انتقاد مشاور رئیس جمهور از جریان فرهنگی مخالف با گردشگری

26 فوریه 2016 - 11:40 dsfr.ir/i38ku

انتقاد مشاور رئیس جمهور از جریان فرهنگی مخالف با گردشگری
حامد رازقی
گردشگران خارجی در ایران

در شرایطی که برخی معتقدند هر کسی به کشور وارد می شود ممکن است جاسوس باشد و فرهنگ ما را آلوده کند، سازمان میراث فرهنگی به تنهایی نمی تواند در جذب انبوه گردشگر موفق شود.

"مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی"

به گزارش خبرنگار گردشگری خبرگزاری ایسنا، حسام الدین آشنا در تشریح وضعیت موجود گردشگری، میراث فرهنگی و صنایع دستی کشور، به سیاستی که برای ادغام سازمان های این سه حوزه اتخاذ شد، اشاره کرد و بحث درباره درستی یا نادرستی این تصمیم را در مجال این گفت و گو ندانست و افزود: واقعیت آن است ما با سازمانی مواجهیم که هنوز یکپارچگی در آن حاصل نشده و این، بزرگ ترین مشکل سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری به شمار می آید.

وی در عین حال گفت: البته در دوره جدید، تلاش رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری ایجاد پیوند ارگانیک بین این سه پاره بوده است که امیدواریم در زمینه همگرایی و یکپارچه سازی موفق شوند. اگر این اتفاق رخ دهد، دیگر نباید شاهد باشیم یک بخشِ این سازمان با هزینه بخش دیگر تقویت شود و بخش دیگر این سازمان، کمتر دیده شود.

او سپس با اشاره به شرایط جدیدی که برای گردشگری ایران در دو سال اخیر و به ویژه پس از برجام به وجود آمده است، اظهار کرد: می دانیم اتفاقات بزرگی در حال رقم خوردن است، با توجه به رفع تحریم های ایران و عبور تدریجی از ایران هراسی در سطح جهان، این آمادگی به مرور در کشور ایجاد می شود که پذیرای میلیون ها گردشگر باشیم، اما پذیرش گردشگر نه فقط نیازمند هتل، ناوگان هوایی و سیستم بانکی قابل اعتماد است، بلکه بیشتر به تغییر فرهنگ گردشگرپذیری در کشور وابسته است.

مشاور دکتر حسن روحانی در امور فرهنگی با تاکید بر لزوم تغییر فرهنگ درونی کشور مطابق با سیاست های ترسیم شده برای جذب گردشگر، گفت: می دانیم که در حال حاضر بیش ترین سهم گردشگری ایران از آنِ سفرهای زیارتی و از همه مهم تر دفاع مقدس و راهیان نور است. در سال حدود پنج میلیون نفر در قالب کاروان های راهیان نور از مناطق جنگی کشور بازدید می کنند، پس ظرفیت گردشگری وجود دارد، فقط باید مقداری فرهنگ مان را اصلاح کنیم.

او ادامه داد: پذیرش گردشگر از کشورهای اروپایی کار دشواری است، چون استانداردهای مورد تقاضای آن ها بالاست، ما نیاز داریم تغییراتی ایجاد کنیم تا بتوانیم پذیرای گردشگران خارجی بیشتری باشیم.

«آشنا» همچنین به جریان ایجاد اقامتگاه های سنتی و بومی در کشور اشاره کرد و افزود: تبدیل خانه های سنتی به اقامتگاه، اقدام بسیار مناسبی است که باعث حفاظت از میراث فرهنگی می شود، چرا که با ایجاد کاربری مناسب برای این فضاهای فرهنگی، امکان تداوم زیست این آثار را فراهم می کنیم.

وی در ادامه با بیان این که صنایع دستی ایران با چالش های بزرگی مواجه است، گفت: قاچاق وسیع صنایع دستی به داخل کشور، یکی از مهم ترین چالش ها است. از نظر ما قاچاق صنایع دستی یکی از خطرات بزرگ محسوب می شود که اشتغال در این حوزه را تهدید می کند، یادمان باشد آموزش صنایع دستی آکادمیک نیست و معمولا دانش آن استاد و شاگردی انتقال می یابد.

مشاور رییس جمهور در امور فرهنگی با تایید این موضوع که صنایع دستی ایران در چند سال اخیر نه تنها بازارهای خارجی، بلکه بازار داخلی خود را نیز از دست داده است، اظهار کرد: سیاست برخورد با قاچاق، عمومی است و فقط به صنایع دستی اختصاص ندارد، اشارات رییس جمهور در این باره برای نیروی انتظامی، گمرک، وزارت اقتصاد و دارایی، تشکیلات اطلاعاتی کشور و مسئولان مرزی حجت را تمام کرد، حالا ما منتظریم اقدامات دستگاه های مرتبط در این حوزه را به ویژه قاچاق صنایع دستی شاهد باشیم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 0 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1