دوره تورهای "شادِ شاد" تمام می شود؟

22 فوریه 2016 - 13:20 dsfr.ir/cd9eu

دوره تورهای "شادِ شاد" تمام می شود؟
سمیه حسنلو
راهنمایان گردشگری ایران در میدان نقش جهان اصفهان

دومین دوره آموزشی HOT (آموزش اصول و استانداردهای اولیه راهنمایان تور) توسط سه مدرس فدراسیون جهانی راهنمایان به مدت یک هفته در اصفهان برگزار شد.

آگاه شدن راهنمایان تور و فرا گرفتن استانداردهای جهانی با این هدف که سفر برای گردشگران خسته کننده و کِسالت آور به نظر نیاید و امنیت مسافر و راهنما به مخاطره نیافتد، شاید این بار پایانی باشد برای تورهایی که "شادِ شاد" خوانده می شوند و رفتارهای ناهنجار، غیراستاندارد و مغایر با عرف جامعه محلی را بدون آنکه سطح آگاهی مسافر را ارتقاء دهد، به نمایش می گذارد.

معمولا تعریف راهنمای تور در ایران با آنچه در عُرف جهانی از آن برداشت می شود، متفاوت است. متاسفانه در کشورمان "بعضا" نقش راهنمایان تور محدود به سرگرم کردن و ایجاد هیجان و شادی گروهی میان مسافران است، که نتیجه  آن اعمال محدودیت هایی بوده که ممنوعیت ورود تورهای مختلط به کویر مرنجاب، مثال عینی آن است.

مدرسان فدراسیون جهانی راهنمایان تور با اذعان به همین نقاط ضعف در میان همتایان ایرانی شان که آشنایی کافی با تکنیک ها و استاندارهای لازم را ندارند، با برگزاری دوره های آموزشی، سعی در ارتقاء آگاهی و توانمندسازی آنها داشتند.

فدراسیون جهانی راهنمایان گردشگری با دو دوره آموزشی که در ایران برگزار شد، سعی در ارتقاء آگاهی و توانمندسازی راهنمایان ایرانی داشت. «جن وان»، مدرس این فدراسیون جهانی که برای برگزاری دوره آموزشی یک هفته ای به ایران آمده، تاکید کرد: تمرکز آموزش های فدراسیون جهانی راهنمایان بر رفع نقاط ضعف راهنما است. در این دوره ها استانداردها به صورت تئوری منتقل و ضعف ها، عملی برطرف می شوند.

«وان» از کشور سنگاپور است و حدود 30 سال به عنوان راهنمای بین المللی سابقه فعالیت دارد. او که سرگروه مدرسان اعزامی فدراسیون جهانی راهنمایان به ایران است، در پاسخ به این سوال که سطح آگاهی و استانداردهای راهنمایان ایرانی چقدر با اصول و استانداردهای جهانی مطابقت دارد؟ گفت: تمام راهنمایان در جهان تقریبا به یک شکل هستند، یعنی در همه کشورها خصوصیاتی مشابه دارند. من تورهای عملی در ایران را ندیده ام، برای همین نمی توانم خیلی راحت قضاوت کنم که آنها از نظر علمی و عملی در چه سطحی هستند.

او با اشاره به سطح آگاهی و توانایی راهنمایان ایرانی که در دوره آموزشی فدراسیون جهانی حضور داشتند، اظهار کرد: شرکت کنندگان این دوره را می توان به دو دسته تقسیم کرد؛ گروهی که ناخواسته تکنیک ها و استانداردها را اجرا می کردند و آنهایی که هیچ اطلاعی از تکنیک ها نداشتند. هر دوی این گروه ها و حتی اشخاصی که با تجربه بودند نمی دانستند این تکنیک ها چیست و از استانداردها مطلع نبودند و براساس تجربه به این دانش دست یافته بودند.

این مدرس جهانی راهنمایان به استناد سطح آگاهی شرکت کنندگان ایرانی در این دوره که برای دومین بار در ایران برگزار می شود، گفت: تعداد راهنمایانی که از تکنیک ها اطلاع نداشتند و ناآگاه بودند بیشتر از آن هایی است که براساس تجربه به استانداردها رسیده اند.

او راهنمایان ایرانی را افرادی باسواد دانست که تمایل دارند با شور و هیجان اطلاعات شان را به گردشگران منتقل کنند، اما از تکنیک ها و استانداردهای جهانی اطلاعی ندارند.

«وان» در پایان این دوره آموزشی که همزمان با نهمین دوره گردهمایی راهنمایان تور در اصفهان برگزار شد، بیان کرد: اکنون فاصله زیادی را بین روزهای نخست آموزشی و پایان آن می بینم. راهنمایان ایرانی که در این دوره آموزشی شرکت کردند، خیلی پیشرفت داشتند و تقریبا همه آن ها از استانداردهای اصولی مطلع شدند.

او با تأکید بر اینکه دوره های آموزشی فدراسیون جهانی متمرکز بر نقطه ضعف های راهنمایان است، افزود: من متوجه شدم بسیاری از شرکت کنندگان از استانداردهای بدنی (فیزیکی) مطلع نیستند. ما در این دوره ها از وضعیت راهنما فیلم تهیه می کنیم و به آن ها نشان می دهیم تا ضعف های خود را برطرف کنیم.

مدرس جهانی فدراسیون بین المللی راهنمایان همچنین درباره آمادگی میزبانی ایران از کنوانسیون بین المللی راهنمایان در سال 2017 با توجه به سطح آگاهی و رعایت اصول جهانی در راهنمایان ایرانی، اظهار کرد: اطلاع دارم تعدادی از راهنمایان ایرانی در دوره دیگر فدراسیون جهانی شرکت کرده اند. باید با توجه به سطح دانش آن ها در این باره قضاوت کرد که آیا راهنمایان ایران آماده این میزبانی هستند یا خیر. ما از سطح آگاهی و دانش گروه دیگر اطلاع نداریم و نمی توانیم اکنون در این باره قضاوت کنیم.

وی اضافه کرد: نکته مشخص اینکه ایران در آغاز راه قرار دارد. حتما لازم نیست تا زمان برگزاری کنوانسیون 2015 دوره آموزشی دیگری در ایران برگزار شود، اما راهنمایان باید همیشه تمرین کنند و آنچه فراگرفته اند را مرور و اجرا کنند تا از پس میزبانی کنوانسیون برآیند.

دو مدرس دیگر فدراسیون جهانی که «جن وان» را در این دوره آموزشی همراهی می کردند نیز با ابراز رضایت از مشارکت و ارتقاء آگاهی راهنمایان ایرانی اعلام کردند که تفاوت قابل توجهی را در پایان دوره شاهد بودند، چرا که این راهنمایان به استانداردهای فدراسیون جهانی راهنمایان نزدیک شده اند.

آناستازیا گایتانو نیز بیان کرد: اشتیاق زیادی را برای یادگیری در شاگردانم شاهد بودم. نتیجه در پایان دوره کاملا با روزهای نخستین متفاوت بود. راهنمای ایرانی علاقه مند به گوش کردن و دیدن است. یک راهنما دوست دارد هر آنچه در توانش است انجام دهد. مهم آن است که بداند چه توانایی هایی دارد. دوره های آموزشی فدراسیون جهانی برای آن است که راهنما متوجه سطح توانایی های خود شود و ناآگاهی ها را برطرف کند.

دومین دوره آموزشی HOT که مربوط به آموزش اصول و استانداردهای اولیه راهنمایان تور است توسط سه مدرس فدراسیون جهانی راهنمایان به مدت یک هفته در اصفهان برگزار شد، 36 راهنمای ایرانی در این دوره بین المللی حضور داشتند. همچنین اعلام شده است سطح دو این آموزش ها بزودی در ایران توسط مدرسان ایرانی فدراسیون جهانی به زبان فارسی برگزار خواهد شد.

« دنیای سفر » این نوشته را از « خبرگزاری ایسنا » آورده است. واکاوی، پی گیری، نگارش و آفرینش، شایسته سپاسگزاری است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
5 + 11 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1