17 ژانویه 2021 - 02:01
وزیر محیط زیست فنلاند:

تغییر رفتار راه حل مشکلات زیست محیطی دنیا

29 فوریه 2016 - 16:20 dsfr.ir/b46wd

تغییر رفتار راه حل مشکلات زیست محیطی دنیا
مینا رشیدی
وزیر محیط زیست فنلاند در حال سخنرانی در مراسم افتتاحیه پانزدهمین نمایشگاه بین المللی محیط ‌زیست

درست است که تغییر رفتار و گرایش بدون هزینه نخواهد بود اما ادامه مسیر قبلی می تواند هزینه های بیشتری را به بار آورد.

"وزیر محیط زیست فنلاند"

به گزارش دنیای سفر؛ کیمو تیلی کاینن وزیر محیط زیست فنلاند ضمن تشکر از معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای دعوت و حضور در پانزدهین نمایشگاه بین المللی محیط زیست تهران گفت: آنچه از اخبار به گوش ما می رسد این است که ایران در حال تبدیل شدن به منطقه کانونی کسب و کار بین المللی تجارت جهانی است. من از همین جا ورود ایران را به بازارهای جهانی تبریک می گویم.

وی در ادامه اضافه کرد: در تمام تاریخ اسلام، ایرانیان به عنوان ملتی خلاق از طریق دانشمندان، معماران و مهندسین خود برای برطرف کردن مسائل پیش روی خود به ایده ها و راه حل هایی دست یافته اند که بعدها الگوی ملت های دیگر شده اند. به عنوان مثال معماری بادگیرهای ایرانی در کنار سیستم هوشمندانه قنات و یخچال های سنتی ایران یکی از نمونه دستاوردهای حائز اهمیت ایرانیان است.

وزیر محیط زیست فنلاند تصریح کرد: در این چند ماه اخیر شاهد 3 دستاورد و رخداد تاریخی در جهان بوده ایم. یکی از این دستاوردها توافق ایران با جهان بر سر موضوع انرژی هسته ای و صلح آمیز بودن فعالیت هایش بود. این توافق نشان داد که تلاش با سیاسی می توان پیچیده ترین مشکلات را با یکدیگر حل کرد.

کیمو تیلی کاینن اظهار کرد: دومین رخداد بزرگ 23مین دستور جلسه توسعه پایدار در سپتامیر سال گذشته در ایالات متحده بود. در دستور جلسه جدید به پیچیدگی چالش های زیست محیطی دنیای امروز پرداخته و بیان شد برای غلبه بر چالش های پیش روی باید اتحاد به اجماع و همکاری های جهانی صورت گیرد و تمام کشورها با بیان تعهدات خود پیاده سازی آن ها را تا سال 2030 آغاز کردند.

وی اظهار کرد: تمام ذی نفعان باید به تعهدات خود برای توسعه پایدار پایبند باشند و تمام مجریان از شرکت های خصوصی و دوستی غیرانتفاعی گرفته تا مدارس و تک تک افراد جامعه باید به پیاده سازی این تعهدات کمک کنند.

وزیر محیط زیست فنلاند سومین رخداد تاریخی را توافق پاریس و کنفرانس تغییرات اقلیم دانست و گفت: ویژگی منحصر به فرد این توافق نامه این است که برای اولین بار در جهان در توافق نامه ای به طور مشخص موضوع تغییرات اقلیم بیان و قرائت شد.

وی ادامه داد: من از نمایندگان ایران برای نقش سازنده ی آن ها در مسیر این توافق نامه ی جهانی تشکر می کنم. این توافق نامه با انعکاس اقدامات نادرست بشر تا به امروز و برای محدود کردن گرمایش زمین و برای جلوگیری از افزایش دما تا زیر 2 درجه، جهان را به مسیر اصلی خود بر می گرداند.

کیمو تیلی کاینن اضافه کرد: چالش هایی که ما امروز در زمینه محیط زیست با آن ها روبرو هستیم فوری و جهانی است و نباید فراموش کرد که راه حل های مورد نیاز نیز به همان میزان فوری و جهانی است می دانیم که تغییرات آب و هوایی مستقیما با افزایش فقر در ارتباط است و برای جلوگیری و مدیریت کاهش چنین موضوعاتی نیز باید به موضوع محیط زیست و تغییرات اقلیمی پرداخت.

وی اظهار کرد: در توافق پاریس از تکنولوژی های پاک به عنوان یکی از راه حل های ارائه شده برای رهایی از مشکلات محیط زیستی و تغییرات اقلیم نام برده شده است. به اشتراک گذاری تجارب، دانش و تکنولوژی های مفید بین تمام کشورها برای غلبه بر چنین مشکلاتی می تواند منفعت برای همه به ارنغان آورد.

وزیر محیط زیست فنلاند افزود: من تاکید می کنم که در پیاده سازی این تعهدات، تنها نقش دولت ها مهم نیست بلکه نقش کسب و کارهای خصوصی و عمومی نیز حیاتی است. برای نجات سیاره زمین، انتخاب های روزانه تمام مردم و سمن ها حائز اهمیت است.

کیمو تیلی کاینن تصریح کرد: تغییر رفتار و گرایش بدون هزینه نخواهد بود اما ادامه مسیر قبلی می تواند هزینه های بیشتری را برای بشریت به بار آورد. بنابراین در نگاه شرکت های خصوصی و بخش تجاری، از آن ها انتظارات گسترده ای داریم. ما هم اکنون نیازمند تمایلات متفاوت تری برای سرمایه گذرای و تامین مالی و اتخاذ تصمیمات تجاری هستیم تا بتوانیم برای ورود دوره جددید تصمیمات بهتری بگیریم تا توسعه پایدار اکولوژیکی برای ما به ارمغان بیاورد.

وی افزود: سرمایه گذاری هایی که اکنون در محیط زیست و اقلیم خود داشته باشیم در سال های پیش روی و آینده از نظر هزینه ای مضاعف جلوگیری خواهد کرد.

کیمو تیلی کاینن گفت که امیدوار است در روزهای آتی نمایشگاه شاهد تبادل ایده های نوین و همکاری های بیشتر باشد. وی هم چنین از تمام مهمانان مراسم افتتاحیه دعوت کرد تا از غرفه فنلاند بازدید کنند.

وزیر محیط زیست فنلاند در پایان گفت: با نزدیک شدن به سال جدید ایرانی (نوروز) ضمن عرض تبریک، برای تمام ایرانیان یک سال پایدار و زیست محیطی را آرزومندم.

1