دو اثر تاریخی تربت حیدریه در نوبت ثبت در فهرست آثار ملی

2 مارس 2016 - 09:40 dsfr.ir/la7oh

دو اثر تاریخی تربت حیدریه در نوبت ثبت در فهرست آثار ملی
mashhad.irib.ir
نمایی از فضای سبز در شهر تربت حیدریه

پرونده 'رباط میانه' و 'محوطه شهر سبزه خرم' از بناهای تاریخی بخش رخ این شهرستان در نوبت ثبت در فهرست آثار ملی قرار دارد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری تربت حیدریه در این باره گفت: از مجموع 70 بنای تاریخی شناسایی شده در این شهرستان، 46 اثر در فهرست آثار ملی قرار گرفته که 35 مورد آن بنای تاریخی و بقیه محوطه و تپه های باستانی است.

هادی شریفان که ریاست میراث فرهنگی شهرستان مه ولات را نیز عهده دار است، گفت: در شهرستان مه ولات نیز حدود 30 اثر تاریخی وجود دارد که تاکنون 14 مورد آن در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

شریفان افزود: البته ابریشم کشی یا چله کشی تربت حیدریه نیز در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده و درصدد ثبت درخت کاج 700 ساله روستای کاج در بخش مرکزی تربت حیدریه نیز هستیم.

وی در بخش دیگری اظهار کرد: منطقه تربت حیدریه و مه ولات، فاقد مراکز طبیعی مهم و شناخته شده است و تنها می توان به منطقه گردشگری رود معجن و حصار در بخش بایگ تربت اشاره داشت.

شریفان در ادامه از ابریشم بافی (ابریشم کشی)، گلیم بافی، جاجیم بافی، سبدبافی (حصیربافی)، سرمه دوزی و تراش سنگ های قیمتی به عنوان مهمترین صنایع دستی منطقه تربت حیدریه یاد کرد و گفت: البته در گذشته پوستین دوزی هم در این منطقه رایج بوده که بتدریج از بین رفته است.

به گفته شریفان، فردبافی (پارچه از ابریشم) نیز از جمله صنایع دستی بسیار مهم تربت حیدریه است که اکنون تنها به مدد هنرمندان و با حمایت این اداره سرپا مانده و گرنه این صنعت نیز چند سال قبل منقرض شده بود.

مرکز شهرستان 250 هزار نفری تربت حیدریه در 150 کیلومتری جنوب غربی مشهد قرار دارد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
14 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1