در رثای یک سقوط

خاک خوردن هواپیمای کینگ ایر در آشیانه

2 مارس 2016 - 17:40 dsfr.ir/cp35z

خاک خوردن هواپیمای کینگ ایر در آشیانه
avionale.com
هواپیمای کینگ ایر King Air 350 شرکت بیچ کرافت

در روزهای اخیر یکی از رسانه ها از «خاک خوردن هواپیمای کینگ ایر در آشیانه» خبر داده است.

بر اساس مقررات سازمان بین المللی هوایی کشوری (ایکائو) اطمینان از صحت عملکرد دستگاه های کمک ناوبری رادیویی، تجهیزات بصری و دستگاه های ارتباطی که در حوزه حمل و نقل هوایی استفاده می شود، از الزامات فعالیت همه فرودگاه های دنیاست و در راستای تامین ایمنی پروازها، بازرسی این تجهیزات باید به طور متناوب انجام شود.

در ایران نیز تا 12 اسفند 92 این کار با استفاده از یک «جت فالکن» انجام می شد اما این هواپیما در این تاریخ، در یک سانحه در جنوب ایران از دست رفت.

جدا از علت سقوط، آنچه در حاشیه این سانحه اهمیت بالایی داشت، تعیین تکلیف فوری هواپیمای جایگزین بود. از زمان سقوط جت فالکن، سخنان زیادی در این زمینه بیان شد. به عنوان نمونه رییس وقت سازمان هواپیمایی در اردیبهشت 93 به خبرنگار صمت اعلام کرد که جای هیچ نگرانی نیست، هواپیمای جدید در راه است و تا چند روز آینده در ایران پرواز خواهد کرد.

این در حالی بود که همزمان یکی از مدیران هما ادعا کرده بود پس از سقوط جت فالکن، بازرسی دستگاه های ناوبری به تعویق افتاده است و با وجود اجاره یک جت فالکن پاکستانی، باز هم در این زمینه مشکلات زیادی وجود دارد.

پیگیری رسانه ها و وعده های مسئولان در این زمینه در یکی دو سال گذشته همچنان ادامه داشت اما هیچ گاه شفاف سازی در این باره انجام نشد تا اینکه 3 ماه پیش اعلام شد بالاخره بعد از 2 سال بازرسی فرودگاه های کشور به وسیله هواپیماهای اجاره ای، یک هواپیمای «کینگ ایر» از دانمارک خریداری و وارد کشور شده است و به زودی عملیاتی خواهد شد.

به گفته مسئولان، این جت از پیشرفته ترین هواپیماهایی است که در سال های اخیر وارد ایران شده و به جدیدترین سیستم های دیجیتال مجهز است و آخرین فناوری پروازی روز دنیا در آن وجود دارد. در آن زمان مسئولان در پاسخ به پیگیری صمت اعلام کردند که این هواپیما به زودی عملیاتی خواهد شد، با این حال در روزهای اخیر یکی از رسانه ها از «خاک خوردن هواپیمای کینگ ایر در آشیانه» خبر داده است.

با توجه به اهمیت و ارزش بالای خرید این هواپیما، پاسخ ندادن مسئولان اصلی این حوزه به صحت و سقم این اخبار و پاسخگو نبودن به پیگیری رسانه هایی همچون صمت که تلاش می کنند مباحثی استراتژیک از این دست را به صورت تخصصی و نه تحت تاثیر جو رسانه ای منعکس کنند، امری قابل تامل است.

با توجه به اهمیت ایمنی پروازها، برای صمت مسلم است که با وجود سقوط جت فالکن در کیش، در 2 سال گذشته همواره بازرسی های فرودگاهی با همه دشواری ها انجام شده است اما آنچه جای تامل و نگرانی دارد، نبود اطلاع رسانی مناسب و تخصصی در این زمینه است؛ مسئله ای که اگر مسئولان در برابر آن سکوت کنند، شاید منجر به یک سقوط رسانه ای در مباحث تخصصی و استراتژیک شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه گسترش صمت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1