نوروز 95، ایران را بگردید

28 فوریه 2016 - 00:40 dsfr.ir/tq7ju

با رونق اقتصادی مدارس بیشتری در سیستان و بلوچستان راه اندازی می گردد

زمان آن رسیده است که مسوولانه تر عمل کنیم و با ایرانگردی، چرخ اقتصاد شهرهای دور و نزدیک کشور را به حرکت واداریم.

طی یک نظرسنجی از 30 نفر از کارشناسان، مسوولان عالی رتبه گردشگری کشور، فعالان بخش خصوصی، اساتید دانشگاه و اقتصاددانان، روزنامه دنیای اقتصاد از آنان خواسته تا پیشنهادات خود را با مردمان علاقه مند به سفر در میان بگذارند؛ مردمی که تصمیم دارند نوروز 95 ایران را بگردند، به مقاصد جدید سفر کنند و با هویت، فرهنگ، تاریخ و طبیعت خود بیش از پیش آشنا شوند.

در این نظرسنجی، بیشترین پیشنهادها درباره سفر به استان های سیستان و بلوچستان (به ویژه چابهار)، کرمان و خوزستان است؛ استان هایی که به گفته این کارشناسان اغلب مقصد اصلی گردشگران داخلی به ویژه گردشگران نوروزی نیستند. اکثر کارشناسان و فعالان گردشگری در جریان این نظرسنجی تاکید کرده اند که اغلب گردشگران برای سفرهای نوروزی خود، شهرهای شمالی، اصفهان، شیراز، مشهد و نظایر آن را به عنوان مقصد سفر انتخاب می کنند و از جذابیت های دیگر نواحی غربی و جنوبی و جنوب شرقی کشور غافل می شوند.

در این نظرسنجی، بیشترین پیشنهادها درباره سفر به استان های سیستان و بلوچستان (به ویژه چابهار)، کرمان و خوزستان است؛ استان هایی که به گفته این کارشناسان اغلب مقصد اصلی گردشگران داخلی به ویژه گردشگران نوروزی نیستند.

علاوه بر سه استانی که عنوان شد، سفر به کردستان، کرمانشاه، خراسان جنوبی، سمنان، هرمزگان و... از دیگر پیشنهادهای این کارشناسان است. در ادامه نظرات و پیشنهادهای هر کدام از این کارشناسان را برای سفرهای نوروزی از نظر خواهیم گذراند و سه مقصد برتر را که این کارشناسان و فعالان اقتصادی و گردشگری بر آن ها اجماع داشته اند، به صورت تکمیلی معرفی خواهیم کرد.

مهر

 • مسعود سلطانی فر (معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

من به عنوان رئیس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری نمی توانم محلی را انتخاب کنم. توصیه من سفر به کل ایران است.

 • دکتر سعید شیرکوند (معاون برنامه ریزی و سرمایه گذاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

بنده استان های یزد، خراسان جنوبی و کرمان را برای سفرهای نوروزی پیشنهاد می کنیم. شرایط مساعد آب و هوایی این مناطق در نوروز، موقعیت اقلیمی و جغرافیایی و همچنین جاذبه های فرهنگی و تاریخی این مقاصد و ازسوی دیگر وجود زیرساخت های مناسب برای گردشگران داخلی از جمله دلایل اصلی برای پیشنهاد این سه مقصد هستند.

 • مرتضی رحمانی موحد (معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

در مسوولیت بنده همه ایران مقصد مورد علاقه است.

 • محمدحسن طالبیان (معاون میراث فرهنگی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

به اعتقاد من تمام استان های ایران برای سفر جالب است. اما اگر به شخصه بخواهم در ایام نوروز سفر کنم، به جاهایی می روم که یا آنجا را ندیده باشم یا اینکه کمتر دیده باشم. با این دیدگاه من فکر می کنم استان هایی مانند سیستان و بلوچستان، ایلام و کردستان (به ویژه مناطق مرزی) و همچنین خراسان جنوبی از جمله مناطقی هستند که کمتر دیده شده اند. این مناطق جاذبه های طبیعی ویژه ای دارند و در مقابل برخی استان ها مانند فارس، خوزستان، یزد، اصفهان و مشهد بسیار کمتر شناخته شده اند. با این همه در مجموع می توانم بگویم همه ایران این پتانسیل را دارد که میزبان خوبی برای گردشگران داخلی باشد.

 • دکتر بهمن نامور مطلق (معاون صنایع دستی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

ما می توانیم بر اساس سه شاخص کلی، مقاصد نوروزی را به گردشگران داخلی معرفی کنیم. اولین شاخص تمرکززدایی از مراکز عمده گردشگری است. ما باید بتوانیم در مدت زمان عید نوروز که بیشترین بسامد گردشگری را شاهد هستیم، گردشگران را در شهرها و مقاصد مختلف توزیع کنیم. این موضوع هم از نظر بهبود کیفیت خدمات بهتر است و هم از نظر آشنایی با مناطق گوناگون و فرهنگ های مختلف. دومین شاخص این است که سفر را به عنوان جریانی برای کسب تجربه تعریف کنیم؛ تجربه چیزهایی که در جریان زندگی عادی نمی توانیم آنها را به دست بیاوریم. اما وقتی مردم ما هرسال فقط به یک مقصد (مثل شمال کشور) سفر می کنند، در این صورت نمی توانند تجارب جدید داشته باشند و آن تازگی و طراوت حاصل از سفر را کسب نخواهند کرد. شاخص سوم نیز این است که ایام عید به مقاصدی سفر کنیم که در ایام دیگر نمی توانیم یا کمتر می توانیم به آنجا برویم. اعتدال بهاری این ویژگی را دارد که کمک می کند به مناطقی که در تابستان و زمستان نمی توان به آنها سفر کرد، سفر داشته باشیم. براساس این شاخص ها، من خودم علاقه مندم که در عید هرمزگان، سیستان و بلوچستان و خراسان جنوبی را ببینم. در اولویت های بعدی من هم کرمان، بوشهر و سمنان قرار دارد. در مجموع پیشنهاد می کنم که گردشگران نوروزی جنوب و جنوب شرقی کشور را از دست ندهند.

toptourism.ir

 • سیدمحمد بهشتی شیرازی (رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری)

به نظر من مردم برای سفرهای نوروزی باید به مقاصد و جاذبه هایی سفر کنند که همیشه نمی توانند به آنجا بروند. پیشنهاد من سفر به غرب ایران و همچنین خراسان است. در این مناطق کردستان و کرمانشاه و خراسان جنوبی گزینه های ایده آلی می توانند باشند. در این مناطق دیدنی های بکری وجود دارد، ولی عادتی که گردشگران داخلی ما دارند سفر به اصفهان یا شمال کشور است که موجب غفلت از چنین مناطق بکر و ناشناخته ای می شود. از سوی دیگر، یکی از مهم ترین دلایلی که برای پیشنهاد چنین مقاصدی دارم این است که سوءتفاهم های ایجاد شده نسبت به این مناطق برطرف شود؛ درصورتی که آثار بسیار جذاب طبیعی و تاریخی در این منطقه یافت می شود. دیدن این مناطق به رفع این سوء تفاهم ها خواهد انجامید. در مجموع باید به یاد داشته باشیم که هیچ جای ایران بدون جاذبه توریستی نیست؛ پس پیشنهاد می کنم مردم ایران برای سفر نوروزی خود مقصدی را درنظر بگیرند که فکر می کنند جاذبه ای در آنجا مشاهده نخواهند کرد تا به جاذبه های نهفته منطقه
موردبازدیدشان پی ببرند.

 • احمد محیط طباطبایی (کارشناس میراث فرهنگی و گردشگری و مشاور رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی)

در مقام کسی که به میراث فرهنگی کشور علاقه دارد، نخستین توصیه ام به مردم این است که هر کسی در ایام عید به زادگاه خودش بازگردد. در حقیقت اگر بخواهیم آیین نوروز را به درستی به جا آوریم، یکی از رسوم همین است که هر کدام از ما به زادگاهمان باز گردیم. اما اگر کسی می خواهد از این فرصت برای گشت و گذار و سفر بهره بگیرد، باید بگویم که بهتر است به مقاصدی سفر کند که همه به آنجا نمی روند. مثلا سعی کنند مقاصدی مثل شیراز و اصفهان و یزد را انتخاب نکنند و به جای آن به جنوب کشور بروند. دومین مقصد پیشنهادی من، بعد از زادگاه افراد، محور ایذه به شهرکرد است که زیبایی های بسیاری دارد. سومین مقصد پیشنهادی نیز جاده ساحلی جنوب و باند ساحلی چابهار-جاسک است.

 • دکتر موسی غنی نژاد (اقتصاددان)

بهتر است در نوروز به شهرهای کوچک و کمتر دیده شده سفر کنیم؛ شهرهایی که امکان دیدن چیزهای نو و جدید را به ما داده و فراخنای تجربه ما را گسترش می دهند. یزد، کرمان و کیش از این دسته اند و با توجه به اینکه اغلب افراد، شهرهای شمالی و شهرهای اصفهان و شیراز را برای سفر خود انتخاب می کنند، این مقاصد در ایام نوروز تراکم و ترافیک کمتری داشته و از این رو فرصت یک تعطیلات آرام و دلپذیر را برای دوستداران سفر فراهم می کند.

 • دکتر محمدرضا فرزین (اقتصاددان و عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی)

کیش، قشم و چابهار سه مقصد پیشنهادی من برای کسانی است که می خواهند در نوروز به سفرهای داخلی بپردازند. این سه نقطه به دلیل واقع شدنشان در جنوب کشور در فصل بهار بسیاردیدنی هستند و به دلیل گرمای هوا، در ماه های بعدی عملا امکان سفر به این نقاط وجود نخواهد داشت؛ پس چه زمانی بهتر از نوروز و آغاز فصل بهار برای رفتن به این مقاصد و تجربه بودن در کنار سواحل جنوبی کشور.

 • اسماعیل کهرم (کارشناس محیط زیست و گردشگری)

به شخصه اگر بخواهم برای نوروز به مقاصد داخلی سفر کنم، به چابهار و بندرعباس و گلستان می روم. چابهار به این خاطر که بهترین آب و هوا را در این ایام دارد و امکان ندارد که با شرایط جوی نامساعد، تعطیلات مردم را خراب کند. بندرعباس نیز می تواند مقصد مناسبی برای کسانی باشند که دوست دارند حین سفر، خرید نیز داشته باشند. بندرعباس هم دریا دارد، هم آب و هوای مساعد و هم نقاط باستانی و مردم مهمان نواز. استان گلستان نیز پیشنهادی برای کسانی است که خواهان طبیعت هستند و می خواهند یک هوای متعادل را حین سفر داشته باشند.

شهرام سدهی

 • فاطمه مقیمی (عضو هیات رئیسه اتاق تهران)

عوامل زیادی در انتخاب مقصد سفر خانواده ها دخیل است که امکانات اقامتی مقصد و راه های دسترسی از جمله عمده ترین آنهاست. این فاکتورها در واقع تعیین کننده قیمت و هزینه سفر است که یکی از مهمترین محدودیت ها در ورود سفر به بسته هزینه های خانوارها به شمار می رود. از آنجایی که در ایران با کمبود زیرساخت های اقامتی و حمل و نقل مواجهیم، این دو مساله نقش مهمی در تعیین مقصد سفر و پیش از آن تصمیم گیری برای چیدن برنامه سفر دارد. پس از این عوامل و در میان مقاصدی که حائز پیش شرط های مذکور شده اند، هدف افراد از سفر، تعیین کننده منطقه ای است که افراد برای سفرشان برمی گزینند. با همه این تفاسیر اگر قرار بر این باشد که من نوروز را در جایی خارج از تهران بگذرانم کاشان را پیشنهاد می کنم؛ اما پس از آن، تهران را مناسب ترین شهر برای گذراندن تعطیلات می دانم چرا که در زمان های دیگر سال به دلیل ترافیک و آلودگی هوا امکان سیاحت در این شهر دیدنی به خوبی وجود ندارد. اما برای مقصد سوم هم همچنان خیلی از تهران دور نمی شوم و فکر می کنم که روستاها، شهرهای کوچک و کوه های اطراف تهران بهترین مقصد برای گشت وگذارهای یک روزه در نوروز هستند.

 • جواد قارایی (مستندساز و کارشناس گردشگری)

سیستان و بلوچستان، هرمزگان، بوشهر و خوزستان در تعطیلات نوروزی بهترین گزینه ها و پیشنهادها برای سفر هستند. هوای مطبوع و دلنشین این مناطق در ایام نوروز، خلوتی و دنج بودن آنها، طبیعت بکر و زیبا و همچنین اقوام و مردم خونگرم و مهمان نوازشان از عمده دلایلی هستند که براساس آن می توانیم چنین مقاصدی را پیشنهاد کنیم. علاوه بر این پیشنهاد می کنم مردم وقتی به چنین مقاصدی می روند، سعی کنند از خانه های روستایی به جای هتل یا مدارس برای اقامت بهره بگیرند. به این ترتیب می توانند با فرهنگ ها و مردم محلی آشنا شوند و با هزینه اندک به جوامع بومی نیز نفع مادی برسانند. از سوی دیگر، چنین شیوه سفری می تواند به تبادل فرهنگ های گوناگون و نزدیکی مردم به یکدیگر بینجامد.

 • پدرام سلطانی (نایب رئیس اتاق بازرگانی ایران)

پیشنهاد من این است که در نوروز به مقاصد کمتر دیده شده بروید. چابهار را برای هوای مطبوعش در فصل بهار و شرایط جوی مساعدش حتما در برنامه سفرهای نوروزیتان قرار دهید و کردستان به ویژه منطقه اورامانات را برای طبیعت بکر و کوهستانی اش، آشنایی با اقوام و فرهنگ و جاذبه های سنتی آن از دست ندهید. اما اگر علائق تاریخی دارید و آثار باستانی شما را به خود جذب می کند، حتما به قزوین سفر کنید؛ چرا که قزوین بیشترین تعداد آثار باستانی را در میان شهرهای کشور دارد و از این حیث که کمتر به عنوان مقصد گردشگری انتخاب می شود، در ایام عید انتخابی مناسب برای سفرهای نوروزی خواهد بود.

 • جمشید حمزه زاده (رئیس جامعه هتلداران ایران)

به اعتقاد بنده، ایام عید نوروز بهترین زمان برای سفر به مقاصد و جاذبه های بکر و ناشناخته است. خوشبختانه همه استان های کشور ما در این ایام قابلیت این را دارند که در میان بهترین مقاصد سفر داخلی قرار بگیرند. با این همه متاسفانه سال ها است که سفر نوروزی در ایران حالت سنتی گرفته و مردم فقط به شمال کشور یا اصفهان سفر می کنند؛ اما من اگر بخواهم چند مقصد نوروزی را به ایرانی ها معرفی کنم، تهران و آذربایجان شرقی و غربی را پیشنهاد می کنم. تهران را برای گردشگرانی که ساکن این شهر نیستند پیشنهاد می کنم چون در ایام عید هتل های این شهر تا 40درصد به گردشگران تخفیف می دهند و دیگر خدمات نیز در این شهر برای گردشگران ارزان است. همچنین آذربایجان شرقی و غربی را از این رو پیشنهاد می کنم که هم کمتر شلوغ هستند و هم طبیعت بسیار خوبی دارند. بهتر است از این نوروز از قالب سفرهای سنتی خارج شویم و به مقاصد جدید برویم.

 • دکتر یدالله پرمون (رئیس مرکز مطالعات منطقه ای میراث ناملموس آسیای غربی و مرکزی)

مقاصدی را که برای سفر نوروزی پیشنهاد خواهم کرد، مقاصدی هستند که به شخصه سفر به آنها را تجربه کرده و خاطرات خوشی از این سفرها داشته ام. مقصد اول کرمان است؛ استان کرمان به دلیل طبیعت چهارفصلش، سلایق گوناگون را پوشش می دهد و چون طبیعت کوهستانی و کویری را به صورت یکجا در خود جای داده، این امکان را که در یک سفر تجارب متفاوت و متنوعی را کسب کنید به شما خواهد داد. برای دیدن این پهناورترین استان کشور فرصت کافی اختصاص دهید و کلوت های شهداد را در برنامه سفر خود بگنجانید. پیشنهاد دوم من جزیره قشم و استان هرمزگان است؛ منطقه ای کمتر شناخته شده ای که در فصل بهار دیدنی است. دست آخر استان سیستان و بلوچستان را پیشنهاد می کنم؛ به ویژه قسمت ساحلی و جنوبی آن یعنی چابهار را که این فصل بهترین زمان برای سفر کردن به آنجاست.

 • ابراهیم پورفرج (رئیس جامعه تورگردانان ایران)

اگر بخواهم برای سفر نوروزی مردم ایران پیشنهادی داشته باشم، نخست باید بگویم که به شمال کشور نروند چون هیچ خبری آنجا نیست؛ به جز آن که باتوجه به حجم وسیعی از مردم که هرسال عید روانه شمال می شوند، ممکن است گردشگران حتی برای یافتن محل اقامت یا رفتن به رستوران به زحمت فراوان بیفتند. به خاطر همین من سه منطقه جدید را برای گردشگران داخلی پیشنهاد می کنم؛ جنوب ایران، فارس و استان های آذربایجان شرقی و غربی. به اعتقاد من بهترین جایی که می شود در ایام نوروز رفت، جنوب کشور است؛ بندرعباس و چابهار دو مقصدی هستند که در این منطقه می توان معرفی کرد. در واقع جنوب ایران می تواند در اولویت سفرهای نوروزی باشد. از سوی دیگر شیراز و استان فارس به دلیل امکانات بهتری که نسبت به جاهای دیگر دارد، مقصد نوروزی خوبی خواهد بود. همچنین آذربایجان شرقی نیز مقصد مناسبی برای کسانی است که بخواهند گشتی در شمال غربی کشور بزنند. این منطقه را نیز از این رو پیشنهاد می کنم که هم زیبایی های بسیاری دارد و هم امکانات خوب و هتل های مناسب. از سوی دیگر مردمان این خطه مهمان نواز و خونگرم هستند.

 • رضا اباذری (رئیس انجمن صنفی دفاتر مسافرتی تهران)

برای سفرهای نوروزی، من به مخاطبان پیشنهاد می کنم که طبیعت را ببینند چون در ایام نوروز طبیعت ایران هم نو می شود. از این رو جاذبه های طبیعی را به سه دسته تفکیک و برای هر کدام یک یا دو مقصد را معرفی می کنیم. دسته اول طبیعت دریایی و ساحلی است؛ قشم و چابهار دو مقصدی هستند که ذیل این دسته بندی می آیند. دسته دوم نیز طبیعت کویری است که کویر نطنز (متین آباد) و نایین را پیشنهاد می کنم. برای دسته سوم نیز که جاذبه های کوهستانی و جنگلی را در بر می گیرد، چهارمحال و بختیاری (به طور مشخص کوهرنگ) و لرستان را در دامنه های زاگرس معرفی می کنم. علت این دسته بندی و پیشنهاد این جاذبه ها، هم به خاطر آن است که کمتر شناخته شده هستند و هم به این دلیل است که بتوانیم با توزیع گردشگران در کشور، توزیع ثروت را نیز موجب شویم. اغلب وقتی صحبت از گردشگری ساحلی می شود ذهن مخاطبان به سوی کیش و سواحل شمالی می رود ولی کسی از چابهار و قشم یاد نمی کند. درباره جاذبه های کوهستانی و جنگلی نیز همین است چون اغلب مردم ما تنها جنگل ها و ارتفاعات شمال ایران را برای دیدن جاذبه های اینچنینی انتخاب می کنند. همچنین معرفی کویر متین آباد و نایین نیز به دلیل آن است که کویرهایی مانند شهداد و مصر و مرنجاب در میان گردشگران داخلی شناخته شده تر هستند و خوب است که به مقاصد کمتر شناخته شده نیز سری بزنیم. این گونه معرفی ها نه تنها باعث می شود که مخاطبان به مقاصد جدیدتری بروند بلکه سرمایه گذاران نیز به سوی این مقاصد می روند و رونق در این مناطق را به دنبال خواهد داشت.

rochonline.com

 • محمدحسن کرمانی (رئیس انجمن صنفی دفاتر خدمات مسافرتی ایران)

در نوروز به قزوین بروید یا به زنجان و اگر به جنوب ایران علاقه مندید به سیستان و بلوچستان سفر کنید؛ استان هایی که مهجور واقع شده و کمتر به عنوان مقصد گردشگری در میان گردشگران و ایرانگردان مطرح بوده اند و این در حالی است که به واسطه جاذبه های تاریخی بسیار، گوناگونی قومی و فرهنگی، زیبایی های طبیعی و نیز تنوع غذایی، پتانسیل زیادی برای تبدیل شدن به مناطق گردشگرپذیر دارند. در کنار تاکید بر این نکته که سراسر ایران دیدنی است و باید نقطه به نقطه آن را دید اما معتقدم با سفر به مناطق کمتر شناخته شده که بکرترند و از قضا دیدنی های بسیاری را در درون خود جای داده اند، به توسعه این نقاط کمک می کنیم. ورود گردشگران به این نقاط باعث توزیع ثروت شده، ایجاد اشتغال کرده، سرمایه گذاران را برای ورود به این نواحی تشویق می کند و رفته رفته آنها را برای پذیرایی از تعداد بیشتری از گردشگران آماده می کند. در این میان استانداری ها نیز نقش مهمی برعهده دارند که همانا تشویق مردم برای ورود به استان و حمایت از طرح های گردشگری است.

 • دکتر علی دادپی (اقتصاددان و مدرس دانشگاه ایالتی کلایتون)

می خواهم برای سفرهای نوروزی مردم سه مقصدی را پیشنهاد کنم که خودم بهترین سفرهای نوروزی ام را در آنها گذراندم.

اول شاهرود؛ شهر شاهرود در 393 کیلومتری شرق تهران در البرز شرقی یکی از زیباترین شهرهایی است که در ایام نوروز می توان به آن رفت. گرچه هوا کمی سرد است ولی شکوفه های درختان هلو و زردآلو در همه روستاهای مسیر راه، به جاده جلوه و زیبایی خاصی می دهند. شهر یک بازار قدیمی و بافت سنتی زیبایی دارد و در میان گردشگاه های طبیعی و تاریخی متعددی قرار دارد؛ از یک سو می توان به بسطام یکی از قدیمی ترین و تاریخی ترین شهرهای کشور سری زد تا بر سر مزار بایزید بسطامی عارف بزرگ فاتحه ای خواند و از برج کاشانه بسطام بازدیدی کرد؛ یا به خرقان رفت و از مقبره ابوالحسن خرقانی دیدن کرد. طبیعت گردان، گشت و گذار در قنات های مجن و جنگل ابر را هیچ وقت از دست نمی دهند. هر دو مکان پر از زیبایی های طبیعی و منحصربه فرد کوهپایه های البرز است. اگر در شمال شاهرود می شود به کوه رفت، در جنوب می توان از کاله شور گذشت و در جاده ای که به طرود می رود، کویرنوردی کرد. کمتر مقصدی همه جاذبه های طبیعت فلات ایران را یک جا در خود دارد. نان شیرمال، برگه زردآلو و خشکبار از سوغاتی های معمول شاهرود هستند. پیشنهاد بعدی جزیره ابوموسی است؛ جنوبی ترین نقطه خاک ایران با سواحل شنی و صخره ای و هوایی مناسب و مطبوع در ایام بهار. سواحل جزیره برای شنا و ماهی گیری و غواصی مناسبند و اگر شانس بیاورید و شب برای ماهی گیری به دریا بروید، می توانید از امواج فسفر نشان خلیج فارس لذت ببرید. آب های ژرف جزیره پر از ماهی های رنگارنگی هستند که آنها را کمتر در طبیعت دیده اید.

در آخر هم آبادان و خرمشهر را پیشنهاد می کنم. فروردین در کنار بهمنشیر و اروند زیبا و دلنشین است. هر دو شهر علاوه بر نقششان در تاریخ معاصر و دوران دفاع مقدس، طبیعت زیبا و جذابی دارند و به میدان های دفاع مقدس نزدیک اند. پیشنهاد من این است که یک راهنمای محلی بگیرید و محله های آبادان را بگردید و داستان های کوی ذوالفقاری، بریم، بوارده و امیری را بشنوید. سری هم به بنای یادبود 600 ناوی کشته شده در شهریور 1320 بزنید تا یادتان بیاید مرزهای ما را با خون کشیده اند. از زخم های کهنه جنگ بر بدن آبادان و خرمشهر هنوز خون می چکد، ولی سفر به این دو شهر به توسعه اقتصادی دو شهری کمک می کند که ایران را تعریف می کنند و باعث می شود تا شما نفس گرم بهار را در خوزستان درک کنید.

 • دکتر محمد تقی رهنمایی (استاد دانشگاه تهران)

مقصد سفر تابعی از شرایط آب و هوایی است. مردم می خواهند در ایام عید به دل طبیعت بروند و از آن لذت ببرند. از این رو ما هرچه به سمت جنوب برویم و پیشنهاد سفر به مقاصد جنوبی کشور را داشته باشیم، برای گردشگران داخلی بهتر خواهد بود. سفر به کاشان به همراه بازدید از جاذبه های اطراف آن و حاشیه کویر، نخستین پیشنهادی است که می توانم برای گردشگران نوروزی داشته باشم. علاوه بر این، یزد و شهرها و روستاهای حاشیه آن نیز دومین پیشنهاد من برای مردم است. دیدن بندرعباس و جزایر اطرافش را نیز به گردشگران نوروزی پیشنهاد می کنم. اما از همه اینها مهم تر این است که ما از عادات غلط سفری خود فاصله بگیریم؛ مثلا این یک عادت غلط در سفر است که تنها به مرکز یک استان یا شهر برویم و به اطراف شهرها و سفر به روستاها نمی پردازیم. پس چه خوب است که مردم در برخی شهرها و روستاهای اطراف مقاصد پیشنهادی اقامت داشته باشند و در طول روز برای دیدن جاذبه ها، به این مقاصد بروند. به این ترتیب مشکل اقامت که یکی از مسائل عمده در گردشگری ایام نوروز است نیز مرتفع خواهد شد. البته امیدواریم که دولت نیز برای سفرهای داخلی مردم تسهیلاتی در نظر بگیرد که هموطنان بیشتری بتوانند در ایام عید به مسافرت بپردازند.

 • دکتر علی رحیم پور (عضو جامعه هتلداران ایران)

به دلیل موقعیت آب و هوایی مساعد، جاذبه های ناشناخته و مردم خونگرم و صمیمی و مهمان پذیر، سیستان و بلوچستان با تاریخ 7 هزار ساله، خوزستان و بوشهر از جمله مقاصدی هستند که در نوروز می شود برای سفر به آنها برنامه ریزی کرد. با سفر به استان های شرقی و جنوبی کشور که غالبا جزو مناطق محروم هستند و سهم کمی در ایجاد اشتغال برای جویندگان کار دارند، به توسعه این مناطق از طریق ایجاد اشتغال و توزیع درآمد، کمک و فرصت های سرمایه گذاری در این شهرها را بیشتر می کنیم.

yjc.ir

 • مهسا مطهر (دبیر کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور)

نوروز مناسب ترین فصل برای سیاحت در ایران است و چه فرصتی بهتر از این برای سفر به نواحی جنوبی و جنوب شرقی که کمتر دیده شده اند. پس من به شما سیستان و بلوچستان را پیشنهاد می کنم برای تجربه متفاوت ترین چیزها. برای گذر در تاریخ سرزمینمان باید به بازدید از شهر سوخته و دره نگاران برویم و با دیدن باغ های پرتقال و پوشش گیاهی زیبا در جالق و در نهایت رفتن به جنوبی ترین بخش این استان یعنی چابهار که در آن شگفتی ها چند برابر می شود، چشمانمان را سیراب کنیم. اما مقصد بعدی می تواند خراسان جنوبی باشد با روستاهای شگفت انگیز بسیار از جمله روستای ماخون یا روستای آدم کوتوله ها که نه به خاطر قد مردمانش، بلکه به علت سقف کوتاه خانه هایش به این نام معروف شده است. علاوه بر روستاها، کتیبه های زیادی همچون کتیبه لاخ مزار نیز در این استان وجود دارند که باید رفت و دیدشان و تاریخ حکاکی شده بر پهنه سخت و سنگیشان را مرور کرد. آس بادهای نهبندان نیز یکی دیگر از جاذبه های فوق العاده این استان است که در کنار دیگر دیدنی هایش مجموعه ای بی نظیر در برابر چشمان گردشگران می گستراند. استان بعدی که باید در نوروز به میهمانی اش رفت، خوزستان است؛ سرزمینی با تنوع فرهنگی و جاذبه های طبیعی و تاریخی بسیار که خود به تنهایی سه اثر جهانی ثبت شده را در خود جای داده و به عنوان کلام آخر باید بگویم که اگر سفرهایمان با تفکر همراه و هدفمند باشند، مقاصد بی شماری را خواهیم یافت که حتی تا پیش از این اسمشان را نیز نشنیده ایم؛ پس بسیار مهم است که گردشگر بودن را تمرین کرده و هدفمند سفر کنیم.

 • محمد ابراهیم لاریجانی (دبیر ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر)

برای معرفی مقاصد نوروزی، بنده سه شاخص را درنظر می گیرم؛ اول اینکه امکانات اقامتی مناسب و در شأن مردمان در این مقاصد وجود داشته باشد، نه مانند برخی استان هایی که از همین حالا ظرفیت مراکز اقامتی شان پر شده است. شاخص دیگر، قیمت خدمات گردشگری نظیر رستوران ها و حمل و نقل است که باید برای گردشگران داخلی مناسب باشد. وجود برنامه های تفریحی و فرهنگی بومی نیز شاخص دیگری است که باید در مقاصدی که معرفی می شود وجود داشته باشد تا اوقات فراغت مردم را در سفر پر کند.

بر اساس این سه شاخص، بسیاری از استان های سنتی سفر حذف می شوند و تعداد قابل توجهی از استان ها می توانند مقاصد سفر نوروزی قرار گیرند. در این بین من استان های زنجان، قزوین و چهارمحال و بختیاری را به عنوان مقاصد نوروزی پیشنهاد می کنم؛ به خصوص برای هموطنان تهرانی که می خواهند به سفر بروند. این استان ها همه شاخص هایی راکه ذکر شد دارند؛ مثلا هتل های زنجان تخفیف های بسیار خوبی به گردشگران ارائه می کنند. از سوی دیگر استانی مثل چهارمحال و بختیاری با توجه به اینکه در مجاورت استان اصفهان قرار دارد می تواند به عنوان مقصدی باشد که هم گردشگران را به سوی جاذبه های خود فرابخواند و هم اقامت گردشگرانی را که می خواهند از اصفهان بازدید کنند، تضمین کند. کهکیلویه و بویراحمد نیز همین نقش را برای استان فارس و شیراز می تواند بازی کند؛ با عنایت به اینکه شهرهایی مثل شیراز و اصفهان در ایام نوروز با مشکلات عدیده اقامتی مواجه می شوند.

اما برای مردمی که پایتخت نشین نیستند نیز تهران را به عنوان مقصد سفر نوروزی پیشنهاد می کنم؛ چه اینکه این شهر هم جاذبه های متنوعی دارد و هم در ایام نوروز تخفیف های خوبی در مراکز اقامتی خود ارائه می کند. از سوی دیگر می توان گفت این شهر با بهترین امکانات و هتل ها، ارزان ترین مقصد نوروزی برای گردشگران خواهد بود. در نهایت استان های سمنان، خراسان شمالی و البرز نیز می توانند گزینه های پیش روی هموطنان ایرانی برای سفرهای نوروزی باشند.

ترنج مرادی

 • آرش نورآقایی (رئیس هیئت مدیره کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور)

خوزستان، کرمان و قشم سه مقصدی هستند که برای سفر در ایام نوروز به دوستداران سفر پیشنهاد می کنم. این سه مقصد به این دلیل که به شایستگی و به صورت تمام و کمال فرصت درک بهار را در اختیار عاشقان طبیعت قرار می دهند، بهترین گزینه ها برای سفرهای نوروزی به شمار می روند. همچنین از آنجایی که در بیشتر ماه های سال آب و هوای این مناطق گرم است، در آغاز بهار این فرصت به خوبی فراهم می شود تا سفری به این استان ها داشته و با فرهنگ و طبیعت و تاریخ این مناطق از کشورمان آشنا شویم؛ فرصتی که در دیگر زمان های سال دست نمی دهد.

 • دکتر محمدرضا کارگر (مدیرکل اداره موزه ها و اموال منقول فرهنگی-تاریخی)

فکر می کنم در مقابل یک سری جاذبه ها و مقاصدی که در ایران شناخته شده هستند، بسیاری از جاذبه های ناشناخته ای هم وجود دارند که مغفول مانده اند. اگر بخواهم در نوروز یک مسیر سفری را نام ببرم، مناطق مرکزی و همچنین جنوب شرق ایران را پیشنهاد می کنم. بنده به شخصه در این مسیر نخست به کاشان می روم، سپس از اصفهان عبور می کنم و در یزد و کرمان توقف خواهم داشت. منطقه مرکزی کشور و جنوب شرق ایران بسیار متنوع هستند؛ چه اینکه برای مثال در یزد ما می توانیم بافت تاریخی را شاهد باشیم که تقریبا می توان گفت در دیگر مناطق یافت نمی شود. کرمان نیز تنوع مطلوبی در آثار تاریخی و بافت جمعیتی و فرهنگی خود دارد که گردشگران را به خود جذب خواهد کرد. اما اگر بخواهم به عنوان مدیرکل موزه های کشور، پیشنهاد موزه ای نیز به گردشگران نوروزی داشته باشم باید بگویم شک نکنید به هر شهری که سفر کنید موزه های مهمی را برای بازدید خواهید داشت و این موزه ها اوقات فراغت خانواده ها را با اطلاعات جامعی از هویت و فرهنگ و بوم کشور پر خواهد کرد. من مطمئنم به هرکدام از موزه های کشور که بروید، لذت خواهید برد.

 • محسن حاجی سعید (نایب رئیس کانون انجمن های صنفی کارگری راهنمایان گردشگری سراسر کشور)

اکنون زمان آن فرا رسیده که مردم ما برای سفرهای خود برنامه ریزی داشته و اهداف خود را از سفر بازتعریف کنند.

سفر رفتن تنها به قصد رهایی یافتن از روزمر گی، اهداف سازنده سفر را به کمترین سطح ممکن تقلیل داده و امکان رونق این صنعت در کشور را دشوار می کند. سفر با هدف مردم شناسی، تاریخ شناسی، طبیعت گردی و... امکان تعریف بسته های گوناگون و متنوعی از سفر را ایجاد و پتانسیل خوبی برای رشد صنعت گردشگری برای فعالان این حوزه فراهم می کند. همین تغییر نگاه سبب تعریف مقاصد جدید سفر می شود و تعطیلات نوروز بهترین زمان برای این گونه سفرهاست؛ سفر به نقاط کمتر شناخته شده با اهداف مشخص و تعریف شده به قصد بهره گیری مناسب از ظرفیت ها و پتانسیل های گردشگری این مناطق. از این رو پیشنهاد نخست من برای سفر نوروزی تهران است؛ چرا که در زمان های دیگر سال امکان بازدید از این شهر و جاذبه هایش آن گونه که باید وجود ندارد و این در حالی است که تهران به عنوان پایتخت کشور، جاذبه های زیادی برای گروه های مختلف گردشگران دارد. پیشنهاد دوم نیز سیستان و بلوچستان است؛ سفر به این دیار فرصت کشف طبیعت و آشنایی با اقوام و فرهنگ های گوناگون را فراهم می کند. در نهایت پیشنهاد سوم خراسان جنوبی است؛ به عنوان مقصدی که کمتر در برنامه سفر خانواده ها قرار گرفته و مورد توجهشان بوده است.

 • عباس پیرمرادیان (رئیس هیات مدیره جامعه راهنمایان تور ایران)

مقاصدی همچون اصفهان، شیراز و شهرهای شمالی از جمله مقاصدی هستند که در نوروز بیشتر مورد بازدید گردشگران داخلی قرار می گیرند و از این حیث در این ایام ترافیک زیادی در این مناطق وجود دارد. از این رو بسیار بهتر است که در روزهای آغازین سال برای سفر، به مقاصدی برویم که کمتر شناخته شده و خلوت تر هستند. علاوه بر این ملاحظه، مطلوبیت آب و هوایی نیز باید از سوی کسانی که می خواهند این زمان را برای سفر انتخاب کنند، مد نظر قرار گیرد. با توجه به این نکات، بنده یاسوج مرکز استان چهارمحال و بختیاری، کرمان و همچنین سیستان و بلوچستان را به عنوان نقاطی که باید در بهار به آنها سفر کرد و از دیدن طبیعت زیبا و همچنین آثار تاریخی بسیاری که در گوشه گوشه این شهرها وجود دارد لذت برد پیشنهاد می کنم.

میثم رودکی

 • مسعود عبداللهی (عضو هیات مدیره جامعه راهنمایان تور ایران)

اگر قرار باشد در نوروز به مسافرت بروم و یا جایی را به دیگران پیشنهاد کنم تا برای رفتن به آن برنامه ریزی کنند، قطعا مناطقی را خواهم گفت که به صورت معمول و سنتی کمتر در این ایام به آنها سفر می شود و جزو مناطق کمتر دیده شده و کمتر شناخته شده هستند؛ چرا که در این روزها مقاصد سنتی بسیار شلوغند و این تراکم جمعیت با توجه به کمبود امکانات سبب می شود که امکان ارائه خدمات مطلوب و با کیفیت وجود نداشته باشد و تعطیلات آن گونه که باید و شاید سپری نشود. همچنین باید دقت کرد که بهار فصل شکوفایی طبیعت است و به همین خاطر باید در انتخاب مقصد سفر این مهم را در نظر گرفت و شهرها و مناطقی را انتخاب کرد که بهار با تمام زیباییش در طبیعت آنجا جلوه گری می کند. به نظر بنده، کردستان، آذربایجان غربی و لرستان، از جمله مناطقی هستند که در نوروز بسیار دیدنی هستند و سفر به آنها خالی از لطف نخواهد بود.

 • محمد گائینی (راهنمای طبیعت گردی و عضو انجمن صنفی کارگری راهنمایان گردشگری تهران)

سفر به شهرها و روستاهایی که اسمشان کمتر به گوشمان خورده و تا به حال در برنامه سفرمان قرار نگرفته است، این امکان را به ما خواهد داد تا تجارب تازه ای اندوخته و سرزمین خود را بهتر بشناسیم. سه استان سیستان و بلوچستان، ایلام و خراسان شمالی از جمله این مناطق هستند که نوروز بهترین فرصت برای سفر به آنها است. در میان این سه مقصد، سیستان بیش از همه به علت بکر بودن و فرهنگ و طبیعت خاصش، ایلام به خاطر داشتن کوه ها و دره های شگفت انگیزش و خراسان شمالی برای طبیعت و حیات وحش متفاوت آن از نقاطی هستند که باید بیشتر در برنامه سفر ایران دوستان قرار گرفته و پتانسیلشان در گردشگری به درستی شناخته و معرفی شود.

 • اشکان بروج (کارشناس گردشگری)

با توجه به اینکه آب و هوای نوروز متغیر و در بسیاری از مناطق هوا همچنان سرد است، از این حیث استان های جنوبی می توانند از جمله بهترین مقاصد برای این ایام باشند. در این میان، چابهار با طبیعت بی نظیرش و خوزستان با داشتن سه اثر ثبت شده در میراث جهانی و گوناگونی فرهنگی و قومیتی دو انتخاب مناسب به شمار می روند و همچنین گلستان در میان استان های شمالی برای علاقه مندان به خطه شمالی کشور با توجه به خلوت تر بودن و بکر بودنش در شمار مقاصد پیشنهادی برای این ایام هستند. در کنار دلایل مذکور و از آنجایی که این مناطق جزو مناطق در حال توسعه هستند، لازم است که در شمار مقاصد جدیدی که باید بیشتر به معرفی آنها پرداخته شود، قرار گیرند؛ چرا که با رونق گردشگری در این نقاط، زیرساخت ها توسعه می یابد، صنایع دستی احیا و اقامتگاه های بومی نیز ساخته می شود. این پیشرفت ها در کنار ایجاد رشد اقتصادی، به رونق هر چه بیشتر گردشگری نیز کمک کرده و این دو در یک چرخه علی و معلولی همدیگر را تقویت می کنند. پس چه فرصتی بهتر از نوروز که با بازدید از این نواحی، هم به رونق این مناطق کمک کنیم و هم فرصتی برای آرمیدن و حظ بردن از شگفتی های طبیعی و تاریخی داشته باشیم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « دنیای اقتصاد » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه ها

 • محمد 16 مارس 2016 - 11:18

  به نظر من ایران جای مناسبی برای گردشگری نیست من استانبول رو پیشنهاد میکنم چون خودم میخوام عید 95 به استانبول برم خیلی قشنگه و ارزش رفتن داره

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
13 + 1 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1