه راهی برای ایران و ترکیه تدوین شود تا به سرعت حجم مبادلات تجاری افزایش یابد چرا که اکنون به دلیل بروکراسی شدید در ایران ترکیه و موانع بانکی این کار آن طور که باید محقق نشده است. وی تصریح کرد: نظام بانکی باید تغییر کند و هزینه انتقال پول باید به حداقل ممکن برسد.

اصلاح اسناد دولتی در راستای حمایت از سرمایه گذاری نیز یکی دیگر از ضرورت هایی بود که معاون اول رئیس جمهور به آن اشاره کرد و گفت: قانون جلب سرمایه گذاری متقابل و قانون مالیات مضاعف باید اصلاح شود که اتاق بازرگانی می تواند در این زمینه نقش مهمی را ایفا کند. وی در بخش دیگری از سخنان خود به توافقات خوبی که در زمینه نفت و گاز با ترکیه حاصل شده اشاره کرد و گفت: از افزایش برداشت و سرمایه گذاری مستقیم در این بخش استقبال می کنیم.

معاون اول رئیس جمهور ایجاد پنجره واحد گمرکی بین ایران و ترکیه را یکی دیگر از مواردی مطرح کرد که از زمان زیادی در دستور کار قرار دارد و افزود: امیدواریم با توافقات حاصل شده تا یک ماه آینده و برگزاری کمیسیون مشترک زمینه استقرار پنجره واحد فراهم شده باشد.

جهانگیری با اشاره به مواردی که دشمنان در راستای اهمیت گردشگری ترکیه مطرح می کنند، گفت: ترکیه را کشوری امن می دانیم و اکنون سالانه تعداد قابل توجهی گردشگر به ترکیه سفر می کنند، اما باید کاری کنیم که گردشگران آن هم به ایران بیایند، چرا که ایران گنیجنه ای شناخته نشده است.

قرارداد تعرفه ترجیحی با ترکیه قصه دیگری بود که جهانگیری به آن اشاره ای کرد و اظهار داشت: تعرفه ترجیحی به صورت کامل عملیاتی شده است، ولی حتما باید به سمت تجارت آزاد حرکت کنیم و مطمئن شویم که صنعت گران دو کشور آسیب نمی بینند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1