چابهار، مقصد اصلی گردشگران ورودی به سیستان و بلوچستان

21 فوریه 2016 - 15:00 dsfr.ir/af588

چابهار، مقصد اصلی گردشگران ورودی به سیستان و بلوچستان
زاهدان دات کام
ساحل چابهار

با برگزاری جلسات ستاد تسهیلات نوروزی مقدمات ایجاد امکانات مناسب برای گردشگران ورودی به شهرستان ساحلی چابهار در حال فراهم شدن است.

"مدیرکل اداره میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان"

به گزارش خبرگزاری ایسنا؛ کامبیز مشتاق گوهری افزود: در ایام نوروز 94، بیش از دو میلیون و 500 هزار نفر گردشگر به استان سیستان و بلوچستان وارد شده بودند که آمارهای اخذ شده حاکی از آن بود که مقصد اصلی تمام این گردشگران ورودی به استان، شهرستان چابهار بوده است.

وی در ادامه گفت: موقعیت جغرافیایی شهرستان چابهار به گونه ای است که گردشگران برای رسیدن به این شهرستان ساحلی زیبا و توریستی باید از تعدادی از شهرستان های استان سیستان و بلوچستان گذر کنند. همین امر باعث می شود تا سایر شهرستان های استان سیستان و بلوچستان از رونق گردشگری چابهار بهره مند شوند و مسیر عبور گردشگران بسیاری به ویژه در ایام نوروز شوند.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سیستان و بلوچستان در ادامه با اشاره به کمبود امکانات گردشگری در شهرستان چابهار گفت: هر ساله قبل از شروع نوروز، جلسات ستاد تسهیلات سفرهای نوروزی استان سیستان و بلوچستان برای ایجاد امکانات موقت گردشگری در این شهرستان تشکیل می شود. هم چنین در ایام نوروز امکانات اسکان موقت برای گردشگران ورودی به چابهار در نوار ساحلی و سطح شهرستان چابهار تدارک دیده می شود.

گوهری در ادامه گفته های خود در خصوص وضعیت گردشگری چابهار در ایام نوروزی بیان داشت: تعداد فضاهای اقامتی چابهار به هیچ وجه با حجم ورودی گردشگران به چابهار تناسب ندارد. با وجود ورود حجم انبوه گردشگران به چابهار متاسفانه شاهد کمبود فضای اقامتی در قالب هتل و مهمانپذیر هستیم. از سوی دیگر گردشگران به دلیل سطح پایین درآمد، تمایل کمتری برای اقامت در هتل ها دارند و اکثر آن ها ترجیح می دهند تا با برپایی چادر در پارک ها، به چابهار سفر کنند.

وی اظهار کرد: از آنجا که در بیشتر مواقع تقاضای سفر گردشگران به چابهار در ایام نوروز و تابستان محدود می شود، لذا بخش خصوصی رغبتی برای ایجاد هتل در چابهار ندارد، چرا که در تمام فصول سال نسبت به تکمیل ظرفیت آن اطمینان ندارد. دلیل عدم استقبال مردم از سفر به چابهار به بعد مسافت زیاد و فاصله طولانی این شهرستان ساحلی با مراکز پرجمعیت کشور است اما اگر شرایطی فراهم شود که بتوانیم با ایجاد امکانات و تاسیسات مناسب گردشگری و تبلیغات مناسب زمینه های جذب بیشتر گردشگران را فراهم کنیم، سرمایه گذاران بخش خصوصی نیز بیش از پیش نسبت به ورود در بخش گردشگری چابهار رغبت نشان خواهند داد.

مدیرکل اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان افزود: افزایش برگزاری جشنواره ها و فستیوال های جذاب نیز می تواند در جذب بیشتر گردشگران به چابهار موثر عمل کند که امیدواریم شاهد تحقق آن باشیم.

وی در ادامه سخنان خود در خصوص وضعیت گردشگری در شهرستان ساحلی چابهار اظهار کرد: روند چگونگی ایجاد زیرساخت های گردشگری در چابهار هم اکنون در حال بررسی است.

به گفته مشتاق گوهری این امر در کارگروه گردشگری استان نیز مطرح شده است تا بتوانیم با همکاری استانداری اقدامات موثری را در راستای توسعه گردشگری چابهار انجام دهیم که امیدواریم بتوانیم در این راستا گام های موثری را برداریم.

دیدگاه شما

CAPTCHA
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
15 + 4 =
این سوال برای تشخیص اسپم نبودن می باشد.
1