31 مارس 2023 - 04:56

بوئینگ شاهد افزایش تقاضا در بازار ایران

16 ژوئن 2015 - 12:00 dsfr.ir/63251

بوئینگ به بازار هواپیمایی ایران چشم دوخته و انتظار افزایش تقاضا در این کشور را دارد. مارتین بنترات، معاون فروش بخش آسیای مرکزی، شرق میانه و روسیه در گفتگو با یک روزنامه اماراتی اظهار داشت "ما ارزیابی بسیاری خوبی از کارمان داشتیم و فکر می کنیم، میزان تقاضا برای محصولات مان در ایران بالا باشد."

این گفته ها در حالی صورت می گیرد که علی رضا جهانگیریان، رئیس سازمان حمل و نقل هوایی کشور، به تازگی در مصاحبه ای اعلام کرده بود "برای نوسازی ناوگان فرسوده کشور، ایران می بایست در ده سال آینده، پانصد فروند هواپیما خریداری کند."

مارتین بنترات، که مدیریت فروش و خدمات رسانی به بوئینگ های تجاری را بر عهده دارد، می گوید "برای بازاریابی و فروش محصولاتمان به ایران، همچنان تحریم هایی وجود دارد، امیدواریم با پایان یافتن مذاکرات، شرایط بهتر شود."

با اعمال تحریم های کشورهای غربی از اواخر دهه 1970، ایران در خرید هواپیماهای غربی با مشکلاتی روبرو است و به دلیل داشتن ناوگانی فرسوده و عدم توانایی در خرید هواپیماهای جدید، ایران شاهد چندین حادثه هوایی ناگوار در یک دهه گذشته بوده است. اما با پیشرفت های حاصله در گفتگوهای میان ایران و گروه 1+5، در آوریل 2015، وزارتخانه خزانه داری آمریکا به بوئینگ اجازه داد تا قطعات یدکی هواپیماهای تجاری ایران را تامین کند. در دوم آوریل 2015 در شهر لوزان سوئیس، ایران و کشورهای گروه 1+5، یعنی آمریکا، فرانسه، انگلیس، روسیه و چین به اضافه آلمان، توانستند به درکی متقابلی درباره برنامه هسته ای تهران دست یابند.

در 24 آوریل، در وین، هر دو طرف مذاکراتی در سطح کارشناسان داشتند. این گفتگوهای سه روزه، برای رسیدن به یک نظر مشترک نهایی درباره نحوه نگارش توافقات بدست آمده لوزان است. ایران و دیگر شش کشور، برای نهایی کردن قرارداد جامع برنامه هسته ای ایران تا پایان ماه ژوئن توافق کرده اند.

خرید هواپیماهای تازه آنهم از نوع بوئینگ می تواند تا اندازه زیادی موجب امنیت خاطر گردشگرانی شود که این شیوه را برای رسیدن به مقصد بر می گزینند، همچنین باز شدن خطوط تازه میان ایران و سایر کشورها که بسیاری به آن پس از به نتیجه رسیدن مذاکرات علاقه مندند می توانند بازارهای تازه ای را برای صنعت گردشگری ایران به همراه داشته باشد.

1