رهاسازی 80 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه بزودی

22 فوریه 2016 - 14:00 dsfr.ir/5e52m

رهاسازی 80 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه بزودی
مهر
دریاچه ارومیه

در اسفندماه رهاسازی 80 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه انجام می شود.

مدیر دفتر توسعه و برنامه ریزی ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه سه سال اول فعالیت ستاد احیا به تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه معطوف است، از احتمال جدایی شمال و جنوب این دریاچه در اثر افزایش دما و تبخیر در انتهای تابستان خبر داد.

مسعود تجریشی در گفت و گو با خبرنگار «محیط زیست» خبرگزاری ایسنا، با اشاره به اینکه در ماه های دی و بهمن سال جاری رهاسازی 120 میلیون متر مکعب آب به دریاچه ارومیه صورت گرفته است، گفت: در اسفند ماه نیز رهاسازی 80 میلیون متر مکعب آب به این دریاچه انجام خواهد شد تا طبق برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه، مقدار آب رهاسازی شده تا آخر امسال به 200 میلیون متر مکعب برسد.

وی اظهار کرد: اگرچه در 20 سال گذشته منتهی به سال 1392، سالانه به طور میانگین 40 سانتی متر افت تراز دریاچه را داشتیم، اما طی دو سال گذشته میزان کاهش تراز زیر 10 سانتی متر بوده است.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه گرم شدن هوا در روزهای اخیر، باعث ذوب شدن برف ها و رسیدن آب به دریاچه ارومیه بوده است، افزود: تا پایان اسفند ماه طبق برنامه ستاد احیای دریاچه ارومیه پیش رفته ایم و تراز آب دریاچه تثبیت شده و به نسبت دو سال گذشته کاهش نداشته است.

افزایش دما باعث جدایی شمال و جنوب دریاچه ارومیه خواهد شد

به گفته تجریشی، با توجه به اظهارات سازمان هواشناسی 1 تا 1.5 درجه در تابستان امسال افزایش دما خواهیم داشت که این باعث افزایش تبخیر و جدا شدن قسمت شمال و جنوب دریاچه ارومیه در شهریور خواهد شد، در قسمت شمالی تنها لکه هایی باقی خواهد ماند.

ستاد احیای دریاچه ارومیه به دنبال تثبیت وضعیت بوده است

وی با بیان اینکه عمده اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه در سال اول به تعریف مسئله، بررسی راهکارهای پییشنهادی، عملیاتی کردن اقدامات سازه ای و لایروبی ها معطوف بوده است، گفت: ستاد احیای دریاچه ارومیه به واسطه این اقدامات توانست از تلفات آبی و تبخیر آن جلوگیری کند، بنابراین ستاد در دو سال اول آغاز فعالیت، به دنبال تثبیت وضعیت دریاچه ارومیه و فعال کردن راهکارها بوده است.

کاهش تلفات در دریاچه ارومیه با اقدامات ستاد احیای دریاچه ارومیه

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اتصال زرینه رود به سیمینه رود در آذرماه سال جاری ادامه داد: تصاویر ماهواره ای نشانگر آنست که اتصال این دو رودخانه باعث رسیدن آب به پیکره اصلی دریاچه ارومیه شده است، بنابراین اقدامات دو سال اخیر باعث کاهش تلفات در دریاچه ارومیه شده است و امیدواریم طی سه سال مانع بدتر شدن وضعیت این دریاچه شویم تا در سال 1398 بتوانیم آب سدها را به جای توسعه کشاورزی برای احیای دریاچه مصرف کنیم.

وی همچنین اظهار کرد: برنامه صرفه جویی و کاهش مصرف آب در بخش کشاورزی به تدریج نتیجه می دهد و اقدامات گسترده در کاهش مصرف آب کشاورزی و افزایش بهره وری باعث ورود آب سدهای اطراف دریاچه به دریاچه ارومیه و کمک به احیای آن خواهد شد.

جدایی شمال و جنوب دریاچه ارومیه در پایان تابستان

تجریشی با بیان اینکه اتصال کنونی شمال به جنوب دریاچه ارومیه به این معنا نیست که در تابستان تبخیر نخواهیم داشت، گفت: تقریبا یک متر تبخیر در سال داریم و 70 درصد آن طی سه یا چهار ماه از سال صورت می گیرد که این بالا بودن میزان تبخیر و عمیق نبودن آب دریاچه باعث می شود که در انتهای تابستان قسمت شمال و جنوب دریاچه جدا شده و قسمت اعظم آن تبخیر شود.

مدیر دفتر برنامه ریزی و تلفیق ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در برنامه احیای دریاچه ارومیه، سه سال اول برای تثبیت وضعیت دریاچه معین شده است، اظهار کرد: هر اقدام برای احیای دریاچه ارومیه احتیاج به زمان و تثبیت وضعیت موجود دریاچه دارد و ستاد احیا بعد از سال 95 سراغ مرحله اصلی احیای دریاچه ارومیه و کاهش مقدار منفی آب وارد شده می رود، بنابراین در سال 1398، به یک پایداری در سطح دریاچه ارومیه به دلیل افزایش عمق دست خواهیم یافت.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
4 + 2 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1