28 فوریه 2020 - 05:05

پیشنهاد داوداوغلو به ترک ها برای سرمایه گذاری در گردشگری ایران

6 مارس 2016 - 12:10 dsfr.ir/qn1ga

پیشنهاد داوداوغلو به ترک ها برای سرمایه گذاری در گردشگری ایران
مهدی قربانی
دیدار نخست وزیر ترکیه با رئیس جمهور

پیشنهاد نخست وزیر ترکیه به بازرگانان و فعالان گردشگری ترکیه: در بخش گردشگری تبریز، اصفهان، شیراز و یزد سرمایه گذاری کنید.

"نخست وزیر ترکیه"

«احمد داوداغلو» روز (شنبه) در نشست فعالان اقتصادی ایران و ترکیه در تهران، ایران را «یک گنجینه پنهان» خواند و گفت: باید مردم را تشویق کنیم برای گردشگری از ترکیه به ایران بیایند.

وی به سفر خود به ایران اشاره کرد و گفت: من در سال 2006 میلادی (1385 خورشیدی) به شهرهای قم، یزد، اصفهان و شیراز سفر کرده ام و دیدم چقدر فرهنگ مشترک داریم.

نخست وزیر ترکیه گفت: ترکیه ششمین کشور جهان در صنعت گردشگری است و هر سال یک میلیون و 700 هزار گردشگر ایرانی به ترکیه سفر می کنند.

وی اضافه کرد: من به بازرگانان ترک و ایرانی می گویم در یک پیچ تاریخی قرار داریم و باید در این شرایط همدیگر را بهتر از نزدیک بشناسیم و صلح را به منطقه بیاوریم. سرمایه گذاران ترک در شرایطی سخت در آفریقا و قفقاز سرمایه گذاری می کنند اما در سال های گذشته بیش ترین فعالیت خود را در ایران داشتند.

داوداغلو گفت: ترکیه می تواند مسیر ایران را به سوی اروپا باز کند و ایران نیز می تواند این نقش را برای رسیدن ترکیه به آسیای میانه ایفا کند. روابط ما در شرایط پساتحریم در دوران طلایی خود قرار گرفته است و دیده می شود ایران از دستبندهایی که همان تحریم ها بود، آزاد شده است.

نخست وزیر ترکیه درباره حضور 160 بازرگان ترک در نشست فعالان اقتصادی ایران و ترکیه گفت: این حضور نشان می دهد بازرگانان ترک حاضر در نشست، آینده نگرند و می خواهند روابط خود را با ایران گسترش دهند.

نخست وزیر ترکیه گفت: در سال 2014 حجم مبادلات دو کشور 22 میلیارد دلار بود اما در دو سال گذشته این روند سیر نزولی به خود پیدا کرد که عامل های خارجی در کاهش این حجم اثرگذار بود. ما می توانیم حجم مبادلات را از 9 میلیارد به 30 میلیارد دلار برسانیم و اگر از ظرفیت ها و بسترهای موجود استفاده کنیم می توانیم سطح مبادلات را از 50 میلیارد دلار نیز بیشتر کنیم.

داوداغلو برخورداری از یک رابطه پایدار با یکدیگر را در گرو داشتن اقتصاد مکمل، اراده سیاسی قوی و زیرساخت های مالکیت واقع نگرانه دانست.

نخست وزیر ترکیه اضافه کرد: ایران و ترکیه کشورهایی دوست و همسایه اند و اگر با یکدیگر همکاری داشته باشند می توانند قوی ترین کشورهای منطقه باشند. باید هر دو کشور به نتیجه برد-برد فکر کنیم تا بتوانیم با اقتصاد جهانی رقابت داشته باشیم. دو بازار پویا در ایران و ترکیه وجود دارد و با توجه به اینکه ایران در دوران پساتحریم قرار گرفته است، تقاضا برای بازار این کشور افزایش می یابد که باید به این تقاضاها پاسخ داده شود. امروز ترکیه به رشد چهار درصدی رسیده و پس از چین و هند بالاترین سرعت رشد اقتصادی را به خود اختصاص داده است؛ نرخ رشد اقتصادی ترکیه نیز به دلیل پویا بودن بازار این کشور سه برابر کشورهای اروپایی است.

داوداغلو گفت: پارسال یک قرارداد تجارت ترجیحی بین ایران و ترکیه امضا شد که باید اجرا شود و باید مشکل بروکراسی را در اجرای این همکاری برداریم. باید ترک ها در ایران و ایرانی ها در ترکیه سرمایه گذاری مشترک داشته باشند و حتی تولیدات خود را به بازارهای سوم نیز عرضه کنند؛ در این زمینه باید شمار بانک های بیشتری بین ایران و ترکیه فعالیت کند.

نخست وزیر ترکیه گفت: آن هایی که زمان تحریم به ما می گفتند چرا به ایران کمک می کنید اکنون شاهدیم در قالب هیات های تجاری به ایران سفر می کنند. ما تاکید داریم دوست را باید در روزهای سخت شناخت. ایران روزهای سختی داشت و در آن شرایط ساده ترین امور مانند انتقال پول نیز با مشکل همراه بود؛ اگر بازرگانان ترکیه هنوز در ایران کار می کنند به این دلیل است که به ایران اعتماد دارند و البته ایرانی ها این مساله را در نظر خواهند داشت.

نخست وزیر ترکیه بر هماهنگی بین بورس تهران و بورس ترکیه تاکید کرد و گفت: ما سعی می کنیم برای ایران یک مرکز مالی باشیم و بورس ها را گسترش دهیم و کاری کنیم ایرانی ها ترکیه را خانه خود بدانند.

به گزارش ایرنا، نخست وزیر ترکیه بامداد دیروز (شنبه) در صدر هیاتی بلندپایه سیاسی و اقتصادی وارد تهران شد و در فرودگاه مهرآباد مورد استقبال محمود واعظی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار گرفت. در این سفر وزیران اقتصاد، گمرک و تجارت، انرژی، حمل و نقل و ارتباطات و توسعه، نخست وزیر ترکیه را همراهی می کنند.

با توجه به ترکیب سفر هیات عالی رتبه ترکیه به ایران، بخش اصلی گفت و گوهای دو طرف را مسائل اقتصادی و تجاری و ارتقای سطح مناسبات دو کشور و چگونگی دستیابی به هدف 30 میلیارد دلاری در مبادلات بازرگانی دو کشور تشکیل خواهد داد.

چشم انداز رسیدن سطح مبادلات تجاری به 30 میلیارد دلاری برای دوره میان مدت در روابط، از سوی رئیسان جمهوری دو کشور تعریف شده است. معاون اول رئیس جمهوری صبح دیروز از نخست وزیر ترکیه در مجموعه فرهنگی تاریخی سعدآباد استقبال کرد و سپس دو مقام، در نشست خبری مشترک شرکت کردند.

قرار است بیست و پنجمین نشست کمیسیون مشترک همکاری های اقتصادی و تجاری دو کشور چند ماه دیگر در ترکیه برگزار شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
2 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1