سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان خبر داد:

کشف 102 سکه سلجوقی اتابکی در اردبیل

29 فوریه 2016 - 16:50 dsfr.ir/ny1jw

کشف 102 سکه سلجوقی اتابکی در اردبیل
بهنام جعفریان پور
سکه های تاریخی

سرپرست معاونت میراث فرهنگی استان اردبیل از کشف 102 سکه تاریخی مربوط به دوره سلجوقیان اتابکی خبر داد.

به گزارش روابط عمومی و مرکز اطلاع رسانی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل؛ منصور عالیقدری با بیان این مطلب گفت: تعداد 102 سکه تاریخی توسط خادم و امام جماعت و هیئت امنای مسجد حضرت ابوالفضل شهرک سینا کشف و جهت حفظ و حراست از میراث فرهنگی به این اداره کل تحویل داده شد.

وی سکه های تاریخی یافت شده را در اندازه ها و قطرهای گوناگون مدور کثیرالاضلاع، چهارضلعی مستطیل، شش ضلعی از جنس آلیاژ مس توصیف کرد و افزود: کتیبه این سکه ها در اثر گذشت زمان و دفن شدن در خاک، فرسوده و ناخوانا شده است اما در چند نمونه کلمات موجود حاکی از قدمت تاریخی این سکه ها دارد.

کارشناس باستان شناسی این اداره کل نیز در مورد مضامین و دوره تاریخی این سکه های یافت شده اظهار داشت: وجود کلماتی مانند السلطان، اتابک الاعظم، ملک الاعظم، العظم در این سکه ها و تشابه شکل ظاهری آن ها با سکه های عصر سلجوقی، انتساب آن ها را به دوره سلجوقیان اتابکی تقویت می کند.

حسن یوسفی با بیان اینکه برخی از سکه ها به شکل لاری بوده و برخی دیگر بریده شده و شکل چهارگوش بالشتی پیدا کرده اند که به دلیل فرسودگی یا نبود کتیبه، محل ضرب و دوره فرهنگی آن ها مشخص نیست، خاطر نشان کرد: پس از پاکسازی سطح برخی از این سکه ها، شیوه نگارش و دوره فرهنگی آن ها به طور کامل مشخص خواهد شد.

گفتنی است: معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی به همراه سرپرست معاونت میراث فرهنگی و جمعی از کارشناسان این اداره کل با حضور در مسجد حضرت ابوالفضل شهرک سینا و اقامه نماز جماعت ظهر و عصر در این مسجد با اهدای لوح سپاس و هدیه ای، مراتب تقدیر و تشکر را از اهتمام و همکاری خادم و امام جماعت و هیئت امنای این مسجد در مورد تحویل سکه های دوره اسلامی اعلام کردند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1 + 17 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1