18 اکتبر 2019 - 09:22
مدیرکل امور موزه ها؛

7 هزار سال هنر ایران در 8 کشور جهان به نمایش در می آید

2 مارس 2016 - 17:50 dsfr.ir/5c0oh

7 هزار سال هنر ایران در 8 کشور جهان به نمایش در می آید
noonoab.ir
نیایشگاه زیگورات چغازنبیل

مدیرکل موزه های کشور از برگزاری نمایشگاه های 7 هزار سال هنر ایران در کشورهای آلمان، اتریش، فرانسه، ایتالیا، هند، مکزیک، سنگاپور و آمریکا خبر داد.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری؛ محمدرضا کارگر با اشاره به تجارب ارزشمند و دستاوردهای فرهنگی، علمی و تاریخی نمایشگاه های 7 هزار سال هنر ايران در اروپا طی سال های 79 تا 84 گفت: با رویکرد دولت جدید به دیپلماسی فرهنگی، سازمان میراث فرهنگی برگزاری مجدد نمایشگاه 7 هزار سال هنر ایران با هدف معرفی گوشه هایی از تاریخ و تمدن عنی ایران را در دستور کار خود قرار داده است.

مدیرکل موزه های کشور افزود: نخستین کاروان ایرانی اواخر 2016 میلادی و اوایل 2017 میلادی با برگزاری همایش و نشست های تخصصی در کشور آلمان برگزار خواهد شد.

نمایشگاه 7 هزار سال هنر ایران مشتمل بر 178 قطعه شی ارزشمند هنر، فرهنگ و تمدن ایران باستان تا آغاز دوران اسلامی پاییز 1379 از ایران خارج شد. نخستین نمایشگاه در آبان همان سال در موزه تاریخ هنر وین به نمایش درآمد و به دلیل استقبال مردم تا 20 روز پس از زمان مقرر که فروردین 1380 در نظر گرفته شده بود، تمدید شد.

موفقیت نمایشگاه 7 هزار سال هنر ایران در اتریش سبب شد تا کشورهای دیگر خواهان برگزاری این نمایشگاه در کشورشان شوند.

پس از وین این اشیای موزه ای در تالار هنر دولتی شهر بن آلمان و سپس در سالن هنر سنت پیتر آبی شهر گنت بلژیک به نمایش در آمد. بعد از این کشورها سوئیس از بهمن 1381 تا خرداد 1382 به مدت 5 ماه در موزه بازل میزبان این نمایشگاه بود. پس از آن به اسپانیا منتقل شد و در 3 شهر سویا، ساراگوزا و سانتیاگو در معرض دید عموم قرار گرفت.

مهرماه سال 83 راهی کرواسی شد. قرار بود در همان سال اشیاء به ایران باز گردد اما به دلیل درخواست کشور پرتغال و لزوم انتقال نمایشگاه به این کشور، پرتغالی ها توانستند 2 ماه میزبان اشیای باستانی ایران باشند. این آثار خرداد 1384 به کشور بازگشتند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1