30 می 2020 - 23:12

آنچه در مورد برند گردشگری اسپانیا باید دانست

28 فوریه 2016 - 09:50 dsfr.ir/532hh

آنچه در مورد برند گردشگری اسپانیا باید دانست
tbexcon.com
لوگو، تگ لاین و شعار و برند گردشگری اسپانیا

در اولین نمایشگاه بین المللی گردشگری (FITUR) در مادرید لوگوی معروف طرح "خورشید" در سال 1982 به برند ملی و نماد اسپانیا در دنیا تبدیل شد.

دهه ی 1970 و 1980 دوره ی تثبیت گردشگری در اسپانیا بود. اولین نمایشگاه بین المللی گردشگری (FITUR) در مادرید برگزار شد و لوگوی معروف طرح "خورشید" که توسط هنرمند جوانی به نام خوان میرو در سال 1982 طراحی شده بود، تبدیل به برند ملی و نماد اسپانیا در دنیا گردید.

اسپانیا با داشتن 40 میلیون بازدید کننده در سال 1981 به یکی از محبوب ترین مقاصد گردشگری دنیا تبدیل شد. برگزاری جام جهانی فوتبال 1982 در اسپانیا جایگاه ایده آلی را برای این کشور رقم زد و گردشگری اسپانیا با تصویر و برندی جدید ترویج پیدا کرد.

دو سال بعد از برگزاری این جام جهانی، تعداد بازدید کنندگان اسپانیا به 54 میلیون نفر رسید که در نوع خود رکوردی قابل توجه بود. در دهه ی 1990 اسپانیا با رشد اقتصادی بالایی روبرو شد و در نهایت از قبل گردشگری به سرمایه گذاری در جهت توسعه کلی کشور پرداخت.

لوگوی کشور اسپانیا یک سال بعد از طراحی در سال 1983 ارائه شد و بعد از پشت سر گذاشتن بحران های اقتصادی، برند اسپانیا در سال 2012  به طور رسمی شکل گرفت که تا به امروز نیز بدون تغییر باقی مانده است. به جرات می توان گفت کمتر کشوری وجود دارد که طی سالیان طولانی از یک تصویر گرافیکی مشابه استفاده کرده باشد.

در طراحی لوگو، رنگ های پرچم این کشور یعنی رنگ قرمز و زرد کاملا به چشم می خورند. رنگ قرمز و مشکی می تواند القا کننده ی پوست و خون گاو نر باشد زیرا گاو بازی از بازی های معروف و مطرح در اسپانیاست. همچنین رنگ قرمز به معنای شور و هیجان، رنگ زرد نشان دهنده ی خورشید و رنگ سبز برگرفته از دشت ها و چمن زارهایی است که از شمال تا جنوب اسپانیا گسترده شده اند. ستاره ی مشکی رنگ در سمت چپ لوگو به مانند چشمکی در تلاش است تا توجه مخاطبان را به خود جلب کند.

خورشید قرار گرفته در این لوگو، اسپانیا را به عنوان مقصدی آفتابی و ساحلی معرفی کرد. به نظر می رسد از ابتدای طراحی برند اسپانیا جنبه های عاطفی بیشتر مورد تاکید قرار گرفته اند. دارایی های گردشگری اسپانیا به شکل های گوناگونی تا به حال ارائه شده اند اما جاذبه های مشترک همواره شامل ماهیت متمایز جامعه اسپانیایی، فرهنگ، شخصیت برونگرای اسپانیا، سبک زندگی اسپانیایی، اصالت و سخاوت مردمان آن بوده است.

 با متمایز نوشتن حرف Ñ در اسم کشور، در پایین لوگو نیز سعی شده است تا تمرکز بر هویت اسپانیایی کشور باشد. این کشور با خلق تگ لاین و شعار های مختلف در دوره های گوناگون نشان داد که می تواند محصولی بیش از آفتاب گرفتن در کنار سواحل را ارائه دهد. در دهه ی 1960 شعار " اسپانیا متفاوت است" در طی یک کمپین تبلیغاتی شکل گرفت که تاکید آن بر منحصر به فرد بودن مقصد بود. در دهه ی 1980تا 1990 "همه چیز در زیر نور خورشید" مطرح شد. در این دوره سواحل آفتابی محصول اصلی گردشگری اسپانیا بود. در طی سال های 1991تا 1994 شعار " شور و هیجان برای زندگی" با تاکید بر سبک زندگی و حال و هوای گردشگران در سفر شکل گرفت.

عکاسان با حضور در کمپین Spain By در بین سال های 1995- 1997 بینش و دیدگاه خود را در مورد این کشور در قالب تصاویر نشان دادند. بعد ها در شعار " Bravo Spain" (1998-2001) ما می توانیم مقصدی متمایز، محصولات گردشگری گوناگون از آفتاب و ساحل را ببینیم.

کمپین " Spain Marks"  در طی 2002 تا 2003 تلاش کرد تا تنوع محصولات گردشگری اسپانیا و خلاقیت به تصویر کشیده شود. در واقع این شاعر سعی در انتقال این مفهوم داشت که شما با دیدن اسپانیا، برای همیشه "نشانه دار "می شوید. شعار " لبخند بزنید! شما در اسپانیا هستید"  با هدف انتقال ایده ی خوشحالی و احساسات خوب به گردشگران در طول زمانی که در اسپانیا هستند و در سال های 2004-2009 مورد استفاده قرار گرفت.

و بالاخره شعار " من به اسپانیا احتیاج دارم" از سال 2010 شکل گرفت و تا به الان نیز در کمپین های تبلیغاتی و در سایزی عجیب و غریب در کنار لوگوی اسپانیا قرار دارد.

در تمامی شعارهای به کار گرفته شده، کلماتی اغوا کننده استفاده شده اند. در واقع هدف کشور اسپانیا با انتخاب شعارهای گوناگون، حفظ و تقویت کمپین های تبلیغاتی بوده تا بتواند جایگاه خود را در بازارهای بین المللی گسترش دهد و تصویر اسپانیا به عنوان یک مقصد گردشگری تکامل یابد. در واقع این فعالیت های بازاریابی صورت گرفته است تا تصویر غالبی که از اسپانیا در ذهن افراد شکل گرفته است، تغییر کند و به عنوان مقصدی با دارایی های تاریخی، فرهنگی، هنری و غیره نیز مطرح شود.

گاها برند های گردشگری به عنوان برند های ملی نیز در خدمت کشور ها هستند و کشور اسپانیا یکی از آنهاست.

اگر برندی با توسعه گردشگری سازگار باشد، کشور را سرزنده، شاداب و مدرن نشان می دهد؛ و این دقیقا تمام آن چیزی است که در اسپانیا به عنوان مقصد گردشگری دیده می شود. خصوصا در مورد کشور اسپانیا که محصولات گردشگری آن در دریا، آفتاب و ساحل خلاصه شده است، بهترین استراتژی ایجاد هویت برندی است که در سطح ملی از گردشگری حمایت کند.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
3 + 3 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1