فرش های موزه ای ایران مستندنگاری شد

24 فوریه 2016 - 16:50 dsfr.ir/5h1r8

فرش های موزه ای ایران مستندنگاری شد
میثم رودکی
فرش های تاریخی ایران در موزه آذربایجان - تبریز

مستندنگاری فرش های موزه ای ایران فرهنگی در سه دوره تاریخی صفویه قاجار و پهلوی انجام گرفت.

"مسئول گروه پژوهشی فرش پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی"

به گزارش مرکز اطلاع رسانی و روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، شکوفه مصباحی با اشاره به پروژه مستندنگاری قالی ایرانی، فرایند و تجارب در موزه فرش به معرفی طرح پیشینه ضرورت های اجرای طرح و نیاز به مستندنگاری دقیق از آثار موزه ای پرداخت.

عضو گروه علمی و اجرایی پروژه مستندنگاری آثار موزه ای ایران افزود: با توجه به نیاز موجود در میراث فرهنگی، طرح فرش های موزه ای ایران که با هدف مطالعه و بررسی همه جانبه و تخصصی، کار مستندنگاری، معرفی حفاظت و مرمت بهینه این گروه از آثار نفیس موزه ای در سال 1387 در پژوهشکده حفاظت و مرمت تعریف شد.

به گفته وی، برای انجام این طرحِ جامع سه دوره تاریخی صفویه، قاجار و دوران پهلوی مدنظر قرار گرفت. در این راستا و با توجه به طرح های پژوهشی صورت گرفته، مستندنگاری آثار موزه ای با دستگاه تصویربرداری تحلیلی اسکن مطرح شد.

وی در ادامه در خصوص سختی و محدودیت های بررسی فرش های موزه ای، اهداف و مزایای تصویربرداری تحلیلی با کیفیت بالا از فرش، حساسیت های برخورد و مطالعه قالی های صفوی و مستندنگاری از آثار نفیس موزه ای، آسیب شناسی و آسیب نگاری فرش های تاریخی، توضیحاتی ارائه کرد.

مصباحی در بخشی دیگر به بیان فرایند و تجارب مستندنگاری 16 تخته قالی موزه فرش پرداخت و گفت: این طرح با همکاری پژوهشگاه میراث فرهنگی، پژوهشکده حفاظت و مرمت، لابراتوار ایده دانشگاه کیوتو ژاپن و موزه فرش ایران به مدت 5 روز از 25 تا 30 مهرماه 94 انجام شد.

مسئول گروه پژوهشی فرش پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی فرهنگی در ادامه مطالبی درباره انتقال قطعات دستگاه اسکنر به موزه فرش و مونتاژ آن، مراحل انتقال قالی ها و شیوه اسکن آن ها ارائه کرد.

وی تصریح کرد: با توجه به تجربیات و نتایج حاصل دراین پروژه، به نظر می رسد غنای مطالعات انجام شده بستر مناسبی را برای ادامه روند پژوهش و مستندنگاری مجموعه آثار بیشتر در راستای اهداف میراث فرهنگی کشور فراهم سازد و به صیانت و حفاظت شایسته تر از آثار موزه ای بیانجامد.

نخستین همایش و کارگاه بین المللی 3 روزه مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با شرکت اندیشمندان و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ژاپن، مالزی، آمریکا، مصر، فیلیپین، آلمان و همچنین هنگ کنگ امروز پایان می یابد.

1