میزان تلفات رانندگی تهران در مقایسه با کلانشهرهای پیشرفته جهان

23 فوریه 2016 - 16:50 dsfr.ir/qu8bx

میزان تلفات رانندگی تهران در مقایسه با کلانشهرهای پیشرفته جهان
مرضیه موسوی
برخورد کامیون با پل عابر پیاده در مسیر جنوب به شمال خیابان شهید رجایی تهران

آمار نشان می دهد که میانگین کشته شدگان عابر پیاده حوادث رانندگی در تهران به نسبت کل جمعیت حدود 5 برابر شهرهای پیشرفته دنیا است.

مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران با ابراز تاسف از رتبه بالای این شهر در حوادت رانندگی، گفت: آمار نشان می دهد که میانگین کشته شدگان عابر پیاده حوادث رانندگی در تهران به نسبت کل جمعیت حدود 5 برابر شهرهای پیشرفته دنیا است.

شهرام جباری زادگان در گفتگو با تین نیوز، با استناد به آمار 641 نفری تلفات ناشی از حوادث رانندگی در شهر تهران، افزود: از این تعداد 51 درصد عابران پیاده ای بودند که قربانی کم و یا بی دقتی رانندگان عبوری شده اند. بر اساس اطلاعات کل کشور، بیش از درصد تلفات رانندگی را عابران پیاده تشکیل می دهند.

وی با استناد به آمار کشته شدگان در کشورهای پیشرفته که تنها عدد کمتر از 10 درصد را به خود اختصاص داده است، اظهار داشت: این آمار نشان می دهد که میانگین کشته شدگان عابر پیاده حوادث رانندگی در تهران به نسبت کل جمعیت حدود 5 برابر شهرها پیشرفته دنیا است.

جباری زادگان در ادامه تصریح کرد: به نظر می رسد نکته تصادفات منجر به فوت شهروندان تهرانی در حوادث رانندگی باید بیش از گذشته مورد تامل واقع شود زیرا، این رقم در ایران با دیگر کشورها قابل مقایسه نیست. زیرا نسبت کشته شدگان حوادث رانندگی تهران در مقایسه با جمعیت ان بالا است.

وی با بیان اینکه تلفات تنها یکی از جنبه های عدم رعایت حقوق عابران پیاده از سوی برخی رانندگان است، تصریح کرد: نزدیک به 13 هزار نفر در سال به دلیل تصادف یا برای همیشه ناگزیر از استفاده از صندلی چرخدار هستند و یا نیاز به امداد پزشکی در سطوح بالا می شوند.

مدیر روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران آمار معلولان ناشی از حوادث رانندگی را که ناگزیر از یک عمر استفاده از صندلی چرخدار می شوند را نزدیک به 25 درصد دانست و گفت: تعدادی از این عزیزان به دلیل ضایعات نخاعی برای همیشه نیازمند همراهی خانواده در انجام کوچک ترین فعالیت های روزانه به مدت یک عمر خواهند بود. که هرگز قابل جبران نیست.

جباری زادگان از آمار 13 هزار و ششصد نفری کشته و مجروح شدگان حوادث رانندگی سال گذشته تهران سخن به میان آورد و ابراز داشت: آمار تلفات از مرز حادثه و مشکل گذشته و نام "فاجعه" به خود گرفته است.

وی خاطرنشان ساخت: هر چند تلفات 641 نفر در حوادث ناشی از تصادفات شهر تهران طی چند سال اخیر تنها با یک نفر افزایش روبرو بوده اما، کشته شدن یک "نفر" هم فاجعه ای را برای خانواده و به تبع آن برای جامعه به همراه دارد. لذا برای کاهش میزان تلفات به حد اقل ممکن به دو بخش نرم و سخت افزاری نیاز است.

جباری زادگان استفاده از بخش سخت افزاری را نیاز اساسی در حمل و نقل شهری عنوان کرد و گفت: هوشمند سازی و اصلاح معابر شهری، توسعه حمل و نقل عمومی و پرداختن به مواردی از این دست، کمک قابل توجهی به کمتر شدن تعداد تلفات و مجروح شدگان در شهر خواهد کرد.

کارشناس امور حمل و نقل شهری، یادآور شد: مسائل فرهنگی، توسعه و ارتقاء فرهنگ ترافیک، اصلاح و بهبود رفتارهای ترافیکی از مواردی است که تنها با بهره گیری از بخش نرم افزاری ممکن می شود.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
11 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1