9 دسامبر 2023 - 19:04

کارگاه مستندنگاری پیشرفته در پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد

24 فوریه 2016 - 16:00 dsfr.ir/qt2be

کارگاه مستندنگاری پیشرفته در پژوهشگاه میراث فرهنگی برگزار شد
میراث آریا
کارگاه مستندنگاری پیشرفته در پژوهشگاه میراث فرهنگی

کارگاه آموزشی مستندنگاری پیشرفته در ادامه برگزاری نخستین همایش و کارگاه "بین المللی مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی" در پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ این کارگاه تخصصی امروز چهارشنبه 5 اسفند ماه با حضور پرفسور اکتسابی، دکتر داورپناه، دایچی تسونومیچی، کورا موتو یوسو متخصصان مستندنگاری و با استقبال پژوهشگران و مرمت گران در محل این پژوهشگاه برگزار شد.

پرفسور اکتسابی با معرفی دستگاه اسکنر نوری به بیان گوشه ای از مراحل مختلف مستندنگاری آثار تاریخی پرداخت و گفت: هر یک از پژوهشگران علاقمند می توانند در مدت یک یا دو روز کار با این دستگاه را یاد بگیرند.

وی با استقبال از بومی سازی و گسترده کردن استفاده ازاین دستگاه تصریح کرد: در تلاش هستیم در تهران امکانی را فراهم آوریم که همانند ژاپن با درهای باز در این حوزه از پژوهشگران استقبال کنیم.

رئیس لابراتوار مستندنگاری و تصویرگری تحلیلی دانشگاه کیوتو ژاپن با اشاره به راه اندازی اخیر اکتسابی با بیان اینکه کارگاه مستندنگاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: با مساعدت همکاران قرار است این امکانات گسترش یابد تا بتوانیم کارهای گسترده ای را انجام دهیم.

گفتنی است، نخستین همایش و کارگاه بین المللی 3 روزه مستندنگاری پیشرفته در حوزه میراث فرهنگی توسط پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی و فرهنگی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری و با شرکت اندیشمندان و پژوهشگرانی از کشورهای ایران، ژاپن، مالزی، آمریکا، مصر، فیلیپین، آلمان و هنگ کنگ پس از برگزاری سخنرانی های متعدد در زمینه مستندنگاری آثار تاریخی-فرهنگی با استفاده از روش های جدید و همچنین 3 کارگاه آموزشی مستندنگاری پیشرفته امروز پایان یافت.

1