مرمت ارگ کلاه فرنگی بیرجند نیازمند 4.5 میلیارد ریال اعتبار

29 فوریه 2016 - 09:50 dsfr.ir/ag3nd

مرمت ارگ کلاه فرنگی بیرجند نیازمند 4.5 میلیارد ریال اعتبار
wisgoon.com
ارگ کلاه فرنگی بیرجند

مرمت کامل ارگ کلاه فرنگی بیرجند نیازمند چهار میلیارد و 500 میلیون ریال اعتبار است.

مدیر پایگاه باغ های تاریخی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، روز یکشنبه به خبرنگار ایرنا گفت: امسال برای مرمت بخشی از این بنا یک میلیارد ریال اعتبار پیش بینی شد، در صورت اختصاص اعتبار، مرمت این پروژه تا اردیبهشت ماه سال 95 به پایان می رسد.

محمدعلی جنتی فر بیان کرد: لایه برداری اندود فرسوده گچ فضای داخلی، حذف الحاق های معماری، لایه برداری، بند کشی سیمانی نمای آجری، مرمت نمای آجری و بند کشی گچی آن، طراحی و ساخت در و پنجره های چوبی بنا و ... در بخش نخست مرمت پروژه مذکور انجام می شود.

ارگ کلاه فرنگی یکی از آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری خراسان جنوبی است که به نماد و نگین شهر بیرجند مشهور است. ارگ کلاه فرنگی در اواخر دوره زندیه احداث شده و بنای آن به طور کلی از نظر شکل معماری با سایر بناهای شهری متفاوت است.

ساختمان ارگ در شش اشکوب بنا شده که دو اشکوب آن فضادار و بقیه طبقات برای تکمیل فرم نمای بیرونی بر روی گنبد حوضخانه ساخته شده است.

بخش همکف ارگ کلاه فرنگی از یک پلان مربع شکل که اتاق های متعددی آن را احاطه کرده، تشکیل شده، در همین طبقه، چهار هشتی به شکل قرینه به چشم می خورد، که اصلی ترین بخش ساختمان یعنی حوضخانه نیز در آن واقع است. حوضخانه دارای پلان هشت ضلعی است که طاقنما و سکوهایی آن را احاطه کرده اند و یک حوض در وسط و گنبد با تزئینات مقرنس، رسمی بندی و کاربندی های زیبا به شکوه آن افزوده است.

طبقه دوم شامل یک هشت ضلعی است که چند اتاق را در خود جای داده است و بخش های فوقانی فقط جنبه سمبلیک و زیبایی داشته که با پنجره هایی کوچک و کم عرض برای تامین نور حوضخانه تعبیه شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 7 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1