با تفاهم سازمان میراث فرهنگی و مسئولان اصفهان

متروی اصفهان از نقش جهان نمی گذرد

1 مارس 2016 - 17:50 dsfr.ir/5c3gv

متروی اصفهان از نقش جهان نمی گذرد
حمید ضیائی پرور
جلسه مسئولان سازمان میراث فرهنگی با مسئولان شهر اصفهان

مسئولان سازمان میراث فرهنگی و مدیران دستگاه های ذی ربط در استان اصفهان بر سر مساله تعیین مسیر خط 2 متروی اصفهان به تفاهم رسیدند.

به گزارش میراث آریا، در جلسه ای که عصر روز دوشنبه 10 اسفند ماه در دفتر ریاست سازمان میراث فرهنگی برگزار شد، مسعود سطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، استاندار اصفهان، رییس شورای شهر اصفهان، شهردار اصفهان، مدیرعامل متروی اصفهان، مدیرکل میراث فرهنگی اصفهان، معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی و مدیرکل دفتر پایگاه های جهانی، برگزار شد این تفاهم انجام و مکتوب شد.

بر اساس این گزارش، با توجه به بررسی های به عمل آمده توسط گروه های مشاوره متروی اصفهان و جلسات فشرده و مکرر میان مسئولان ذی ربط و با توجه به اهمیت حفظ اماکن تاریخی و فرهنگی اصفهان و با توجه به تاکید رییس جمهور، پس از بررسی های دقیق کارشناسی و در نظر گرفتن ملاحظات حفظ میراث فرهنگی و ضوابط حفاظتی یونسکو در جلسه مذکور مسئولان ذی ربط استان اصفهان و سازمان میراث فرهنگی، پس از گفتگوهای مفصل، مقرر شد مسیر خط 2 مترو اصفهان از میدان تاریخی نقش جهان عبور نکرده و مسیر جدیدی که مورد مطالعه قرار گرفته مبنای عمل قرار گیرد. بر اساس این تفاهم، مسیر جدید هیچ تهدیدی متوجه هیچ یک از اماکن و بافت های تاریخی و فرهنگی اصفهان نمی کند.

به گفته دکتر مسعود سلطانی فر معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، عملیات اجرایی مسیر جدید از اردیبهشت سال 95 آغاز خواهد شد.

خط 2 قطار شهری به مسافت 23.5 کیلومتر و با 22 ایستگاه قرار است شهرک امام حسین (ع) در شمال شرق اصفهان را پس از گذشتن از مرکز این کلانشهر به میدان شهدای خمینی شهر متصل کند.

انتشار خبرهای مبنی بر اینکه این خط از زیر میدان تاریخی نقش جهان خواهد گذشت واکنش گسترده طرفداران میراث فرهنگی کشور را برانگیخت. به دنبال آن با مخالفت صریح سازمان میراث فرهنگی، اجرای این پروژه تا تعیین تکلیف نهایی متوقف شده بود.

کمیته میراث جهانی یونسکو نیز در سی و نهمین اجلاس خود در تیرماه سال جاری در نامه ای هشدار داده بود که در صورت احداث مترو در مسیر محوطه تاریخی نقش جهان و دیگر آثار تاریخی اصفهان، میدان نقش جهان با خطر خروج از ثبت میراث جهانی رو به رو خواهد شد.

میدان نقش جهان، میدان مرکزی شهر اصفهان است که در قلب مجموعه تاریخی نقش جهان قرار دارد. بناهای تاریخی موجود در چهار طرف این میدان شامل عمارت عالی قاپو، مسجد امام، مسجد شیخ لطف الله و سردر قیصریه است. علاوه بر این بناها 200 حجره دو طبقه پیرامون این میدان واقع شده که اغلب جایگاه عرضهٔ صنایع دستی اصفهان است.

میدان نقش جهان در هشتم بهمن سال 1313 به شماره 102 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد و در اردیبهشت سال 1358 نیز به شماره 115 جزو نخستین آثار ایرانی بود که در یونسکو به ثبت جهانی رسید.

خبر تفاهم قطعی مسئولان استان اصفهان و سازمان میراث فرهنگی کشور برای تغییر مسیر این خط متروی اصفهان، می تواند نوید بخش حفظ این بنای تاریخی ثبت شده در یونسکو باشد. بر اساس قانون هر گونه ملاحظات و نظرات درباره مسیر متروی اصفهان باید به سازمان میراث فرهنگی ارجاع شد چراکه این سازمان به عنوان متولی و مرجع صلاحیت دار در این موضوع از طرف یونسکو معرفی شده است.
طبیعی است که هر گونه اتفاقی که در عرصه و حریم های آثار ثبت شده جهانی رخ می دهد باید به سازمان میراث فرهنگی و یونسکو گزارش شود.

اکنون در پی مطالعات کارشناسی که توسط یونسکو انجام شده و تفاهم مسئولان ذی ربط مقرر گردید که به دلیل حساسیت های خاصی میراثی و لزوم حفظ میراث ارزشمند فرهنگی و تاریخی اصفهان، خط 2 مترو از مسیر دیگری که تهدیدی متوجه این آثار نکند عبور کند.

تفاهم انجام شده قفل یکی از کلیدی ترین پروژه های شهری اصفهان را پس از سال ها باز خواهد کرد. با انجام این تفاهم، این پروژه مهم عمرانی و رفاهی، از بلاتکلیفی چندین ساله رهایی پیدا خواهد کرد.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 13 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1