باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ

22 فوریه 2016 - 13:10 dsfr.ir/7o6ln

باستان شناسان در جستجوی نقش تپه یلدا در تولیدات عصر مفرغ
میراث آریا
کاوش باستان شناسی در تپه یلدا

کاوش های باستان شناسی در تپه یلدا یکی از تپه های اقماری شهر سوخته با اهداف مختلف از جمله روشن ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و نقش آن در تولیدات عصر مفرغ شروع شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری؛ حسینعلی کاوش سرپرست هیات باستان شناسی تپه یلدا و استادیار گروه باستان شناسی دانشگاه زابل گفت: کاوش های صورت گرفته در 3 فصل تپه یلدای سیستان بیانگر استقرار در این محوطه باستانی در دوره های دوم، سوم و چهارم شهر سوخته یعنی از 2900 قبل از میلاد به بعد است.

وی افزود: کاوش در تپه یلدا همچنین با هدف شناخت محوطه های اقماری شهر سوخته و آموزش عملی و تجربی به دانشجویان کارشناسی باستان شناسی دانشگاه زابل صورت گرفت.

کاوش با اشاره به اینکه تا کنون سه فصل حفاری در این محوطه انجام شده است، گفت: یکی دیگر از اهداف این طرح مشخص ساختن ارتباط این محوطه با شهر سوخته و روشن شدن نقش آن در تولیدات اقتصادی عصر مفرغ سیستان است.

وی در ادامه تصریح کرد: تپه یلدا محوطه ای با وسعت کم در فاصله 67 کیلومتری زابل و در حدود 11 کیلومتری شهر سوخته است که برای نخستین بار در سال 89 حفاری شده است.

این باستان شناس از یافته های فصول گذشته این محوطه به تعدادی پیکرک گلی انسانی، ظروف سفالی، اشیا سنگی، مهر و مهره های تزئینی، ابزارهایی به شکل سر پیکان، اشیا فلزی و گلی، اشیا تزئینی ساخته شده با سنگ های نیمه بهادار از جنس سنگ لاجورد، فیروزه و عقیق که از معادن دوردست به دشت سیستان آورده شده، اشاره کرد.

وی همچنین به این نکته که از سنگ های مرمر، بازالتی، آهکی و صابون نیز برای ساختن اشیا استفاده شده است اشاره کرد و افزود: بسیاری از اشیای مکشوفه تپه یلدا قابل مقایسه با نمونه های به دست آمده از شهر سوخته، تپه طالب خان و تپه گراتزیانی دشت جنوبی سیستان است.

کاوش با اشاره به آثار معماری تپه یلدا افزود: در این محوطه خانه هایی با مصالح خشت و گل و به ابعاد مختلف و به صورت چهارگوش کشف شدند که در داخل بعضی از اتاق ها اجاق هایی برای پخت و پز وجود دارد.

این باستان شناس همچنین خواستار تبدیل تپه های طالبخان و یلدای سیستان به دلیل مجاورت با جاده زابل به زاهدان و تردد زیاد مسافران به پارک موزه باستان شناسی با همکاری دانشگاه زابل شد.

مجوز چهارمین فصل کاوش های باستان شناسی تپه یلدای سیستان که تا پایان اسفند ادامه دارد، توسط رئیس پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری صادر شده است.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1