25 نوامبر 2020 - 19:24

فرهنگ میزبانی از زائر و گردشگر را چگونه ارتقاء دهیم؟

25 فوریه 2016 - 13:50 dsfr.ir/a41jx

فرهنگ میزبانی از زائر و گردشگر را چگونه ارتقاء دهیم؟
garmabcity.ir
مجموعه تفریحی رفاهی بالیخلی بولاغ شهرستان گرماب

برخی کشورهای گردشگرپذیر تلاش دارند در صورتی که هر اتفاقی بیفتد فرهنگ گردشگرپذیری شان خدشه دار نشود.

"دکتر فرید جواهرزاده"

عضو هیأت علمی گروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود اظهار کرد: زمانی که از توسعه صنعت گردشگری در مقصد صحبت می کنیم نمی توانیم جامعه محلی را حذف کنیم. سه دسته از عوامل جزء کنشگران و بازیگران اصلی صنعت گردشگری به شمار می روند که شامل بنگاه های خدمات دهی، دولت ها و جامعه میزبان می شوند.

دکتر فرید جواهرزاده با اشاره به اهمیت کیفیت میزبانی از گردشگر گفت: فرهنگ گردشگرپذیری یا نسل به نسل منتقل شده یا اینکه دولت ها برای آن برنامه ریزی کردند و به اصطلاح امروز فرهنگ سازی کردند و این موضوع در مشهد سال های زیادی است که مورد توجه بوده است. از قرن ها پیش که مشهد مدفن حضرت ثامن الحجج (ع) بوده این بستر برای مجاوران در این شهر فراهم شد و حوزه تمدنی مشهد و اطراف آن وابسته به وجود حضرت امام رضا (ع) شد. در واقع این باور که اگر امام رضا (ع) نبود مشهد توسعه نمی یافت کاملا درست است.

وی با اشاره به اینکه گسترش و ترویج فرهنگ با حداقل هایی میسر است عنوان کرد: این حداقل ها در مشهد وجود دارد، اما ارتقاء آن نیازمند آموزش است. علاوه بر آن زمانی که ما بدانیم معیشت مان به وجود زائران و گردشگران گره خورده است به مقوله میزبانی توجه جدی تری می کنیم، نمونه این امر کشورهایی مانند مالزی، تایلند و ترکیه هستند که گردشگران در این کشورها رفاه عمومی را به ارمغان آورده اند.

عضو هیأت علمی و مدیرگروه مدیریت جهانگردی دانشگاه بینالود اظهار کرد: این کشورها تلاش دارند که در صورتی که هر اتفاقی بیفتد فرهنگ گردشگرپذیری شان خدشه دار نشود مانند زمانی که در تایلند جنگ و درگیری داخلی به وجود می آید و سعی می شود خللی به جریان سیال گردشگری در این کشور وارد نشود.

جواهرزاده تاکید کرد: در مشهد باید این باور به وجود بیاید که در فرهنگ میزبانی علاوه بر بحث معنویت و ثواب معنوی می توان رضایتمندی گردشگران و چرخش اقتصادی به وجود آورد و از بهره ‎مندی های اقتصادی آن نیز برخوردار شد، در این صورت نسل های بعدی نیز به فرهنگ میزبانی توجه بیشتری می کنند.

وی عنوان کرد: در خصوص ارتقاء فرهنگ میزبانی می توان سطح آموزش ها و خدمات رسانی به زائران را به کمک آموزش هایی ارتقاء دهیم و از وجود گردشگر نفع و بهره بیشتری ببریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « صدای صنعت » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1