22 ژوئن 2024 - 23:27
مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری؛

زیرساخت های صنعت گردشگری کشور مناسب نیست

16 ژوئن 2015 - 15:50 dsfr.ir/dx4pd

زیرساخت های صنعت گردشگری کشور مناسب نیست
محسن قریب

عضو هیات مدیره و مدیرعامل شرکت ایرانگردی و جهانگردی با اشاره به آنکه سونامی گردشگران خارجی بعد از توافق هسته ای در راه است، گفت: پیش بینی می شود طی پنج سال آینده نزدیک به 20 میلیون گردشگر خارجی به ایران سفر کنند.

محسن قریب روز سه شنبه در حاشیه دومین روز از نهمین همایش سراسری مدیران گروه هتل های ایرانگردی و جهانگردی در مجتمع جهانگردی دیزین، اظهار داشت: هرچند ایران به لحاظ میراث فرهنگی و تاریخی جزء 10 کشور برتر جهان است اما در حال حاضر رتبه 132 در صنعت گردشگری و رتبه 160 در بین 180 کشور به لحاظ درآمدی تمام سهم ایران از صنعت گردشگری است.

قریب با اشاره به موضوع تحریم ها گفت: تردیدی نیست تحریم ها در حوزه گردشگری مشکلاتی را ایجاد می کند اما در همین شرایط گردشگران اندکی که به ایران سفر می کنند از برخورد ایرانیان کاملا راضی هستند و تحت تاثیر مهمان نوازی ایرانیان قرار گرفته اند. این موضوع در حالی است که تبلیغات منفی زیادی در خارج از کشور علیه ایران می شود. لذا آژانس هایی که در خارج از کشور فعال هستند باید در زمینه جذب گردشگر به گونه ای فعال شوند که تبلیغات منفی علیه ایران را خنثی کنند.

وی در خصوص وضعیت زیرساخت ها در این بخش، اظهار داشت: در زمینه زیرساخت های صنعت گردشگری، مشکلات زیادی داریم و با نیازهای جدید این بازار، تطابق نداریم. هم چنین در عرصه آموزش و ارتقا کیفی کارکنان صنعت گردشگری باید تلاش های زیادی انجام شود.

عضو هیات مدیره و مدیر عامل شرکت ایرانگردی و جهانگری؛ تعداد هتل های شرکت ایرانگردی و جهانگری برای پذیرش گردشگر را 70 هتل عنوان کرد و گفت: همچنین فقط 7000 اتاق داریم که سالانه 350 هزار نفر را بیشتر نمی توانند، پاسخگو باشند. در صورت سونامی گردشگری در 5 سال آینده، زیرساخت ها برای پذیرش گردشگر مناسب نیست در حالیکه برای استقبال از این همه گردشگر نیاز به ساخت 200 هتل داریم. نه تنها هتل کم داریم بلکه در زمینه رفتار با گردشگران و ترانسفر آنها نیز مشکلاتی وجود دارد.

قریب در پایان یادآور شد: تا پیش از انقلاب در شهر تهران 5 هتل 5 ستاره داشتیم که پس از گذشت 38 سال فقط یک هتل 5 ستاره دیگر به این مجموعه اضافه شده است. در شهر استانبول 1500 تا 1600 هتل پذیرای گردشگران است که این مقایسه نشان می دهد برای ارتقا صنعت گردشگری ایران نیاز به عزم عمومی داریم.

« دنیای سفر » این نوشته را از « ایرنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.
1