10 ژوئن 2024 - 04:05

ساخت برند ملی گردشگری و تاثیر آن بر توسعه کشور

23 فوریه 2016 - 08:30 dsfr.ir/nd67c

ساخت برند ملی گردشگری و تاثیر آن بر توسعه کشور
persianblog.ir
علی خویه؛ متخصص بازاریابی و برند

ساخت برندهایی که بتوانند از پس معرفی مقاصد به خوبی برآیند نقش بی بدلیلی در توسعه و رشد کشور بازی و صدها صنعت دیگر را در کشور زنده می کنند.

ضرورت ساخت برند ملی گردشگری کشور برای توسعه گردشگری بر هیچ کس پوشیده نیست. بسیاری از کشورهای موفق در گردشگری توانسته اند با خلق برندی خاص و رقابتی نقش ویژه ای در جذب گردشگران خود بازی کنند. ساخت برند دارای فرآیندی مهم و تخصصی است. بی توجهی به ساخت برند و یا اشتباه در ساخت آن می تواند هزینه های بسیاری را متحمل مقاصد گردشگری سازد. به همین دلیل برندسازی به شیوه ای که بتواند ویژگی ها و تمایزات مقصد گردشگری را به خوبی منعکس سازد و هویت رقابتی آن را به شکلی موثر و متفاوت تعریف کند، از اهمیت ویژه ای برای جذب گردشگران برخوردار است.

در همین راستا، علی خویه، مشاور و متخصص بازاریابی و برند در گفتگو با دنیای سفر از اهمیت ساخت برند ملی گردشگری و چالش های آن می گوید.

از نظر شما ساخت برند ملی گردشگری ایران برای توسعه گردشگری کشور چه ضرورتی دارد؟

اضافه شدن واژه صنعت به پدیده ای مانند گردشگری بر اهمیت برندسازی، ارزش برند و محتوای آن مانند هر صنعت دیگری می افزاید.

اهمیت برند در رشد و توسعه صنایع و شرکت ها تا جایی است که امروزه بسیاری از کمپانی های بزرگ را بر مبنای ارزش برند آنها رتبه بندی می کنند و برای هر برند ارزش های مالی متفاوتی قائل می شوند. در حقیقت این شرکت ها با سرمایه گذاری بر روی برند برای خود ارزش های ثابتی را خلق می کنند که در بلند مدت به سود آنها می انجامد.

گردشگری به عنوان یک صنعت پر درآمد و با گردش مالی بالا، جز صنایع مادر و چند سطحی به حساب می آید که از پتانسیل های بالایی برای درگیر کردن سایر صنایع نظیر حمل و نقل، اقامت، پذیرایی و خوراک، خرده فروشی و ... در فرآیند خود برخوردارند.

با اهمیت دادن به صنایع مادر، می توان دیگر صنایع را در فرآیند فزاینده و رو به رشد گردشگری درگیر کرد و به همین دلیل است که ساخت برندهایی که بتوانند از پس معرفی مقاصد به خوبی برآیند نقش بی بدلیلی در توسعه و رشد کشور بازی و صدها صنعت دیگر را در کشور زنده می کنند.

به نظر شما برای ساخت برند ملی گردشگری اقدامات لازم را باید از چه نهادی شروع کرد؟

به جای واگذاری مسئولیت ساخت برند به یک سازمان و نهاد دولتی مانند سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری یا وزارت ارشاد و ... که حتی ممکن است از پس مجموعه وظایف گسترده خود نیز به درستی بر نیاید، بهتر است با ایجاد یک واحد مستقل و متخصص چنین مسئولیت بزرگی را به عهده متخصصین چنین موضوعی قرار داد.

به نظر شما بخش خصوصی چه کمکی می تواند به تکمیل فرآیند ساخت برند کند؟

تحقیقات و تجربه جهانی نشان می دهد، هر جا بخش خصوصی به هر حوزه ای ورود پیدا می کند، کمیت، کیفیت و سرعت انجام کار دوچندان می شود.

با پیگیری چنین موضوعاتی در داخل ارگان های دولتی بعید می دانم برند ملی گردشگری ایران به جایی برسد. انگیزه، توان و مهارت بخش خصوصی می تواند سرعت و کیفیت ساخت برند ملی را افزایش دهد.

به نظر شما برای ساخت برند ملی گردشگری چه فرآیندی باید طی شود؟

قبل از هر چیز استراتژی های توسعه گردشگری کشور باید استخراج شود. چشم اندازها و ماموریت های آتی گردشگری علاوه بر تعیین ساختارهای ارزش مدارانه ی گردشگری کشور در قالب های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، فرهنگی، زیست محیطی باید تعیین و تدوین شود. مادامی که ندانیم چه می خواهیم و چه انتظاری از گردشگری داریم، به نظر نمی رسد ساخت برند ملی موفقیت آمیز و پایدار باشد.  

نگاه غیر تخصصی و غیراصولی به این صنعت در سال های گذشته باعث شده است پس از گذشت سال ها هنوز که هنوز است، استراتژی های گردشگری کشور مشخص نشود و هدف و جایگاه گردشگری کشور مبهم بماند. تا اصول اولیه مشخص نشود نمی توان فرآیند ساخت برند ملی گردشگری را آغاز کرد.

به نظر شما برای ساخت برند ملی گردشگری باید بر روی چه مواردی تاکید کرد؟

از آنجایی که کشور ما از تاریخچه و هویت بسیار گسترده و غنای تاریخی و فرهنگی برخوردار است، بهتر است بر روی چنین مواردی تاکید شود.

اما آنچه باید همیشه مورد توجه قرار گیرد این است که نباید برند ملی ما تحت تاثیر بحران ها و پیچیدگی های سیاسی و جناحی قرار گرفته و اختلاف سلیقه ها چهره آن را مخدوش سازد.

برای ساخت یک برند ملی و پایدار گردشگری باید چند نکته را مد نظر داشت. اول اینکه باید به آن تخصصی نگاه کرد و تنها پس از انجام کارهای علمی و تحلیلی بسیار اقدام به ساخت برند گردشگری کرد. برند ما باید بتواند به خوبی هویت تمدنی و ریشه های ملی را منعکس سازد و تحت تاثیر مسائل اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و .. قرار نگیرد.

برند با تبلیغات و تیزرهای رسانه ای ساخته نمی شود. فرآیند برند باید مرحله به مرحله و به خوبی طی شود تا برند مطلوب بتواند دهان به دهان نقل شده و توسعه یابد. باید حتی بر روی یک گردشگر هم برنامه ریزی کرد.

برای ساخت برند باید از افراد متخصص کمک گرفت. بدون هدف گذاری، سرمایه گذاری و به کار گیری تکنیک ها و روش های تخصصی و علمی نمی شود برند گردشگری ملی را ایجاد کرد.

رویکرد ساخت برند ملی گردشگری باید فراگیر و همه گیر باشد. باید به گونه ای ساخته شود که همه افراد از تمام گروه های فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، مذهبی، قومیتی و ... برند ساخته شده را از آن خود بدانند و مقبولیت عمومی آن در حدی باشد که برای احیای آن و حفظ و ترویج آن از هیچ تلاشی کوتاهی نکنند.

از نظر شما دستاورد ساخت یک برند ملی گردشگری چه چیزهایی خواهد بود؟

از نظر من مهمترین دستاورد ساخت برند شکوفایی گردشگری کشور و در نتیجه توسعه کشور و صدها صنعت وابسته به آن است. توسعه گردشگری می تواند منجر به توسعه زیرساخت ها شود.

نباید فراموش کرد که کشورهای بسیاری مانند هندوستان با ایجاد برند گردشگری خود و با توسعه گردشگری کشور خود توانستند خود را به یک قطب اقتصادی موثر تبدیل سازند.

چالش های پیش روی در ساخت برند ملی گردشگری چیست؟

عدم ثبات سیاسی و اقتصادی کشور اغلب استراتژی ها، سیاست ها و خط مشی های کشور را شدیدا تحت تاثیر قرار می دهد. ساخت برند چنانچه فارغ از جهت گیری ها و سلیقه های فردی و جناحی نباشد ،نمی تواند ماندگار شود و تاثیر مورد نظر را ایجاد کند. بدون در نظر گرفتن آیین نامه ها و قراردادهای خاص نمی توان برندی ساخت که گردشگری کشور را متحول سازد.

1