23 ژوئن 2024 - 01:45
برای نخستین بار در تاریخ کاوش های باستان شناسی؛

تشکیل نمایشگاه دستاوردهای باستان شناسی در محوطه سد سیمره

15 ژوئن 2015 - 18:30 dsfr.ir/al1d3

برای نخستین بار در تاریخ کاوش های باستان شناسی، نمایشگاه دستاوردهای کاوش در حوضه آبریز سد سیمره با هدف ایجاد موزه پژوهشی در محوطه این سد برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری، لیلی نیاکان رییس هیأت کاوش نجات بخشی و باستان شناختی "محوطه باستانی له لار" در حوضه آبریز سد سیمره با بیان این مطلب گفت: کاوش های انجام شده در حوضه آبریز سد سیمره توانست شواهد جدیدی از زوایای مختلف جامعه باستانی له لار از نخستین استقرار مربوط به دوران شروع تاریخی تا صدر اسلام شناسایی، ثبت و مستندسازی کند.

او تصریح کرد: هیات باستان شناسی نجات بخشی محوطه باستانی له لار توانسته است بخشی از مهم ترین اطلاعات و دستاوردهای باستان شناسی طی کاوش این محوطه تاریخی را با فعالیت های دقیق و هدفمند به دنیای باستان شناسی معرفی کند. اطلاعات به دست آمده از ساختارهای معماری این منطقه می تواند در پیشینه تاریخ معماری تالارهای ستون دار و تزیینات وابسته به معماری در این حوزه فرهنگی و دیگر محوطه های همزمان موثر باشد.

عضو هیأت علمی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری افزود: این کاوش با همکاری مشترک باستان شناسان پژوهشکده باستانشناسی، دانشگاه ناپل ایتالیا، پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی و اداره میراث فرهنگی ایلام و با توجه به بهره گیری از نتایج بررسی های میدانی و بر اساس نتایج ژئوفیزیک در 26 کارگاه و 20 گمانه آزمایشی در مدت 6 ماه به دلیل گستردگی محوطه و غنای آثار باستانی به انجام رسید.

نیاکان اظهار داشت: اهدف هیأت باستان شناسی نجات بخشی در این فصل پس از اتمام کاوش بر سامان دهی، ثبت و ضبط اشیا و آثار معماری به دست آمده حاصل از کاوش در کارگاه های ایجاد شده متمرکز شد. بخشی از این آثار با همکاری پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پژوهشگاه به پایگاه باستان شناسی مستقر در محل منتقل شد.

پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی-فرهنگی پس از ثبت، مستند سازی و استحکام بخشی توانست بخشی دیگر از هویت این مکان باستانی را روشن کند. در نهایت هیأت کاوش توانست با همکاری شرکت توسعه منابع آب و نیروی ایران با راه اندازی نمایشگاهی موقت، دستاوردهای این فصل از کاوش را برای نخستین بار در تاریخ کاوش های باستان شناسی در این سد به نمایش بگذارد.

نیاکان اظهار امیدواری کرد که با گام های موثر این فضا در آینده به موزه پژوهشی ای حاصل از کار باستان شناسانی که در این حوزه فرهنگی کاوش انجام داده اند تبدیل شود.

1