13 نوامبر 2019 - 17:57

دومین لاینر بزرگ جهان در مسیر ایران

29 فوریه 2016 - 17:00 dsfr.ir/1x59a

دومین لاینر بزرگ جهان در مسیر ایران
berisgallery.ir
نمای داخلی اسکله بندر صیادی بریس (چابهار)

جایگاه خاص دریایی ایران به عنوان مهم ترین پل ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آب های آزاد باعث شده بسیاری از کشورهای خارجی روی حضور در صنعت دریایی ایران حسابی ویژه باز کنند.

پس از عقد نخستین قراردادها با شرکت های خارجی در حوزه هوایی و ریلی، این بار نوبت بخش دریایی کشور است که از فرصت به وجود آمده پس از لغو تحریم ها استفاده کند، فرصتی که با ورود هیئت سوییسی به تهران مقدمات آن برداشته شده و گامی مهم در این حوزه محقق شده است.

جایگاه خاص دریایی ایران که از یک سو به عنوان مهم ترین پل ارتباطی کشورهای آسیای میانه با آب های آزاد محسوب شده و از سوی دیگر موقعیت استراتژیک در دریای خزر را از آن خود کرده است باعث شده بسیاری از کشورهای خارجی پس از اجرای برجام روی حضور در صنعت دریایی کشور حسابی ویژه باز کنند.

ظرفیت بالای چابهار برای گسترش نفوذ ایران در حوزه ترانزیت و ترانشیپ، جایگاه مهم بندر شهید رجایی در تخلیه و بارگیری محموله های اقتصادی و طرح های توسعه در بنادر شمالی کشور مانند امیرآباد و نوشهر باعث شده ایران خیزی محکم برای بهبود جایگاه اقتصادی خود بردارد و این فضا جز با ورود لاینرهای بزرگ جهان در آب های ایران محقق نمی شود.

در طول هفته های گذشته هرچند مذاکرات بسیاری با هیئت های خارجی برای سرمایه گذاری در آب های ایران مطرح شده اما به نظر می رسد سفر اخیر سوییسی به کشور مهم ترین نتایج ممکن را به بار خواهد آورد.

بر اساس اطلاعات ارائه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی، روز گذشته هیئت اقتصادی سوییس با نماینده آخوندی مذاکراتی جدی داشته اند، مذاکراتی که به ورود دومین لاینر بزرگ جهان به ایران منجر خواهد شد.

شرکت ام.اس.سی. سوئیس یکی از بزرگ ترین شرکت های کشتیرانی بزرگ جهان است که 14.9 درصد سهم بازار حمل و نقل دریایی جهان را در اختیار دارد در جریان مذاکرات با طرف های مذاکره کننده ایرانی رسما فعالیت خود در آب های ایران را سر خواهد گرفت، لاینری که با توجه به نفوذ بین المللی در بنادر بزرگ جهان می تواند برای کشور برد دریایی مهمی به ارمغان بیاورد.

روز گذشته در جریان این مذاکرات یادداشتی به امضا رسید که طبق آن تردد مجدد شرکت های حمل و نقل دریایی سوئیس در دوران پسابرجام به بنادر ایران آغاز می شود. اتفاقی که در صورت قرار گرفتن آن در کنار سرمایه گذاری های جدید بخش خصوصی داخلی و خارجی در بنادر کشور حرکت کشور به سمت اهداف کلان دریایی را محقق می کند.

وزیر راه و شهرسازی اعلام کرده وجود سواحل و بنادر بزرگ و استراتژیک در ایران، برنامه ریزی بر اساس توسعه دریامحور را امری غیر قابل چشم پوشی کرده و در این مسیر قطعا بازگشت شرکت هایی که تحریم آنها را از آبهای ایران دور کرده بود امری تاثیر گذار تلقی می شود. رقابت با کشورهای منطقه حاشیه خلیج فارس برای گرفتن بندر هاب منطقه از مدت ها پیش آغاز شده و این امر جز با تلاش برای سرعت گرفتن طرح های توسعه دریایی محقق نمی شود.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایلنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 14 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1