بوئینگ و جنرال الکتریک خواستار فروش و ارائه خدمات به هوانوردی ایران

23 فوریه 2016 - 11:10 dsfr.ir/ox875

بوئینگ و جنرال الکتریک خواستار فروش و ارائه خدمات به هوانوردی ایران
wikimedia.org
هواپیمای بوئینگ 787

قرارداد ایرباس با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بوئینگ را برای مذاکره با ایران به تکاپو انداخت.

"قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و سرمایه گذاری"

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و سرمایه گذاری از دریافت پیام هایی از طرف شرکت بوئینگ از کانال وزارت امور خارجه خبر داد.

اصغر فخریه کاشان درباره اقدامات شرکت هواپیماسازی بوئینگ بعد از گرفتن مجوز دولت آمریکا برای آغاز مذاکرات تجاری با ایرلاین های ایرانی گفت: قرارداد ایرباس با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران، شرکت بوئینگ را برای مذاکره با ایران به تکاپو انداخت. تا کنون عکس العمل رسمی از طرف بوئینگ مشاهده نشده اما پیام هایی از طرف آن ها مبنی بر آمادگی برای مذاکره با ایران از طرف وزارت امور خارجه دریافت کرده ایم.

وی افزود: شرکت بوئینگ باید به طور رسمی برای مذاکره با ایران اعلام آمادگی کند، در این صورت ما نیز آمادگی برای مذاکره با این شرکت را خواهیم داشت، ضمن اینکه پیش تر هم این آمادگی از سوی کشورمان وجود داشت و تازگی ندارد. شرکت هواپیماساز بوئینگ به دنبال بازار ایران است و قطعا اگر این شرکت تمایل به حضور در بازار ایران نداشت نسبت به دریافت مجوز از دولت آمریکا اقدام نمی کرد.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی در امور بین الملل و سرمایه گذاری، در پاسخ به این سوال که قرارداد ایرباس با شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی چقدر در تمایل بوئینگ برای مذاکره با ایران موثر بود گفت: قطعا این قرارداد شرکت بوئینگ را به تکاپو انداخت و در انگیزه این شرکت برای مذاکره با کشورمان تاثیر داشت چراکه دو شرکت هواپیماساز ایرباس و بوئینگ در جهان با یکدیگر رقیب هستند و تلاش می کنند سهم بیشتری از بازار بین المللی را در اختیار خود بگیرند.

فخریه کاشان درباره نحوه همکاری ایران با بوئینگ در صورت دریافت پیام های رسمی از این شرکت گفت: قطعا مذاکرات با بوئینگ نیز همچون ایرباس برای تامین هواپیما به روش اجاره به شرط تملیک خواهد بود که نحوه تامین فاینانس آن از طرف شرکت فروشنده یا بانک های خارجی انجام می شود که البته جزئیات آن باید در مذاکرات مشخص شود.

وال استریت دو روز پیش در گزارشی نوشت: «شرکت هواپیماسازی بویینگ از دولت آمریکا برای آغاز مذاکرات تجاری با ایرلاین های ایرانی مجوز دریافت کرده است.»

مجوز به بوئینگ برای آغاز مذاکرات تجاری با ایرلاین های ایرانی راه را برای نخستین فروش هواپیماهای مسافربری آمریکایی به ایران از زمان وقوع انقلاب اسلامی در دهه 1970 هموار می کند. بوئینگ پیش از انقلاب اسلامی ایران بزرگ ترین تامین کننده هواپیماهای مسافربری برای کشور بود و هواپیماهای ساخت این شرکت آمریکایی در بیش از دو دهه گذشته همچنان در خطوط هوایی ایران پرواز می کنند.

سخنگوی بویینگ اعلام کرد: «این مجوز به ما اجازه می دهد با شرکتهای هواپیمایی ایرانی مورد تایید برای بررسی نیازهای ناوگان شان مذاکره کنیم.»

بویینگ که آخرین بار با مجوز دولت دستورالعمل های تعمیر و نگهداری برای شرکت های هواپیمایی ایرانی فراهم کرد برای برقراری روابط تجاری طولانی مدت بدنبال مجوز دولت خواهد بود. سخنگوی بویینگ در این باره گفت: ما درک می کنیم که وضعیت در این منطقه پیچیده بوده و همواره در حال تغییر است و به دنبال کردن دستورالعمل دولت آمریکا برای انجام تجارت با ایران ادامه می دهیم.

جنرال الکتریک هم اعلام کرده برای دریافت مجوز فروش موتورها و قطعات یدکی به شرکتهای هواپیمایی ایرانی اجازه درخواست کرده اما به گفته سخنگوی این شرکت، هنوز موافقت دولت را دریافت نکرده است.

بر اساس گزارش وال استریت ژورنال، شرکت های هواپیمایی ایرانی به دلیل اینکه چند دهه در تحریم بسر برده اند یکی از فرسوده ترین ناوگان های دنیا را دارند و نتوانسته اند از برتری موقعیت جغرافیایی و بازار داخلی 80 میلیون مصرف کننده سود ببرند. در حالیکه کشورهای همسایه در منطقه خلیج فارس مانند قطر، امارات و همچنین ترکیه از موقعیت و هواپیماهای جدید برای توسعه سریع هواپیمایی تجاری استفاده کرده اند.

شرکت اروپایی ایرباس در ژانویه با مقامات ایرانی برای فروش 127 هواپیمای جدید از هواپیماهای بدنه باریک گرفته تا هواپیماهای پهن پیکر دو طبقه توافقنامه امضا کرد. همچنین شرکت ATR که جوینت ونچر میان ایرباس و فینمکانیکای ایتالیا است، اوایل ماه جاری اعلام کرد ایران ایر حداکثر 40 فروند هواپیمای توربوپراپ کوچک از این شرکت خریداری خواهد کرد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
8 + 10 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1