در جلسه بررسی تن پوش های دوره هخامنشیان و پارتیان مطرح شد

سابقه تاریخی شلوار در ایران باستان

27 فوریه 2016 - 15:00 dsfr.ir/3z3aw

سابقه تاریخی شلوار در ایران باستان
ziryan.ir
لباس محلی مردان کرد در غرب کشور

ایرانیان در برخی از پوشش ها همچون «شلوار» و «کیف زنانه و دستی» رکورددار و اولین بوده اند.

در جلسه بررسی تخصصی تن پوش های دوره هخامنشیان و پارتیان تأکید شد که ایرانیان در برخی از پوشش ها همچون «شلوار» و «کیف زنانه و دستی» رکورددار و اولین بوده اند و شلواری که امروز اقوام «کرد» هنوز هم به پا دارند، نمونه ای از انواع شلوارهای مورد استفاده در ایران باستان است.

شهره فضل وزیری، استاد دانشگاه هنر در جلسه بررسی تخصصی تن پوش های دوره هخامنشیان و پارتیان درحالی که در عکس هایی ریشه شکل گیری پوشش و لباس در ایران این دوره ها را بررسی می کرد، گفت: ایرانیان به گواه آثار تاریخی به دست آمده از آن دوران خوش لباس، زیبا، قدبلند، جنگاور و ثروتمند بوده اند و به پوشش و لباس به چشم ابزاری برای پوشانندگی و زیبندگی استفاده می کردند. لباس زنان و مردان در دوره مادها و پارس ها که ما آن ها را به هخامنشیان می شناسیم تفاوتی ندارد و تنها تفاوت زنان در انواع کلاه ها و سربندهای آن ها خلاصه می شود و استفاده از آرایش و زیورآلاتی همچون گوشواره و گردن بند و انواع آویزها بین مردان و زنان مشترک بوده است.

وی به تأکید بزرگان و پادشاهان و درباریان برای استفاده از لباس خاص و فاخر و پوشیده اشاره کرد و گفت: لباسی که کوروش پس از فتح بابل در یک مراسم تولد بر تن می کند در تاریخ آمده است. ضمن اینکه در تمام تاریخ نگاره های ثبت شده در کنار پادشاهان، کنیزانی هستند که ظروف عطر و سرمه دان را حمل می کنند و همه اینها گویای توجه و علاقه ایرانیان به زیبایی و آراستگی ظاهر خود بوده است.

فضل وزیری می گوید مردان و زنان ایرانی در میان اقوام آن عصر به آراستگی معروف بوده اند و در روزگاری که هنوز پارچه های ابریشمی دنیا را احاطه نکرده بود ایرانیان با پارچه های پنبه ای بسیار باارزش و لطیف، لباس هایی فاخر را بر تن می کردند. همچنین زن و مرد دوره پارتیان از سرمه دان، عطر، گوشواره، ماسک یا نقاب، مهرهای مختلف بر گردن یا در دست استفاده می کردند که برای آن ها علاوه بر زینت، نوعی هویت هم به همراه داشته است.

این استاد دانشگاه هنر تأکید می کند این اطلاعات مربوط به قشر دربار و پادشاهان این دوره است و در تاریخ کم ترین ثبت از نوع پوشش و لباس مردم عادی این دوران وجود دارد. وی همچنین به برخی از نشانه ها درباره استفاده از پوششی بلند با پارچه ای لطیف برای زنان طبقه غیردرباری اشاره کرد و گفت: این پوشش که شبیه به سربند است و از میانه سر شروع شده و تا پایین کمر ادامه دارد، می تواند رد و نشانه ای بر تمایل به پوشیدگی برای زنان و به نگاه و عنوان امروز ما همان «چادر» باشد.

وی به اولین نشانه های استفاده از شلوار و کیف زنانه دستی در تاریخ نگاره های تاریخی اشاره کرد و گفت: این نشانه های تاریخی، شواهدی است که اثبات می کند ایرانیان در آن زمان اولین موارد استفاده از این پوشش ها را داشته اند.

همچنین در این جلسه مینو کریم نیا، به سابقه تاریخی پوشش و لباس از ابتدای تاریخ به خصوص در ایران اشاره کرد و گفت: شلواری که درحال حاضر کردها بر تن دارند، سربندهایی که زنان خطه شمال کشور در شالیزارها بر سر می بندند یا سردوزی های لباس ها و انواع چین های روی بالاپوش ها از دوران هخامنشیان و پارتیان تا به امروز باقی مانده است.

وی همچنین تأکید کرد بسیاری از پوشش های امروز سنتی و غیرسنتی جامعه ایران ریشه در همان پوشش کهن دارد و سادگی لباس ها به خصوص پوشاک سنتی را می توان نشانه ای از پوشاک ساده و بدون دوخت پارتیان دید. هخامنشیان و پارتیان، پوششی ساده و دوخت هایی ابتدایی داشتند که بدون برش های خاص و الگو انجام می شد و نشانه های آن را می توان در آستین های لباس های این دوران تا به امروز دید. دو پوشش «قبا» و «شلوار» در دوره های مختلف تاریخی ایران تکرار شده و در هر دوره با حفظ اصل پوشش، نوع پارچه یا تزئینات آن تغییر کرده است.

« دنیای سفر » این نوشته را از « روزنامه شرق » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
7 + 5 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1